UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Monitoring domu – jaki system wybrać?

Szacuje się, że w Polsce nawet co 8 minut dochodzi do włamania do domów i mieszkań prywatnych. Wcześniej złodzieje najczęściej obserwują dany obiekt i sprawdzają, jaki rozkład dnia mają domownicy. Atakują wtedy, gdy wiedzą lub podejrzewają, że w domu mogą znajdować się kosztowności lub zapasy gotówki. Właściciele mogą zarejestrować próbę włamania lub przestępstwo dzięki kamerom do monitoringu. Zapisy obrazu z takich urządzeń pomagają wykryć sprawców kradzieży.

Jakie są potrzeby inwestora?

Urządzenia do domowego monitoringu w ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie potaniały, przez co stać na ich zakup coraz więcej osób. Zanim jednak zainwestujemy w monitoring domu, warto zastanowić się, czego właściwie po nim oczekujemy? Co chcemy obserwować i jak system będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Jakie potrzeby mamy i czego oczekujemy? Odpowiedź na to pytanie ukierunkuje nas na zakup odpowiednich urządzeń do kompleksowego systemu monitorowania domu. Co innego wybierzemy, gdy chcemy monitorować wnętrza domu, a inne kamery do monitoringu będą niezbędne na zewnątrz. Do tego musimy zastanowić się, jak wiele kamer będziemy potrzebować i jaka jakość nagrywanego przez nie obrazu nas usatysfakcjonuje.

Kamery najważniejszym elementem monitoringu

Kluczową kwestią w przypadku wyboru monitoringu do domu jest wybór kamer do rejestrowania obrazu – z dźwiękiem lub bez niego. Dobra urządzenie powinno charakteryzować się wysoką jakością nagrywania filmów. Nagranie musi być na tyle wyraźne, by na przykład funkcjonariusze policji byli w stanie rozpoznać na nim twarz złodzieja. Przy wyborze kamer do monitoringu nie należy kierować się jedynie ich ceną. Zwykle niski koszt urządzenia idzie w parze ze słabą jakością nagrań, które tak naprawdę niczego nie wniosą do sprawy, jeśli dojdzie do włamania z kradzieżą, ktoś zdewastuje elewację czy ogród przydomowy.

W ramach monitoringu w domu jednorodzinnym powinny być zastosowane  kamery o wysokiej jakości nagrywanego obrazu. Z reguły im wyższa rozdzielczość kamery, tym lepszą jakość obrazu jesteśmy w stanie uzyskać. Za absolutne minimum uznaje się kamery nagrywające w jakości HD, w rozdzielczości 1280×720 pikseli. Lepszym wyborem do monitoringu domu będą modele kamer Full HD, dzięki którym obraz nagrywany jest w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. W takim przypadku pliki zajmują więcej miejsca na dyskach twardych lub kartach pamięci, dlatego kamera powinna być wyposażona w pamięć o większej pojemności. Urządzenia do monitoringu domu musimy wybierać także pod kątem liczby rejestrowanych klatek na jedną sekundę. Przy 24 klatkach na sekundę obraz będzie już wystarczająco płynny.

Wieczorem i nocą monitoring może mieć problemy z wyraźnym nagrywaniem widzianego obrazu. Pod osłoną nocy złodzieje i włamywacze czują się bezpieczniejsi z uwagi na fakt, że tani monitoring domu nie poradzi sobie ze szczegółowym zarejestrowaniem ich twarzy. Dlatego chcąc zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, warto wybrać kamery z możliwością nagrywania przy słabym oświetleniu – wieczorem i nocą. Pomocne w takiej sytuacji są diody podczerwieni, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, ale są rejestrowane przez kamery. Włamywacz nie będzie widział, że urządzenie działa i nagrywa w nocy obraz, który zostanie zapisany na karcie czy na dysku twardym w odpowiedniej jakości. Przed zakupem kamer z opcją nagrywania w nocy warto sprawdzić, jaki jest w ich przypadku zasięg diod podczerwieni.

Monitoring posesji – nagrywanie obrazu na zewnątrz

Zupełnie inne wymagania niż monitoring domu wewnątrz musi spełnić system monitoringu zewnętrznego. Kamery na zewnętrznych elewacjach budynku czy na słupach lub drzewach muszą być przede wszystkim chronione przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Powinny być one wodoszczelne. Im wyższa wartość parametru IP kamery, tym większą ochronę zapewnia obudowa urządzenia. Absolutnym minimum jest IP54, co oznacza, że kamera jest odporna na pył, krople wody i wilgoć.

Czujniki ruchu przy monitorowaniu majątku

Monitoring domowy będzie działał sprawnie i oszczędnie, jeśli kamery będą miały czujniki ruchu. Takie detektory spowodują, że spadnie koszt monitoringu domu, jeśli chodzi o zużycie prądu. Czujnik ruchu aktywuje kamerę, jeśli tylko wykryje, że ktoś lub coś porusza się w jej zasięgu. Kamera po wykryciu ruchu może nagrywać obraz przez z góry zdefiniowany czas, np. przez 5 minut. W ten sposób oszczędza się również miejsce na karcie pamięci.

Jaki rejestrator do kamer?

Monitoring do domu jednorodzinnego wymaga nie tylko rozmieszczenia w kluczowych miejscach w budynku i wokół niego odpowiednich kamer. Bardzo ważny dla sprawności działania systemu jest rejestrator. Od jego możliwości zależy np. maksymalna rozdzielczość obrazu zapisywanego przez kamery. Rejestrator będzie gromadził zapisy ze wszystkich urządzeń systemu monitoringu. Warto wybrać taki, który będzie obsługiwał kilka dysków twardych, ponieważ pozwoli to na  przechowywanie w pamięci większej ilości filmów, bez konieczności ich nadpisywania.

Ile może kosztować system monitoringu?

Koszt zależy od tego, jaki zestaw do monitoringu wybierzemy. Pojedyncza kamera może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cały zestaw z rejestratorem nagrań kosztuje od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Sam monitoring nie zapewni nam jednak pełnego bezpieczeństwa i nie spowoduje, że zredukujemy do zera ryzyko włamania. Na taką okoliczność warto się ubezpieczyć, wybierając np. ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży z włamaniem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Bezpieczny dom – jak zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu?

Dom powinien być naszym azylem, bezpieczną przystanią, chroniącą przed zagrożeniami. Tymczasem nawet w nim grozi nam wiele niebezpieczeństw. Ze statystyk wynika, że 78 proc. interwencji podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego w 2022 roku dotyczyło wypadków w domu. Co nam tam grozi, skoro zasadniczo powinniśmy czuć się tam swobodnie i bezpiecznie?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę