Lump

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku powstały instalacje szczecińskiego artysty. Były to pierwsze prace, które powstały w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Lump wykorzystuje techniki mieszane – od klasycznych po bardziej nowoczesne i nowatorskie.


- Lump to jeden z niewielu polskich artystów związanych z nurtem tzw. street artu, którego działania wykraczają poza płaszczyznę malarstwa ściennego. Oprócz wielkoformatowych murali jedną z głównych inicjatyw artysty jest projekt „Kingsize”, w ramach którego powstają tymczasowe instalacje artystyczne, wykorzystujące efekt przeskalowania. Bazując najczęściej na przedmiotach związanych z codziennym życiem, artysta zmienia zastany charakter różnych elementów ulicznej infrastruktury i przekształca je w nowe, znacznie „powiększone” realizacje artystyczne. Dzięki tego typu zabiegowi, w przestrzeni miejskiej pojawiają się lekko surrealistyczne, ogromne obiekty pozbawione zupełnie pierwotnej funkcji – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Lump, w ramach UNIQA Art Łódź, stworzył serię instalacji przestrzennych, wykorzystujących słupy teatralne. 6 słupów ogłoszeniowych w Łodzi przy pl. Wolności oraz przy ul. Piotrkowskiej zamieniło się w gigantyczne symbole PRL-u, m.in. pralkę Franię, syfon do wody, termos czy dzbanek. 

Zobacz film:

UNIQA Art Łódź - płaskorzeźba Mony Tusz