Mona Tusz

Pierwsza praca katowickiej artystki Mony Tusz w Łodzi powstała na murze należącym do centrali UNIQA. Została zrealizowana w ramach projektu artystycznego UNIQA Art Łódź. 

- Ponad 30-metrowy mur biegnący wzdłuż al. Mickiewicza w Łodzi okazał się doskonałym miejscem do ekspozycji pracy Mony Tusz. Do stworzenia dzieła artystka sięgnęła po różne materiały – szkło barwione, drewno, metal. Mural przedstawia typową dla artystki baśniową tematykę. Inspiracją do jego stworzenia było zaś święto celtyckie związane z obchodami najdłuższej nocy w roku – mówi Katarzyna Ostrowska, dyrektor Departamentu Marketingu i PR UNIQA w Polsce. 

Ze względu na przestrzenność najnowszą pracę Mony Tusz, można określić mianem płaskorzeźby lub reliefu.

- Przy ul. Gdańskiej 132 mieliśmy do czynienia z poziomą, stosunkowo niską elewacją, którą ogląda się głównie z perspektywy chodnika, przechodząc obok. Ze względu na warunki ekspozycyjne, nasycenie tej powierzchni różnorodnymi detalami jest najciekawszym i najbardziej adekwatnym zabiegiem artystycznym – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Zobacz film:

UNIQA Art Łódź - płaskorzeźba Mony Tusz