Ubezpieczenie turystyczne Bośnia i Hercegowina

Ubezpieczenie turystyczne Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest krajem o wielu walorach turystycznych, jednak nadal niedocenianym przez turystów. Znajduje się na Półwyspie Bałkańskim i przyciąga ogromną różnorodnością – zarówno krajobrazów, jak i kultury i zwyczajów. Jeśli wybierasz się na wakacje do Bośni i Hercegowiny, zastanów się nad zapewnieniem sobie i współtowarzyszom podróży maksimum bezpieczeństwa. Wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne!

Bośnia i Hercegowina – praktyczne informacje

Bośnia i Hercegowina – praktyczne informacje

Język: bośniacki

Waluta: marka zamienna BAM

Stolica: Sarajewo

Numery alarmowe:

  • Numer alarmowy ogólny: 122
  • Pogotowie ratunkowe: 124
  • Policja: 122
  • Straż pożarna: 123

Ambasada RP w Sarajewie
adres: Višnjik 20, 71000 Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
telefon: +387 33 290 501
faks: +387 33 290 519
e-mail: sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl

ePUAP: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie z siedzibą w Sarajewie

Referat Konsularny Ambasady RP w Sarajewie
Wizyty w konsulacie należy umawiać drogą telefoniczną lub mailową.
adres: Višnjik 20, 71000 Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
telefon: +387 33 290 504
faks:387 33 290 501
e-mail: sarajewo.wk.dyzurny@msz.gov.pl

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Bośni i Hercegowiny?

Koszt wizyty u lekarza ogólnego prywatnie: 30-50 euro
Koszt hospitalizacji (doba): około 100-150 euro
Rekomendowana suma ubezpieczenia: 200 000 euro

Sugerowane dodatkowe opcje ubezpieczenia na wyjazd do Bośni i Hercegowiny

Jeśli zamierzasz jechać do Bośni i Hercegowiny własnym autem, pamiętaj o konieczności posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Równie przydatne będzie ubezpieczenie Autocasco czy odpowiedni wariant Assistance, działający również za granicą. Przed zawarciem umowy z towarzystwem sprawdź, czy polisa zapewni pełną ochronę, włącznie z transportem medycznym do Polski.

O takie kwestie zwykle nie musisz się martwić, jeśli jedziesz do naszych południowych sąsiadów. Nie potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia do Czech, jeśli wybierasz się do Pragi na zwiedzanie, czy do Brna. Jeśli jednak zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka, dodatkowe ubezpieczenie do Włoch, Czech, czy właśnie do Bośni i Hercegowiny będzie dobrym wyborem.

Uwaga!

W Bośni i Hercegowinie znajdują się bardzo dobrze wyposażone stacje narciarskie, takie jak Ravna Planina, Jahorina czy Busovaca. Jeśli zamierzasz zjeżdżać na nartach czy snowboardzie podczas wizyty w tym kraju, wybierz dla siebie odpowiednie ubezpieczenie narciarskie.


Podróżuj bez zmartwień! Sprawdź ile kosztuje Twoje ubezpieczenie.

Uzupełnij dane i poznaj cenę

Oblicz składkę online
Już od 4,62 zł /dzień!

Kup ubezpieczenie turystyczne

Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Dzieci i młodzież: 0, dorośli: 0, seniorzy: 0
Dzieci i osoby do 24 lat
Osoby 25-69 lat
Osoby powyżej 70 lat
Pole jest wymagane. Wybierz minimum 1 osobę.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

Czy wszystkie osoby, które chcesz ubezpieczyć, znajdują się obecnie w Polsce?

Określ, czy wszystkie osoby znajdują się na terenie kraju.
Jeśli osoby, które chcesz ubezpieczyć, nie przebywają obecnie w Polsce, to ochrona ubezpieczeniowa może rozpocząć się dopiero po upływie 3 dni od dzisiaj.

Czy osoby 70+, które ubezpieczasz, planują podróż do USA, Kanady lub Australii?

Określ, czy osoby 70+ podróżują do USA, Kanady lub Australii.
Niestety nie możemy zaproponować Ci ubezpieczania.
Ciekawostki, apele i zagrożenia

Ciekawostki, apele i zagrożenia, oficjalnie komunikowane przez MSZ o Bośni i Hercegowinie

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kwietniu 2025 roku na terenie Bośni i Hercegowiny nie obowiązywał żaden stopień zagrożenia terrorystycznego. Musisz jednak liczyć się z tym, że w niektórych miejscach na terenie tego kraju pozostało wiele nierozbrojonych min przeciwpiechotnych i niewypałów. Miejsca te są dobrze oznakowane i turysta z pewnością nie powinien się w nie zapuszczać. Nie zaleca się samodzielnego podróżowania po lasach, górach i drogach nieutwardzonych, przy nieoznakowanych szlakach. Pieszo najlepiej poruszać się tylko z miejscowym przewodnikiem.

Uwaga!

Każdy cudzoziemiec, który chce pozostać w Bośni i Hercegowinie przez okres dłuższy niż trzy doby, zobowiązany jest w ciągu 48 godzin od przyjazdu zgłosić swój pobyt na policji lub w Urzędzie ds. Cudzoziemców BiH – Služba za poslove sa strancima. Wymóg ten nie jest jednak zwykle przestrzegany przy pobytach krótkoterminowych, do 90 dni.

Ciekawostki o kraju – co warto wiedzieć przed wakacjami w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina to jedno z najmłodszych państw w Europie. Suwerenność uzyskała dopiero w marcu 1992 roku, kiedy proklamowana została niepodległość Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii.

Czy wiesz, że….?

Utworzenie Republiki Bośni i Hercegowiny stało się jedną z przyczyn wybuchy wojny domowej, trwającej 3,5 roku. Kraj zajmuje obszar dwóch regionów historycznych i geograficznych – Bośnię, która jest zdecydowanie większa i obejmuje 80% powierzchni, oraz Hercegowinę. Państwo położone jest w południowej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Chorwacją, Czarnogórą i Serbią. Ma górzyste ukształtowanie terenu.

Co warto zwiedzić? Atrakcje turystyczne w Bośni i Hercegowinie

Największą atrakcją turystyczną tego kraju jest słynny most w Mostar – mieście położonym na dwóch brzegach rzeki Neretwa. Starówka obejmuje swoim zasięgiem najsłynniejszy zabytek w Mostarze, czyli Stary Most, pochodzący z XVI wieku. Warto przejść się wąskimi uliczkami, które stanowią ślady po tureckiej historii.

W Bośni i Hercegowinie warto również odwiedzić inne miejsca m.in.

Mały wodospad wpadający do czystej rzeki, otoczony bujną zielenią i skalistymi klifami, z kamiennymi budynkami i mostem w tle.

Blagaj

niedaleko Mostaru znajduje się dawne miasteczko tureckie – kasaba, z dwoma meczetami i dawną łaźnią. Godne uwagi są jednak ruiny średniowiecznego zamku, a może przede wszystkim wywierzyska rzeki Buny, nad którymi wybudowany został klasztor derwiszów – tekija. Okolica jest niezwykle malownicza.

Wodospad otoczony bujną zielenią, z wieloma strumieniami wody spływającymi po skalistych klifach do turkusowego basenu poniżej, pod jasnoniebieskim niebem.

Kravice

wodospady Kravice na rzece Trebižat mają nawet 100 m szerokości i 28 m wysokości. To prawdziwy cud natury.

Kamienny most z wieloma łukami nad płytką rzeką, z kolorowymi budynkami po lewej stronie, w tym różowym budynkiem z balkonami, na tle zielonych drzew i wzgórz pod częściowo zachmurzonym niebem.

Sarajewo

stolica Bośni i Hercegowiny jest miastem pełnym kontrastów. To tu spotkasz na ulicy meczety sąsiadujące z kościołami katolickimi, synagogami i cerkwiami. Najważniejszymi miejscami w Sarajewie są plac Bascarsija i fontanna Sybilj, i Most Łaciński. W najstarszej części miasta wyraźnie widoczne są wpływy tureckie i austro-węgierskie. Warto zobaczyć tu duży ratusz czy Katedrę Serca Jezusowego.

Medjugorje – miejsce objawień z 1981 roku, do którego tłumnie przyjeżdżają pielgrzymi.

Pocitelj - piękne, ciche i spokojne miasteczko, gdzie można poczuć się jak podczas podróży w czasie i lepiej poznać kulturę Bośniaków.

Jajce - ciekawe miejsce z urokliwym wodospadem i młynem wodnym. Nad miastem góruje twierdza.

Do Bośni i Hercegowiny możesz pojechać po to, aby wypocząć na plaży. Kraj ten ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Jest dość wąski, ponieważ bośniacka linia brzegowa liczy sobie zaledwie 20 km i rozciąga się pomiędzy chorwacką Makarską i Dubrownikiem. Jedynym nadmorskim kurortem Bośni i Hercegowiny jest Neum.

Ciekawostki kulturowe o Bośni i Hercegowinie

Historia Bośni i Hercegowiny jest bardzo burzliwa. Na kształcie tego kraju swoje największe pięto odcisnęła wojna domowa w Jugosławii. Nadal w wielu miejscach, np. w stolicy, w Sarajewie, widoczne są elewacje z miejscami po kulach.

Kraj ten jest mieszanką wielu kultur, religii i zwyczajów. Największe społeczności religijne stanowią muzułmanie, wyznawcy prawosławia i katolicyzmu. Dzisiejszy kształt Bośnia i Hercegowina zawdzięcza kulturze otomańskiej, ale i słowiańskiej.

W Bośni rodzina jest bardzo ważna, zwłaszcza seniorzy, którzy cieszą się poważaniem. Do najmocniej zakorzenionych zwyczajów w tym kraju należy parzenie kawy, które niejednokrotnie urasta do rangi rytuału. Przygotowywana jest w specjalnym naczyniu – dżezwa, a następnie serwowana w małych filiżankach określanych mianem fildzan. Picie kawy to okazja do spotkań towarzyskich i rozmów.

Już od 4,62 zł/dzień
Ubezpiecz swoją podróż
Kup online
Co warto zjeść

Co warto zjeść w Bośni i Hercegowinie? Narodowe potrawy i napoje alkoholowe

Do tradycyjnych potraw w Bośni i Hercegowinie zaliczają się:

Burek – wypiek z ciasta filo, z nadzieniem mięsnym lub ze szpinakiem, serem lub ziemniakami.

Baklawa – słodkie ciasto, wypełnione orzechami, miodem i ciastem filo.

Cicvara – mamałyga gotowana z serem, z dodatkiem świńskiego tłuszczu, spożywana na słodko, z miodem.

Pstrąg w sosie – podawany z sosem robionym z białego wina, pieprzu i śmietany.

Ćevapi – grillowane mięsne kiełbaski, podawane z cebulą i kwaśnym mlekiem.

Doplma – nadziewane warzywa, np. papryka, które gotowane są do miękkości.

Bosanski lonac – gulasz gotowany w tradycyjnym, glinianym garnku, z różnych rodzajów mięs i warzyw.

Ajvar – pasta warzywna, zazwyczaj przygotowywana na bazie papryki, cukinii i czosnku.

Ciekawostka

Z uwagi na korzenie kulturowe sięgające Turcji, w Bośni i Hercegowinie pije się mocną i aromatyczną kawę po bośniacku.

Stolik nad jeziorem z dwoma filiżankami kawy, talerzem ciastek i orzechami.

Średnie ceny za podstawowe produkty żywnościowe, noclegi, leki, kawę w restauracji i obiad

W jednym z supermarketów w Bośni i Hercegowinie można spotkać się z następującymi cenami produktów (aktualne na kwiecień 2025):

  • makaron Barilla 500g – 1,95 BAM,

  • mąka 1 kg – 1,50 BAM,

  • olej słonecznikowy 1 l – 3,10 BAM,

  • jajka 30 sztuk – 6,95 BAM,

  • mleko 1 l – 1,55 BAM,

  • Coca Cola 2 l – 2,50 BAM,

  • sok pomarańczowy 1 l – 2,35 BAM.

Uwaga!

Waluta marka konwertybilna, czy też marka zamienna, ma sztywny kurs względem euro i przyjmuje się, że 1 EUR to 2 BAM. W restauracji za zupę rybną trzeba zapłacić 4 BAM, a za rosół wołowy – 3 BAM. Omlet z szynką kosztuje 7 BAM, a spaghetti bolognese – 9 BAM. Już za kilkaset złotych można wypoczywać w Bośni i Hercegowinie. Pobyt w apartamencie w Zenicy 2 osób dorosłych przez tydzień w czerwcu kosztuje 800 zł.

Już od 4,62 zł/dzień
Ubezpiecz swoją podróż
Kup online
Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina cechuje się gorącymi latami i umiarkowanymi, łagodnymi zimami. Najlepiej jechać tam od czerwca do września, gdy statystycznie jest najmniej opadów, ale i najwięcej turystów przy głównych atrakcjach kraju.

Kiedy jechać na wakacje do Bośni i Hercegowiny? Sprawdź średnie temperatury w dzień w poszczególnych miesiącach:

Średnie temperatury w poszczególnych miesiącach
MiesiącBośnia i Hercegowina
Styczeń2℃
Luty6℃
Marzec13℃
Kwiecień19℃
Maj20℃
Czerwiec25℃
Lipiec27℃
Sierpień28℃
Wrzesień22℃
Październik15℃
Listopad8℃
Grudzień1℃
Co warto zabrać

Co warto zabrać ze sobą na wyjazd do Bośni i Hercegowiny?

Podstawą wjazdu na terytorium Bośni i Hercegowiny może być paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Obowiązkowo musisz mieć ze sobą dokumenty podróży, które powinny być ważne co najmniej trzy miesiące od dnia przybycia do kraju.

Potrzebujesz też wyrobić wizę, jeśli zamierzasz pozostać w Bośni i Hercegowinie przez okres dłuższy niż 90 dni. Natomiast pobyt do 90 dni w 180 dniowym okresie odbywa się bez wizy.

Jeśli do Bośni i Hercegowiny podróżujesz z nieletnim dzieckiem, które ma mniej niż 14 lat, to musisz mieć notarialną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych i upoważnienie do sprawowania opieki. W innym przypadku dziecku do 14. roku życia przy podróży do Bośni i Hercegowiny musi towarzyszyć przynajmniej jeden z rodziców.

Uwaga!

Zaświadczenie wymagane na legalną podróż z dzieckiem, które nie jest Twoje, powinno uwzględniać dane małoletniego i jego rodziców oraz osoby towarzyszącej, cel i okres pobytu na terenie Bośni i Hercegowiny, a także czas, na jaki wydawane jest upoważnienie. Musi być sporządzone w języku bośniackim, chorwackim lub serbskim. Może być też przetłumaczone na jeden z tych języków przez tłumacza przysięgłego.

Czy wiesz, że…?

Przy przyjeździe do Bośni i Hercegowiny powinieneś mieć przy sobie gotówkę. To wymóg formalny – stanowi on, że musisz okazać na granicy środki finansowe w wysokości 75 euro na każdy dzień pobytu. W praktyce jednak nie jest to weryfikowane.

Aplikacje na telefon niezbędne w Bośni i Hercegowinie

Jeśli planujesz podróż do Bośni i Hercegowiny, być może przydadzą Ci się użyteczne aplikacje na smartfona:

  • Bosnia and Herzegovia map – mapy działające w trybie offline.

  • Bosnia and Herzegovina Travel – kompletny przewodnik po atrakcyjnych turystycznie miejscach Bośni i Hercegowiny.

  • Viber – komunikator pozwalający na wykonywanie darmowych połączeń głosowych i wideo, mając dostęp do internetu.

Bezpieczeństwo w Bośni i Hercegowinie

Bezpieczeństwo w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina jest krajem właściwie bezpiecznym dla turysty, ale często zdarzają się drobne kradzieże kieszonkowe. Często łupem złodziei padają dokumenty osobiste, dokumenty samochodowe czy karty płatnicze, dlatego lepiej nosić je ze sobą oddzielnie względem gotówki.

Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie honoruje karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przeciwieństwie do wyjazdów do takich krajów jak Holandia czy pobliska Chorwacja, EKUZ w Bośni i Hercegowinie będzie kompletnie bezwartościowa. Jeśli wybierasz się jednak na wakacje do krajów europejskich, przemyśl możliwość wykupienia m.in. ubezpieczenia do Holandii czy ubezpieczenia do Chorwacji, które zapewni Ci większy zakres ochrony i świadczenia przy nagłych urazach niż EKUZ, która ma wiele ograniczeń.

Podobnie jak w Bośni i Hercegowinie jest też w Albanii. Kraj ten, pomimo że europejski, to jednak nie jest członkiem Unii i nie honoruje karty EKUZ. Wykup ubezpieczenie do Albanii, jeśli chcesz ją zwiedzać i wypoczywać na przepięknych plażach na wybrzeżu.

Jeśli chcesz, żeby ubezpieczyciel pokrył koszty leczenia, wypłacił odszkodowanie na wypadek nieprzewidzianych wypadków, dopasuj odpowiednie dla siebie ubezpieczenie podróżne do Bośni i Hercegowiny.

Jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny?

Wybierając ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny, zadbaj o to, aby obejmowało ono co najmniej pokrycie kosztów leczenia za granicą, łącznie z hospitalizacją czy wizytami w prywatnych klinikach. Dobrze byłoby, gdyby polisa turystyczna obejmowała zakresem ochrony również NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Z racji tego, że Bośnia i Hercegowina położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, zwróć uwagę, czy polisa obejmuje takie ryzyka i uwzględnia odszkodowanie. Podobnie będzie, jeśli wybierasz się na wczasy na Teneryfę, gdzie jest czynny wulkan Teide. Wybierz wówczas właściwe ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie.

Ubezpieczenie podróży do Bośni i Hercegowiny w UNIQA w ramach jednej polisy obejmuje różne rodzaje ryzyk, w tym:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i Assistance za granicą,

  • ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków,

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,

  • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym opóźnienie dostarczenia bagażu,

  • ubezpieczenie opóźnienia lotu i odwołania lotu,

  • koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce (po wypadku za granicą),

  • ryzyko uprawiania sportów amatorskich,

  • zdarzenia po alkoholu w zakresie KL i NNW,

  • Assistance 24/7 – pomoc centrum alarmowego w języku polskim i angielskim.

Do tego wybierasz jeden z wariantów, które różnią się zakresem ubezpieczenia i jego sumą.

Bośnia i Hercegowina położona jest w strefie zagrożenia aktywnością sejsmiczną. Mogą występować trzęsienia ziemi.

Aktualny Terrorism Index dla Bośni i Hercegowiny wynosi 1,22 pkt., podczas gdy w 2023 roku było to 0 punktów. Najwyższy notowany indeks miał miejsce w 2015 roku i wynosił 3,42 punktów.

W 2022 roku na drogach Bośni i Hercegowiny doszło do około 30 000 wypadków drogowych. Najczęstszą przyczyną była nadmierna prędkość oraz prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Już od 4,62 zł/dzień
Ubezpiecz swoją podróż
Kup online
Poznaj nasze inne ubezpieczenia

Zadbaj o pełną ochronę - sprawdź nasze produkty ubezpieczeniowe

Planujesz wakacje w Polsce?

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Zamyślona kobieta siedzi na kanapie. Prawdopodobnie zastanawia się nad Ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży UNIQA

Obawiasz się, że nieprzewidziane zdarzenia pokrzyżują ci plany?

Ubezpieczenie od rezygnacji zapewni Ci zwrot kosztów podróży lub biletu.

Wybierasz się w podróż własnym samochodem.

Zadbaj o komfort swój i swoich pasażerów z ubezpieczeniem assistance.

Wyjeżdżasz na dłużej?

Pozostawiasz mieszkanie lub dom bez opieki? Pamiętaj o ubezpieczeniu swojej nieruchomości.

Ubezpieczenie na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Włochy, Positano

Planujesz wakacje we Włoszech?

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Cypr

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Cypr

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

A może wakacje w Gruzji?

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Majorkę?

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Holandii

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie na wyjazd do Turcji

Sprawdź nasze ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie na wyjazd na narty do Austrii

Ubezpieczenie na wyjazd na narty do Czech

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem do Bośni i Hercegowinie

Dokumenty i formularze

Pełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia

Dokumenty obsługowe

Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz kompleksowej ochrony?
Oblicz składkę

 


Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.