UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Po przejęciu XL Group polska AXA liczy na zwiększenie skali

AXA Ubezpieczenia liczy na zwiększenie skali biznesu ubezpieczeń majątkowych i OC dla firm w Polsce, po tym jak AXA Group ogłosiła wczoraj
(12 września br.) finalizację przejęcia XL, jednego z największych na świecie ubezpieczycieli dużych i średnich firm i nietypowych ryzyk specjalistycznych.

Zbigniew Jęksa, dyrektor zarządzający sprzedażą ubezpieczeń dla firm w AXA Ubezpieczenia powiedział :

Oczywiście wiele kwestii jest jeszcze niesprecyzowanych i wymagać będzie wewnętrznych ustaleń z naszymi kolegami z XL, ale już dziś możemy powiedzieć, że jest co najmniej kilka obszarów, w których widzimy możliwość uzyskania potencjalnych korzyści wynikających z tej akwizycji, szczególnie w biznesie korporacyjnym AXA w Polsce.

Na rynku rosnącym w tempie 19 proc., biznes korporacyjny AXA Ubezpieczenia urósł w zeszłym roku o 33 proc. z przypisem składki brutto o wartości 321 mln zł z ubezpieczeń majątkowych dla firm na koniec 2017 roku. Wraz z biznesem detalicznym majątkowa AXA Ubezpieczenia jest 5. największym ubezpieczycielem w Polsce z przypisem składki o wartości 1,9 mld zł, co dało jej 4,9% udział w rynku na koniec 2017 roku. 

XL nie posiada w Polsce oddziału ubezpieczeniowego, więc przejęcie nie powiększy udziału w rynku polskiej spółki majątkowej, ale daje dostęp do know-how XL w zakresie niszowych produktów ubezpieczeniowych dla firm, których AXA do tej pory nie oferowała. Chodzi o ubezpieczenia obejmujące między innymi ryzyka cybernetyczne, specjalistyczne rozwiązania dla nowych technologii, m.in. biotechnologii i informatyki. XL to również okno na rynki, gdzie AXA nie miała dużego udziału, szczególnie w USA. Zbigniew Jęksa dodaje :

Specjalizujemy się w Polsce w tworzeniu i obsłudze ubezpieczeniowych programów międzynarodowych dla polskich firm rozwijających działalność i inwestujących za granicą, więc będziemy chcieli wykorzystać spółki XL jako partnerów pomagających nam w obsłudze naszych klientów. Stany Zjednoczone są specyficznie ważnym rynkiem, bo inwestuje tam wielu naszych klientów.

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę