UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czym jest leasing finansowy? Jakie są różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym

Związek Polskiego Leasingu ocenił rok 2021 pod względem liczby i wartości zawieranych umów leasingowych. Przez pierwsze trzy kwartały wzrosło udzielone finansowanie na pojazdy lekkie, samochody ciężarowe oraz maszyny i urządzenia. Polska branża leasingowa udzieliła finansowania na poziomie 68,2 mld zł. Część tych umów obejmowała leasing finansowy. Na czym on polega?

Elegancki mężczyzna prowadzi samochód sfinansowany za pomocą leasingu finansowego

Leasing finansowy – zakup danego przedmiotu na raty

Przedsiębiorcy mogą na wiele różnych sposobów korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania nabywania składników majątku, głównie samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn oraz urządzeń. Jednym z nich jest leasing finansowy, będący umową, na mocy której leasingodawca oddaje do używania daną rzecz korzystającemu w zamian za wnoszenie comiesięcznych opłat z tego tytułu.

Czym jest leasing finansowy? Bardzo często jest on porównywany z kredytem samochodowym z uwagi na wiele cech wspólnych, między innymi to, że przedmiot umowy przechodzi na własność leasingobiorcy wraz z płatnością ostatniej raty.

Cechy charakterystyczne umowy leasingu finansowego

Umowa leasingu tego typu musi spełniać warunki określone w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Dotyczą one m.in.:

  • Przejścia danej rzeczy na własność leasingobiorcy wraz z zakończeniem umowy.

  • Prawa do nabycia danego przedmiotu po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia zakupu.

  • Okresu trwania umowy, który powinien odpowiadać w przeważającej części przewidywanemu okresowi ekonomicznej użyteczności rzeczy lub prawa majątkowego. Nie może być krótszy niż ¾ tego czasu.

  • Sumy opłat, która pomniejszona o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy leasingowej i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90 proc. wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień.

  • Przedmiotu kontraktu, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.

  • Możliwości wypowiedzenia umowy lub przyrzeczenia kontynuowania albo podpisania kolejnej.

Przedmiot kontraktu w przypadku leasingu finansowego jest zapisany do ewidencji korzystającego, a nie jak w przypadku leasingu operacyjnego – finansującego. Dlatego to korzystający dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu kontraktu przedmiot przechodzi na jego własność.

Leasingobiorca jest zobowiązany płacić zgodnie z harmonogramem raty składające się z części kapitałowej i odsetek. Jedynie część odsetkowa będzie stanowiła koszt podatkowy korzystającego. Konieczne jest opłacenie z góry podatku VAT. Związane jest to z tym, że umowa leasingu finansowego jest traktowana jako dostawa towarów. Oczywiście taki pojazd musi mieć zawartą polisę OC. Kalkulator ubezpieczenia umożliwi Ci ustalenie wysokości składki.

Czy i kiedy przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu finansowego?

Leasing tego typu ma wiele zalet, które często powodują, że klienci decydują się na skorzystanie z takiej oferty zewnętrznego finansowania zakupu np. samochodu do floty firmowej. Pierwszym atutem leasingu finansowego jest to, że umowa może być zawarta na dowolny czas, byleby był on określony. Użytkownik ma też możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych czy skorzystania niekiedy z jednorazowej amortyzacji, dzięki czemu odlicza koszt związany ze stopniowym zużywaniem się ruchomości lub nieruchomości.

Leasingobiorca ma prawo do odliczania od kosztów uzyskania przychodów odsetek od rat leasingowych. Dla podmiotów, które nie są płatnikami podatku VAT, nawet konieczność jednorazowej zapłaty podatku VAT na początku umowy może być traktowana jako korzyść dzięki opcji odliczenia takiej kwoty.

Na zakończenie umowy leasingowej bez konieczności dokonywania wykupu leasingowanej rzeczy korzystający staje się od razu jej właścicielem.

Dwa główne rodzaje leasingu: operacyjny a finansowy – podatek VAT, amortyzacja, wykup i warunki leasingu

Wstępna decyzja o formie finansowania nabycia środków trwałych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o określonej wartości początkowej, opiera się często na wyborze odpowiedniej formy leasingu operacyjnego czy finansowego. Warto więc poznać cechy charakterystyczne i różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym.

Różnice pomiędzy tymi dwoma mechanizmami finansowania są znaczne. Dotyczą one:

  • Czasu trwania umowy leasingu – pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym występują tu zdecydowanie odmienne zasady. Okres trwania umowy leasingu finansowego musi wynosić co najmniej 6 miesięcy, a na koniec trwania kontraktu przedmiot leasingu nie powinien mieć więcej niż 10 lat. Natomiast warunki leasingu operacyjnego wskazują, że umowa może trwać minimum 2 lata dla samochodów osobowych. Okres jej obowiązywania jest przy tym uzależniony od stawki amortyzacji. Może wynosić 3 lub 4 lata dla maszyn i urządzeń, a dla nieruchomości 10 lat.

  • Podatkowego wymiaru leasingu – leasing operacyjny i finansowy inaczej ujmują koszty podatkowe leasingobiorcy. W pierwszym przypadku opłatę wstępną (czynsz inicjalny), sumę ustalonych w umowie odsetek i części kapitałowej raty leasingowej, koszty użytkowania przedmiotu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W drugim przypadku jedynie część odsetkowa raty oraz amortyzacja przedmiotu leasingu są uwzględniane w kosztach. Wstępna opłata leasingowa nie pomniejszy już podstawy opodatkowania.

  • Amortyzacja przedmiotu leasingu – leasing finansowy pozwala na zaliczenie danej rzeczy do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych korzystającego, przez co możliwa jest samodzielna amortyzacja przedmiotu. Natomiast umowa leasingu operacyjnego tego nie umożliwia. To firma leasingowa pozostaje właścicielem przedmiotu kontraktu i to ona dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej.

  • Zapłata podatku VAT – pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym występują i pod tym względem ważne różnice. VAT w całości wraz ze wstępną opłatą leasingową trzeba zapłacić z góry przy leasingu finansowym. Natomiast do zapłaty VAT w całości nie jest zobowiązany użytkownik leasingu operacyjnego. Odsetkowa część raty jest powiększana o należny fiskusowi VAT.

  • Wykup przedmiotu leasingowanego – faktura za wykup samochodu zostanie dostarczona do klienta stosującego leasing operacyjny, a w drugim przypadku korzystający wraz z płatnością ostatniej raty nabędzie daną rzecz na własność.

Leasing operacyjny i finansowy mają inne warunki umowne, a każdy klient powinien wybrać taką formę finansowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Warto dokładnie przeanalizować te kwestie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Auto na abonament – czy warto wybrać ofertę na wynajem długoterminowy nowego auta?

Sfinansowanie zakupu pojazdu wymaga pewnych nakładów finansowych, które będą większe, jeśli wybierasz nowe lub kilkuletnie auto. Z drugiej strony jazda nowym samochodem to komfort tego, że istnieje niskie prawdopodobieństwo awarii, a nawet jeśli do niej dojdzie, masz pomoc w postaci serwisu dealerskiego. Zakup auta może pozostawać poza Twoimi możliwościami finansowymi, ale dzięki zewnętrznym formom finansowania możesz sobie pozwolić na nabycie takiego auta, o którym marzysz. Umożliwi Ci to…

Czytaj dalej
nowe auto

Leasing dla osób prywatnych – na czym polega?

Branie auta w leasing jest zdecydowanie bardziej popularne wśród firm niż osób prywatnych. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że leasing konsumencki to korzystne rozwiązanie i dobra alternatywa dla kredytu. Na czym polega leasing samochodu dla osób prywatnych? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego sposobu finansowania?

Czytaj dalej
Praca w samochodzie

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to zrobić?

Do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania zakupu pojazdów należy kredyt samochodowy i leasing. Wśród firm szczególnym zainteresowaniem cieszy się druga z wymienionych możliwości. Co to jest leasing samochodowy? Na czym polega taka forma finansowania? Czy auto z leasingu staje się twoją własnością? Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę