Ciężar niewłaściwy

„Ciężar niewłaściwy" to czterometrowa rzeźba autorstwa Tomasza Górnickiego oraz Chazme. Jest to szósta realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź - międzynarodowej inicjatywy artystycznej w przestrzeni publicznej Łodzi. Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń, a UNIQA jest jego sponsorem tytularnym. 

Rzeźba Górnickiego i Chazme została ustawiona w przestrzeni na dworcu Łódź Fabryczna od strony północnej przy al. Rodziny Poznańskich. 
 

Rzeźba to dwubryłowa forma o wysokości około czterech metrów, stojąca na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Składa się z elementów metalowych, betonowych oraz akrylowych.

Podstawa rzeźby to zdekonstruowany, geometryczny postument spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby - postać człowieka: zbrojony stalą odlew ze sztucznego kamienia (konglomerat żywicy akrylowej) w pięciu miejscach przyspawany prętem żebrowanym do podstawy rzeźby. Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem o wadze 1000 kg. Nie posiada elementów ruchomych, a wszystkie jego krawędzie zostały w odpowiedni sposób wygładzone. Przewidziane jest, iż z biegiem czasu, dla celów estetycznych, rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Rzeźba będzie ekspozycją stałą.

UNIQA Art Łódź - rzeźba Tomasz Górnicki i Chazme