Ubezpieczenie turystyczne Maroko
Maroko, położone w północno-zachodniej części Afryki, to kraj muzułmański, do którego chętnie przyjeżdżają turyści z Europy. Panuje tam doskonały klimat, a liczne atrakcje turystyczne powodują, że trudno się tam nudzić. Jeśli wybierasz się do Agadiru czy innych kurortów nad Atlantykiem, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wykup ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim zakresem ochrony.
Maroko – praktyczne informacje
Język: arabski
Waluta: dirham marokański
Stolica: Rabat

Numery alarmowe:
- Policja: 19
- Policja turystyczna: 05 24 38 46 01 lub 05 24 88 86 80
- Straż pożarna: 15
- Żandarmeria: 077
- Ratownictwo drogowe: 177
Ambasada RP w Rabacie
adres: 23, av. Oqbah, B.P. 425, 10 090 Rabat. Maroco
telefon:+212 537 77 17 94
faks:+212 537 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Rabacie
adres: 23, av. Oqbah, B.P. 425, 10 090 Rabat. Maroco
telefon: +212 537 77 11 73
faks:212 537 77 53 20
e-mail: rabat.konsul@msz.gov.pl
e-mail dyżurny: rabat.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Maroka?
Koszt wizyty u lekarza ogólnego prywatnie: 20-30 EUR
Koszt hospitalizacji (doba): 60 EUR
Rekomendowana suma ubezpieczenia: 200 000 EUR
Sugerowane dodatkowe opcje ubezpieczenia na wyjazd do Maroka
Zamierzasz uprawiać w Maroku sporty ekstremalne? W takim przypadku wykup odpowiednie ubezpieczenie, obejmujące takie ryzyko. Dodatkowe rozszerzenie polisy przydaje się każdemu, kto w Maroku chce organizować wyprawę w góry, jazdę quadem lub planuje inne aktywności, które są obarczone ryzykiem wypadku i koniecznością organizowania akcji poszukiwawczej lub ratunkowej. Takie ryzyka wchodzą zwykle w skład ubezpieczenia narciarskiego, np. ubezpieczenia na Czechy. W Maroku też może okazać się przydatne włączenie go do polisy.
Podróżuj bez zmartwień! Sprawdź ile kosztuje Twoje ubezpieczenie.
Uzupełnij dane i poznaj cenę
Ciekawostki, apele i zagrożenia, oficjalnie komunikowane przez MSZ o Maroku
W maju 2025 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało, że na terenie Królestwa Marokańskiego należy zachować zwykłą ostrożność. Odradzano przy tym podróże na Saharę Zachodnią, w tym zawijanie do portów położonych na jej terenie. Obszar Sahary Zachodniej wzdłuż granicy z Mauretanią był kontrolowany przez Fron Polisartio, który prowadził działania militarne wobec Maroka. Udzielenie pomocy konsularnej dla turystów, którzy zdecydowali się na taki wyjazd, było utrudnione lub niemożliwe.
Do Maroka wjedziesz na podstawie ważnego paszportu. Możesz przebywać w tym kraju do 90 dni w celach turystycznych. Jeśli chcesz być dłużej, powinieneś złożyć na posterunku policji wniosek o przedłużenie pobytu na kolejne 90 dni.
Nielegalny pobyt powyżej 90 dni bez zezwolenia karany jest grzywną, możesz otrzymać decyzję o wydaleniu z kraju oraz o zakazie wjazdu. Zabronione jest filmowanie i robienie zdjęć obiektów wojskowych, strategicznych oraz fotografii funkcjonariuszom policji i żandarmom. Możesz zostać za to ukarany.
Ciekawostki o kraju – co warto wiedzieć przed wakacjami w Maroko?
Maroko jest afrykańskim krajem położonym zaledwie 12 km od Europy. Przyciąga turystów pięknymi, piaszczystymi plażami nad Atlantykiem, monumentalnymi budowlami na czele z meczetem Hassana II w Casablance, ale i egzotycznymi targami w Marrakeszu. Znajdują się tu także góry Atlas.
Maroko jest dziedziczną monarchią konstytucyjną, gdzie głową państwa jest król. Od 1999 roku to Mohammed VI. Warto tu przyjechać, pozwiedzać, wypocząć na plaży, zakosztować pięknej, słonecznej pogody, ale i wybrać się na pustynię i zobaczyć kolorowe souki oraz mediny.
Podróżując do Maroka, musisz mieć bilet powrotny oraz środki, które wystarczą na cały planowany pobyt – w gotówce lub w postaci kart płatniczych.
Flora bakteryjna w Maroko jest inna od tej, do której przywykliśmy, dlatego najlepiej myć warzywa i owoce przed ich spożyciem oraz pić wyłącznie wodę butelkowaną. Należy unikać kontaktu z bezdomnymi zwierzętami, w tym z psami, ponieważ istnieje ryzyko pogryzienia i zarażenia wścieklizną.
Nie należy kąpać się w rzekach i stawach w Maroku – może to grozić chorobami pasożytniczymi.
Jeśli chcesz wziąć ze sobą drona lub inne zdalnie sterowane urządzenia latające, powinieneś uzyskać wcześniej zezwolenie wydawane przez ministerstwo właściwe do spraw handlu zagranicznego. Jeśli nie masz tego zezwolenia, musisz przekazać swoje urządzenie do depozytu na 45 dni.
Przebywanie w Maroku w widocznym stanie nietrzeźwości w miejscu publicznym podlega karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy i grzywnie. Kara w podwójnym wymiarze jest nakładana na osoby, które zakłócają spokój pod wpływem alkoholu.
Co warto zwiedzić? Atrakcje turystyczne w Maroko
Wśród największych atrakcji turystycznych Maroka trzeba wymienić:

Rabat
stolica Maroka położona nad Oceanem Atlantyckim przedzielona na pół rzeką Bu Rakrak. Największą atrakcją jest niedokończony meczet z XII wieku, a właściwie zachowana wieża Hassana, licząca 44 m. Możesz zobaczyć tu także fortecę Al-Udaja, Ogrody Andaluzyjskie, czy pałac królewski oraz mauzoleum Mohammeda V z grobem marokańskiego władcy i jego synów.

Casablanca
największym i najważniejszym zabytkiem miasta jest Meczet Hassana II, który wygląda tak, jakby unosił się na wodzie. Część platformy, na której został wybudowany, osadzona jest nad oceanem. Meczet zdobi 200-metrowy minaret. Do innych atrakcji Casablanki, rozsławionej za sprawą filmu o tej samej nazwie z Ingrid Bergman i Humphreyem Bogartem, zaliczany jest deptak La Corniche wzdłuż oceanu i plac Mohammeda V.

Essaouria
jej starówka z labiryntem wąskich uliczek wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu także Twierdza Skala z XVIII wieku, port rybacki i przepiękne, piaszczyste plaże.

Fez
jedno z najstarszych miast na świecie, podzielone na trzy główne części: Fes el-Bali, najstarszą dzielnicę miasta z medyną, Fes el-Jdid z pałacem królewskim, meczetem Bou Inania i bramą Bab Bou Jeloud, oraz Ville Nouvelle czyli nowoczesną część.

Marrakesz - inaczej czerwone miasto
z uwagi na kolor budynków, położone u podnóża Atlasu Wysokiego. Jego centralnym punktem jest gwarny Dżamaa Al-Fna, na którym sprzedawane są dywany, występują wróżbici czy zaklinacze węży. W Marrakeszu można zobaczyć medynę z XI wieku, pałac El-Bahia, czy meczet Al-Kutubija z XII wieku.

Erg Chebbi
piaszczysta część pustyni kamienistej, która przemieszcza się pod wpływem podmuchów wiatru. Wydmy w kolorze pomarańczowym mają tu nawet 150 m wysokości.

Wodospad Ouzoud
Szallalat Uzud jest zachwycającym wodospadem na rzece Wadi Uzud, w pobliżu Azilal w Atlasie Średnim. To jeden z najwyższych i najbardziej malowniczych wodospadów w Maroku. Ma 110 m wysokości.
Wąwóz Dades – inaczej Dolina Róż
wąwóz rzeki Dades, z zachwycającymi formacjami skalnymi, gdzie organizowane są przejażdżki jeepami i trekking. W wąwozie kwitną róże damasceńskie.
Ouarzazate
miasto na pustyni, gdzie można w oddali dostrzec szczyty Atlasu Wysokiego i Antyatlasu, było plenerem do takich filmów jak „Gladiator” czy „Królestwo niebieskie”. Znajduje się tu studio filmowe Atlas i Muzeum Filmu.
Agadir
to nie tylko kurort turystyczny, ale również miejsce, gdzie zobaczyć można ruiny dawnego miasta Kasbah Agadir Oufella, zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi w 1960 roku.
Ciekawostki kulturowe o Maroko
Maroko jest krajem muzułmańskim, dlatego panują tam zupełnie inne normy kulturowe i obyczajowe. W dużych ośrodkach turystycznych, takich jak Agadir, nie ma problemu z tym, aby turyści ubierali się w kostiumy kąpielowe na plażach czy krótkie spodenki i bluzki na ramiączkach. Jednak już w przypadku wyjazdów w bardziej oddalone regiony kraju najlepiej nosić ubrania zasłaniające kolana i ramiona.
Marokańczycy są narodem otwartym, tolerancyjnym i życzliwym. W życiu codziennym dużą rolę odgrywa tu religia. Do meczetów wchodzą jedynie muzułmanie, za wyjątkiem meczetu Hassana II w Casablance, który otwarty jest dla zwiedzających. W czasie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i alkoholu w miejscach publicznych – okazujesz w ten sposób szacunek Marokańczykom i ich zwyczajom.
Ze względu na to, że muzułmanie nie piją alkoholu, w Maroko istnieją pewne ograniczenia w sprzedaży napojów alkoholowych. Można nabyć je tylko w niektórych supermarketach i licencjonowanych sklepach. W restauracjach i kawiarniach nie ma co prawda obowiązku zostawienia napiwku, ale jest to w dobrym tonie. Praktykowaną tradycję stanowi targowanie się – w sklepach i na targach.
Co warto zjeść w Maroku? Narodowe potrawy i napoje alkoholowe
Do tradycyjnych potraw w Maroku można zaliczyć:
Tajin – narodowa, marokańska potrawa, która przypomina gulasz, gotowana w specjalnym, glinianym naczyniu z warzyw i mięsa oraz orzechów lub suszonych owoców.
Kuskus – kasza kuskus podawana z dużą ilością warzyw i świeżych ziół, czasami z mięsem i z bulionem.
Harira – zupa na bazie baraniny, pomidorów, cebuli i roślin strączkowych, takich jak bób, ciecierzyca i soczewica. Przyprawia się ją kolendrą, kuminem, szafranem, natką pietruszki, pieprzem i imbirem.
Pastilla – ciasto francuskie nadziewane mielonym mięsem kurczaka i migdałami, a na wierzchu posypywane cynamonem i cukrem pudrem. To ciekawe danie, łączące w sobie smaki wytrawne i słodkie.

Co ciekawe, w Maroku chętnie pita jest „berber whisky”, ale nie ma to nic wspólnego z alkoholem. To typowa, tradycyjna berberyjska herbata miętowa.
Średnie ceny za podstawowe produkty żywnościowe, noclegi, leki, kawę w restauracji i obiad
W maju 2025 roku w jednym z marketów w Maroku obowiązywały następujące ceny:
banany 1 kg – 16,95 dirhamów,
pomidory koktajlowe 1 kg – 6,95 dirhamów,
mięso mielone wołowe 1 kg – 46,95 dirhamów,
bułki słodkie 6 sztuk – 16,95 dirhamów,
sok brzoskwiniowy 1 l – 10,20 dirhamów,
Coca-Cola 6x250 ml – 22,56 dirhamów,
woda mineralna 2l – 4,95 dirhamów.
1 dirham to około 0,4 zł. Za pobyt na tydzień w czerwcu dla dwóch osób dorosłych w Agadirze trzeba zapłacić około 3300 zł w hotelu 4-gwiazdkowym, ze śniadaniem, tuż przy plaży, z basenem. Na paellę z owocami morza w restauracji w tym kurorcie wydasz 150 dirhamów, a na spaghetti bolognese – 100 dirhamów.
Pogoda w Maroko
Jest tam zwykle bardzo ciepło i sucho. Latem w Marrakeszu temperatura wynosi niemal 40 stopni Celsjusza. Nierzadko w głębi lądu jest nawet 50 stopni. Zimy są łagodne, zwłaszcza na wybrzeżu Atlantyku. Można tu przyjeżdżać o dowolnej porze roku.
W tabeli umieściliśmy średnie temperatury powietrza w Maroko, Marrakeszu i Agadirze.
Maroko | Marrakesz | Agadir | |
---|---|---|---|
Styczeń | 17℃ | 18℃ | 17℃ |
Luty | 18℃ | 20℃ | 18℃ |
Marzec | 21℃ | 22℃ | 21℃ |
Kwiecień | 21℃ | 23℃ | 21℃ |
Maj | 22℃ | 27℃ | 22℃ |
Czerwiec | 25℃ | 31℃ | 25℃ |
Lipiec | 27℃ | 37℃ | 27℃ |
Sierpień | 27℃ | 36℃ | 27℃ |
Wrzesień | 26℃ | 31℃ | 26℃ |
Październik | 24℃ | 27℃ | 24℃ |
Listopad | 21℃ | 22℃ | 21℃ |
Grudzień | 18℃ | 18℃ | 18℃ |
Co warto zabrać ze sobą na wyjazd do Maroka?
Akceptowalny jest paszport biometryczny. Zaleca się korzystanie z paszportu tymczasowego jedynie w razie niezbędnej konieczności. Dokument powinien być ważny co najmniej przez cały okres planowanego pobytu na terenie Maroka.
Jeśli wybierasz się do tego kraju ze swoim małoletnim dzieckiem, weź ze sobą odpis aktu urodzenia na formularzu międzynarodowym. W przypadku podróży z jednym z rodziców lub w razie samodzielnej podróży osoby małoletniej potrzebujesz urzędowo lub notarialnie potwierdzonej zgody drugiego rodzica lub obojga rodziców.
Jeśli zamierzasz zwiedzać meczet Hassana II w Casablance, zabierz ze sobą stosowny strój zakrywający kolana, ramiona, a u kobiet również włosy. Spakuj krem z wysokim filtrem, ponieważ słońce mocno grzeje, zwłaszcza gdy jedziesz do Maroka latem.
Aplikacje na telefon niezbędne w Maroko
Jeśli planujesz podróż do Maroko, być może przydadzą Ci się użyteczne aplikacje na smartfona:
Meteo Maroc – pokazująca pogodę w Maroko w czasie rzeczywistym, wraz z alertami.
ONCF TRAFIC – aplikacja Krajowej Agencji Kolejowej w Maroko.
CTM Mobile – aplikacja pozwalająca na zakup biletów podróżnych CTM.
Darija dialect – pozwalająca na rozumienie, czytanie i mówienie w dialekcie marokańskim.
Bezpieczeństwo w Maroko
Zasadniczo Maroko jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma poważnego zagrożenia atakiem terrorystycznym, dlatego najlepiej, abyś zachował zwykłą ostrożność podczas podróży do tego kraju i zawsze stosował się do poleceń wydawanych przez służby porządkowe. Turyści są narażeni na drobną przestępczość, w tym na kradzieże kieszonkowe. Powinieneś zawsze trzymać swoje dokumenty, pieniądze i wartościowe rzeczy w bezpiecznym miejscu i chronić je przed ryzykiem kradzieży. To szczególnie istotne podczas odwiedzania atrakcji turystycznych i poruszania się środkami transportu publicznego. Najlepiej unikać w Maroko chodzenia w godzinach nocnych po medinach czy plażach. Nie należy wymieniać waluty na ulicy czy w sklepach. W razie zagrożenia, należy zwrócić się o pomoc do policji lub żandarmerii.
Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Maroko?
Karta EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie jest honorowana. Maroko nie jest krajem europejskim, nie należy do UE czy EFTA, dlatego nie skorzystasz tam z karty EKUZ jako potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli chciałbyś natomiast pojechać do Chorwacji, Włoch czy na Wyspy Kanaryjskie, powinieneś wyrobić sobie kartę EKUZ i wziąć ją ze sobą. Wszystkie wymienione kraje są częścią UE i uznają EKUZ jako podstawę korzystania bezpłatnie, na warunkach właściwych również dla mieszkańców, z usług publicznej służby zdrowia. Niemniej ubezpieczenie do Chorwacji, ubezpieczenie do Włoch, podobnie jak ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie, zwłaszcza w rozszerzonym pakiecie, może okazać się równie przydatne jak ubezpieczenie do Maroka.
Jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne do Maroka?
Nawet MSZ zaleca, aby wykupić na wyjazd do Maroka ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować co najmniej pokrycie kosztów leczenia i specjalistycznego transportu w razie zachorowania, wypadku lub zgonu.
Prywatne ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Maroko przyda Ci się w wielu różnych przypadkach. Jest wymagane, jeśli nie chcesz samodzielnie ponosić kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji czy transportu medycznego do kraju. Transport ten może być bardzo kosztowny, podobnie jak prywatne leczenie. Zwróć uwagę na limity sumy ubezpieczenia, ponieważ standardowa polisa oferowana przez biuro podróży, ma zbyt małe limity, które okazują się niewystarczające w razie bardziej skomplikowanych zdarzeń.
W celu zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa wykup ubezpieczenie podróżne do Maroka, aby zyskać dostęp do wielu różnych świadczeń. Ubezpieczenie podróży w UNIQA w ramach jednej polisy może obejmować różne opcje (podstawowe i dodatkowe):
ubezpieczenie kosztów leczenia i Assistance za granicą,
ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków,
ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym opóźnienie dostarczenia bagażu,
ubezpieczenie opóźnienia lotu i odwołania lotu,
koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce (po wypadku za granicą),
ryzyko uprawiania sportów amatorskich,
zdarzenia po alkoholu w zakresie KL i NNW,
Assistance 24/7 – pomoc centrum alarmowego w języku polskim i angielskim.
Do tego wybierasz jeden z wariantów, które różnią się zakresem ubezpieczenia i jego sumą. Podobnie postąpisz, jadąc na wycieczkę do kraju tulipanów - wybierz ubezpieczenie do Holandii. Chociaż tam EKUZ jest honorowane, to nie zapewni Ci takiego poczucia bezpieczeństwa jak dopasowane ubezpieczenie podróżne. Natomiast już ubezpieczenie do Albanii czy do innego kraju, który nie uznaje karty EKUZ, jest wręcz konieczne.
W Maroko występuje ryzyko trzęsienia ziemi. Zachować trzeba ostrożność podczas kąpieli morskich, ponieważ występować mogą wysokie fale zagrażające bezpieczeństwu.
Aktualny Terrorism Index in Marocco w 2024 roku wynosi 0 punktów.
Statystyki Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 2022 roku wskazują, że na drogach Maroka odnotowano wówczas 113 740 przypadków obrażeń ciała i 3201 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.
Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem do Maroka
Potrzebne Ci prawo jazdy i Zielona Karta – jeśli wybierasz się do Maroka własnym samochodem.
Jeśli zamierzasz poruszać się samochodem po ulicach marokańskich miast, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ podejście miejscowych kierowców do przepisów ruchu drogowego jest swobodne. Często piesi przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle czy w miejscach nieoznaczonych. Zdarzają się przypadki, że samochody nie mają świateł.
Pełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia
Dokumenty obsługowe
Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.
Ubezpieczenie turystyczne już od 4,62 zł dzień. Składka została wyliczona dnia 12.09.2024 r. dla wyjazdu indywidualnego.
Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.