UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Koronawirus a ubezpieczenie – co należy wiedzieć?

Koronawirus od początku 2020 roku jest najważniejszym tematem na całym świecie. 11 marca Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię nowego koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Od tego momentu wiele krajów w Europie, w tym Polska, zaczęło wprowadzać obostrzenia, które miały ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej w przypadku nowej choroby?

Ogromna liczba zakażeń SARS-CoV-2

Przyczyną ogłoszenia przez WHO pandemii była m.in. szybkość rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Na koniec maja 2020 roku liczba dotychczas zakażonych na świecie wynosiła ponad 6 mln, a liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 370 tys. osób. Trwają prace nad skutecznymi lekami i nad szczepionką, ale na razie nie sposób określić, kiedy będą one dostępne. Na świecie zapanował niepokój, wiele branż niemal przestało funkcjonować, a światowe gospodarki cały czas zmagają się z poważnymi trudnościami. Jednak największym problemem jest sam wirus. Czy należy wykupić specjalną ochronę ubezpieczeniową na wypadek zakażenia? Jakie ubezpieczenie chroni przed możliwymi skutkami zachorowania na koronawirusa?

Szczegóły dot. zakupu ubezpieczenia w czasie pandemii: link i Kalkulator ubezpieczenia na życie - COVID

Ubezpieczenie turystyczne a koronawirus

Ogłoszenie pandemii koronawirusa spowodowało, że wiele krajów zamknęło swoje granice i wstrzymano loty międzynarodowe. Tym samym światowa turystyka zamarła, ale to nie oznacza, że całkowicie wstrzymano ruch międzynarodowy. Ze względu na blokadę granic wielu Polaków musiało pozostać w krajach, w których się znajdowali. Nasi klienci, którzy zostali zmuszeni do wydłużenia pobytu za granicą, mogą skorzystać z nadzwyczajnego trybu przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej, najpóźniej w ostatnim dniu jej trwania. Jeśli chcesz to zrobić, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Aby polisa obowiązywała od kolejnego dnia, zaznacz, że przebywasz w Polsce, mimo tego, że jesteś za granicą. Uznamy to za ważne przedłużenie ubezpieczenia.

Zasady mogą się zmieniać wraz z rozwojem sytuacji. Czy polisa chroni przed skutkami zachorowania na koronawirusem? Podkreślamy, że:

 • Wszystkie nasze polisy turystyczne zapewniają ochronę w przypadku zakażenia się koronawirusem. Dotyczy to zarówno miejsc, w których do tej pory nie wystąpiły zachorowania, jak i tych, gdzie ogłoszono stan epidemii. W każdym z tych przypadków pokrywamy koszty skutków nagłego zachorowania w podróży.
 • By otrzymać pomoc bezgotówkową, zadzwoń do naszego centrum alarmowego. Wtedy wskażemy placówkę medyczną, w której już lekarz prowadzący podejmie ewentualne dalsze decyzje, np. zdecyduje o konieczności transportu do oddziału zakaźnego.

Assistance medyczne a koronawirus

Ze względu na wyjątkową sytuację na świecie zorganizowaliśmy Centrum Alarmowe dostępne pod numerem telefonu +48 22 575 91 32. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wprowadziliśmy pewne zmiany w obsłudze zgłoszeń dotyczących nagłego ataku chorób układu oddechowego. Osobom kontaktującym się zadamy trzy dodatkowe pytania:

 1. Czy miałeś do czynienia z kimś, u kogo badanie wykazało zakażenie SARS-CoV-2?
 2. Czy pracowałeś lub leczyłeś się w jednostce opieki zdrowotnej, w której stwierdzono u pacjentów zakażenie SARS-CoV-2?
 3. Czy przebywałeś w regionie, gdzie utrzymuje się transmisja SARS-CoV-2?

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

A jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej w przypadku polisy na życie? Czy jest to jednocześnie ubezpieczenie od skutków zachorowania na koronawirusa? Oto ważne kwestie, których powinieneś mieć świadomość:

 • Podstawowa umowa ubezpieczenia na życie i ewentualnie umowy dodatkowe, które mają w zakresie ochrony śmierć określonych w OWU osób bliskich, nie zawierają wykluczenia śmierci na skutek zakażenia koronawirusem. Świadczenie zostanie wypłacone nawet wówczas, gdy właśnie ten wirus będzie przyczyną zgonu.
 • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu na skutek choroby – w polisie tej również nie ma wykluczenia odpowiedzialności w związku z zakażeniem koronawirusem. Zatem przebywająca w szpitalu osoba, u której podejrzewa się lub stwierdzi zakażenie, otrzyma świadczenie. Podstawą do wypłacenia odszkodowania nie jest jednak objęcie ubezpieczonego kwarantanną.
 • Ubezpieczenie assistance – w tym przypadku umowy zawierają wykluczenie odpowiedzialności w związku z pandemią. Zatem w przypadku zdarzeń związanych z koronawirusem świadczenie nie będzie wypłacone.
 • Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania – nie obejmuje zakażenia koronawirusem i świadczenie nie zostanie wypłacone.

Jeśli masz odpowiednie ubezpieczenie, a koronawirus będzie przyczyną zdarzeń wymienionych w OWU, to otrzymasz odszkodowanie. 

Ubezpieczenie a koronawirus

Produktem ubezpieczeniowym, który przygotowaliśmy specjalnie jako odpowiedź na pandemię jest ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem Pakiet Ochronny Wariant Życie z Plusem. Najważniejsze informacje na jego temat to:

 • Brak wyłączeń z powodu Covid-19 – wypłacamy świadczenie za pobyt w szpitalu czy za śmierć ubezpieczonego.
 • Brak okresów karencji przy niskich sumach ubezpieczenia.
 • Jednorazowa składka roczna.
 • Dostępny wyłącznie wariant indywidualny.

Przygotowaliśmy 5 wariantów ochrony z różnymi maksymalnymi wysokościami świadczenia – od 20 do 60 tys. zł, w przypadku śmierci ubezpieczonego. W przypadku pobytu w szpitalu związanego z ciążą bądź obrażeniami ciała wysokość świadczenia za każdy dzień nieprzerwanego pobytu wynosi, w zależności od wariantu, od 50 do 150 zł. Taki pobyt musi trwać minimum 4 dni.  

Umowę może zawrzeć osoba, która ukończyła 18 lat i ma nie więcej niż 55 lat. Jeśli posiadasz ubezpieczenie, a koronawirus okaże się przyczyną hospitalizacji czy nawet śmierci, to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie.

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Zawarcie umowy ubezpieczenia na życie wymaga zwrócenia uwagi na treść ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), a szczególnie na wykluczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Znając warunki ochrony ubezpieczeniowej, klient nie będzie miał wątpliwości, czy w przypadku wystąpienia skutków zakażenia koronawirusem będzie mu przysługiwało świadczenie z polisy. Nie jest to takie oczywiste – nie każda polisa będzie ubezpieczeniem od skutków zachorowania na koronawirusa.

Przede wszystkim nie oczekuj, że w treści OWU znajdziesz zapisy dotyczące konkretnie koronowirusa czy COVID-19. Nie mogły się one znaleźć w umowach, gdyż COVID-19 to nowa choroba. Spodziewaj się ogólnych zapisów wskazujących na odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku choroby czy śmierci poszkodowanego. Przede wszystkim sprawdź, czy w przypadku danego ubezpieczenia obowiązuje wykluczenie odpowiedzialności na okoliczność ogłoszenia pandemii lub epidemii. Jeśli taki zapis znalazł się w OWU, to w takim przypadku nie otrzymasz świadczenia z ubezpieczenia. Zwróć uwagę na to, czy takie wykluczenie obowiązuje w sytuacji:

 • śmierci ubezpieczonego,
 • pobytu w szpitalu,
 • choroby ubezpieczonego.

Możliwe, że OWU zawiera wykluczenie odpowiedzialności na wypadek choroby, ale otrzymasz świadczenie, gdy dojdzie do śmierci ubezpieczonego – w takim przypadku będzie to ubezpieczenie od skutków zachorowania na koronawirusa. Nie należy ci się jednak świadczenie, jeśli efektem zachorowania będzie tylko hospitalizacja. W przypadku tego ryzyka zwróć również uwagę na to, jak długo musisz przebywać w szpitalu, żeby otrzymać odszkodowanie. Ważne są również sumy świadczeń, które obowiązują dla poszczególnych ryzyk, a także wysokość składki. Pamiętaj, że wybór najtańszej ochrony ubezpieczeniowej zwykle wiąże się z niskimi sumami świadczeń. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, być może warto postawić na rozszerzony wariant ochrony. Różnica w wysokości składki będzie stosunkowo nieduża, ale w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego polisą, świadczenie może być już zdecydowanie wyższe. Jeśli nadal nie wiesz, jak wybrać ubezpieczenie na życie, to skontaktuj się z nami. Doradzimy najlepszą ochronę.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jak wspomnieliśmy, w ramach naszego ubezpieczenia turystycznego otrzymasz świadczenie bez względu na to, gdzie doszło do zakażenia koronawirusem. Może to być miejsce, w którym dotąd nie było zachorowań, jak i takie, gdzie ogłoszono stan epidemii. Zatem zanim zdecydujesz się na daną ochronę ubezpieczeniową sprawdź, czy epidemia lub pandemia nie wyklucza odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jeśli takie wykluczenie występuje, to najczęściej nie będzie to ubezpieczenie od koronawirusa. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić świadczenie za pobyt w szpitalu, jeśli do zachorowania doszło przed ogłoszeniem pandemii lub epidemii, ale nie zrobi tego, jeśli nastąpiło to później.

Ubezpieczenia na życie coraz popularniejsze

Polacy są coraz bardziej świadomi plusów posiadania ubezpieczenia na życie – korzysta z niego już blisko połowa Polaków. Wirus SARS-CoV-2 jest kolejnym z wielu argumentów, które przemawiają za tym, by zainwestować w taką ochronę ubezpieczeniową. Jeśli jeszcze nie posiadasz ubezpieczenia od koronawirusa i wielu innych ryzyk, które obejmuje ubezpieczenie na życie, to użyj kalkulatora i sprawdź, ile cię będzie kosztować taka ochrona.

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

W marcu 2020 roku WHO ogłosiło pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Pojęcie to jest często zastępowane określeniem „epidemia”, nie są one jednak tożsame. W zasadzie pandemia jest epidemią, ale dotyczy większego obszaru – co najmniej dwóch kontynentów. Pojawienie się choroby wywołanej przez nowego koronawirusa spowodowało, że Polacy zaczęli się interesować tym, czy ich ubezpieczenie na życie chroni przed skutkami zachorowania na COVID-19. Czy istnieje ubezpieczenie od koronawirusa, tzn. od…

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę