Szymon Ryczek

W Parku Staromiejskim w maju 2017 roku powstała piąta realizacja artystyczna w ramach projektu UNIQA Art Łódź organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to rzeźba o nazwie „Głowa Jana Chrzciciela”. Została usytuowana na cokole w oczku wodnym pośrodku parku. Autorem rzeźby jest Szymon Ryczek – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.


Rzeźba została wykonana w tworzywie z żywicy epoksydowej zabarwionej pyłem węglowym. Okres ekspozycji rzeźby przewidziany jest do czasu, kiedy w oczku zostanie spuszczona woda, czyli od końca maja do połowy października 2017 roku.

 

Rzeźba Szymona Ryczka jest znakomitym przykładem realizacji site-specific, czyli takiej, w której obiekt artystyczny jest ściśle związany z miejscem, w którym powstaje.  W tym przypadku, zarówno pod kątem formy, jak i treści, rzeźba została świetnie dopasowana do historii i tożsamości Parku Staromiejskiego – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

UNIQA Art Łódź - rzeźba Szymona Ryczka

Zobacz film: