UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Dom drewniany czy murowany – koszty, który wybrać?

Marzysz o własnych czterech kątach? Jeśli tak, w pierwszej kolejności musisz zdecydować się na wybór odpowiedniej technologii budowy. Wolisz solidny i energooszczędny mały domek murowany czy przytulny i ekologiczny dom z drewna? Oba rodzaje nieruchomości posiadają szereg zalet, ale także kilka dość istotnych wad. Co wybrać? Podpowiadamy!

Domy drewniane i murowane – czym się różnią?

Domy murowane to budynki osadzone na betonowych fundamentach i postawione z cegieł, pustaków lub bloczków betonu komórkowego. Do łączenia tych elementów używa się zaprawy murarskiej. Ściany mogą składać się z jednej lub kilku warstw. Im będzie ich więcej, tym stabilniejsza będzie konstrukcja. Technologia budowy domów z drewna znacząco różni się od tej, opisanej powyżej. Konstrukcja szkieletowego domu drewnianego składa się z przygotowanych wcześniej fabrycznie modułów, które należy odpowiednio połączyć na placu budowy. Dzięki temu taki dom można postawić bardzo szybko. Bardziej skomplikowany jest z kolei proces budowy domu z bali. Jego konstrukcja składa się z grubych i osuszonych pni, które wsuwa się pomiędzy pionowe słupy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z bali wymaga wcześniejszego przygotowania. Z tego względu wznoszenie takiej konstrukcji jest bardziej czasochłonne niż budowa w technologii szkieletowej.  

Budujesz dom? Poszukaj projektu i sprawdzonego wykonawcy

Pierwszym czynnikiem, na który pewnie zwrócisz uwagę, planując budowę, jest dostępność projektów architektonicznych. Tu zdecydowaną przewagę mają domy murowane, które mogą mieć dowolny kształt i jedną lub kilka kondygnacji. W tej technologii możesz wznieść nowoczesny, niewielki dom parterowy, jak i większą nieruchomość, która pomieści dwie rodziny. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów domów murowanych, których cena jest bardzo atrakcyjna. To również przekonuje niejednego inwestora. Chociaż projekty domów drewnianych są coraz bardziej popularne, to jednak ich liczba jest zdecydowanie mniejsza. Istotne ograniczenie w modyfikowaniu projektu stanowi konstrukcja modułu lub bali. Wszelkie zmiany w projekcie są dodatkowo płatne, co z kolei wpływa na koszt budowy domu.

Drugi problem, jaki należy wziąć pod uwagę, to kwestia wyboru wykonawcy. O ile na polskim rynku działa wiele firm budowlanych, które z powodzeniem wznoszą domy murowane, o tyle znalezienie fachowca, który wybuduje dom drewniany, może być znacznie trudniejsze. Na sprawdzoną, profesjonalną ekipę będziesz musiał poczekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tej materii nie należy jednak oszczędzać. Ważne, by wykonawca był w stanie postawić dom zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Jakość wykonania bezpośrednio przekłada się na trwałość domów szkieletowych i tych wykonywanych z bali.

A może dom murowano-drewniany?

Coraz częściej spotyka się również domy drewniano-murowane, w przypadku których podpiwniczenie i parter są wykonywane z cegły, zaś kolejne kondygnacje, np. poddasze i strop,są już konstrukcjami z drewna. Wykorzystanie technologii mieszanej ma kilka dość istotnych zalet. Po pierwsze, taki budynek jest stabilny i trwały, natomiast po drugie, jego budowa przebiega szybciej, z uwagi na ograniczenie zakresu robót mokrych. Jeśli strop i poddasze są drewniane, to wówczas nie trzeba wykonywać prac mokrych, związanych np. z betonowaniem stropów czy zalewaniem wzmocnień w ścianach. Argumentem mającym znaczenie dla zwolenników tej opcji jest również koszt budowy. Cena postawienia domu murowanego jest z reguły wyższa niż murowano-drewnianego o podobnej powierzchni.

Dom z drewna czy murowany – wady i zalety

Domy murowane mają kilka niekwestionowanych zalet. Konstrukcja murowana jest stabilniejsza i odporna na działanie warunków atmosferycznych, przez co budynek może służyć kilku pokoleniom. Trwałość domów szkieletowych jest z reguły nieco mniejsza. Należy jednak zauważyć, że odpowiednio konserwowany budynek postawiony w technologii szkieletowej z powodzeniem przetrwa w dobrym stanie wiele lat. Dużo zależy tu jednak od jakości materiałów, z których jest wykonana konstrukcja szkieletowa. Pamiętaj, że im gorszej jakości będzie materiał, tym krótsza żywotność domu oraz gorsze właściwości termoizolacyjne.  

Mówiąc o konserwacji, należy zauważyć, że ten proces w przypadku domów z drewna jest konieczny. Największe szkody może wyrządzić wilgoć, która z czasem prowadzi do próchnienia desek. Nawet drobna awaria instalacji wodnej, jeśli nie zostanie wykryta na czas, może być przyczyną zawilgocenia ścian i podłóg. Dlatego też, co jakiś czas, warto zadbać o to, by elementy konstrukcyjne takiego domu zostały odpowiednio zabezpieczone.

Za wadę domów murowanych należy uznać koszt oraz czas ich budowy. Postawienie budynku w technologii murowanej jest czasochłonne, przez co od wbicia pierwszej łopaty do pełnego wykończenia upływają z reguły 2 lata. Ten czas trudno skrócić z uwagi na niezbędne przerwy technologiczne związane, np. ze schnięciem stropu. Z kolei domy drewniane wznosi się zdecydowanie szybciej. Jeśli uda Ci się zorganizować profesjonalną ekipę, czas budowy może zamknąć się nawet w 3 miesiącach. Z tego względu na domy szkieletowe z drewna najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Budowa domu drewnianego przebiega sprawniej również dlatego, że konstrukcję układa się z gotowych, suchych elementów. To również ogranicza czas związany ze sprzątaniem placu budowy.

Warto także pamiętać o oszczędności przestrzeni. Ściany domów szkieletowych są z reguły cieńsze niż ściany budynków murowanych. To z kolei przekłada się na zwiększenie dostępnej powierzchni użytkowej. Eksperci szacują, że oszczędność na każde 100m2 może wynosić nawet 10%.

Jaki dom postawić w sąsiedztwie ruchliwej drogi?

Wiele osób, analizując wady i zalety domów szkieletowych, zastanawia się nad kwestią izolacji akustycznej. Ten aspekt ma szczególne znaczenie wtedy, gdy budujesz się w pobliżu ruchliwej drogi. Okazuje się, że akustyka w przypadku ścian zewnętrznych w domach drewnianych i murowanych jest podobna. Największe różnice będą odczuwane między piętrami. W budynkach, w których strop wykonano z żelbetonu, hałasy i drgania będą przenikały w mniejszym stopniu niż w domach, w których wszystkie elementy są wykonane z drewna.

Ogrzewanie i koszty eksploatacji

Problematyce ogrzewania domu murowanego i domu drewnianego warto poświęcić odrębny akapit. Wiele osób zauważa, że najważniejsze wady, jakie ma dom szkieletowy, są związane z ogrzaniem budynku. Drewno, jako materiał budowlany, charakteryzuje się niską akumulacją ciepła. W efekcie ogrzewanie domu drewnianego jest trudniejsze – pomieszczenia co prawda szybko się nagrzewają, ale z drugiej strony łatwo tracą ciepło. Domy murowane zdecydowanie lepiej radzą sobie z utrzymaniem stałej temperatury. Tym samym mogą okazać się tańsze w późniejszej eksploatacji. Trudno jednak z góry przesądzić, który dom – murowany czy szkieletowy – będzie bardziej energooszczędny. Na rynku dostępne są moduły do budowy domów drewnianych o wysokiej jakości izolacji termicznej. Jeśli już zastanawiasz się, jakie ogrzewanie domu szkieletowego wybrać, musisz pamiętać, że dom z drewna jest konstrukcją łatwopalną. Z tego względu zamiast kotła na paliwo stałe, lepiej wybrać pompę ciepła, ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Koszty budowy domu drewnianego i murowanego

Argumentem, który ma znaczenie dla potencjalnego inwestora, jest także koszt budowy domu. W internecie często można spotkać się z tezą, że cena budowy domu murowanego jest nawet kilkakrotnie wyższa niż koszt budowy domu z drewna. Nie zawsze takie podejście jest jednak uzasadnione. Kosztorys budowy domu drewnianego w dużej mierze zależy od zastosowanej technologii. Przykładowo, postawienie domu szkieletowego może być o kilka procent tańsze od wybudowania domu murowanego. Niemniej jednak koszt budowy domu z bali może być zbliżony, a nawet wyższy od kosztu budowy domu metodą tradycyjną. Mały drewniany dom parterowy postawisz, nawet jeśli dysponujesz niedużym budżetem. W internecie z łatwością znajdziesz wiele projektów, prezentujących domy drewniane w cenie do 100 tys. zł.

Pomyśl o kosztach remontu i ubezpieczenia

Czym jeszcze różnią się domy drewniane i murowane? Łatwością przebudowy. W domu drewnianym szybciej przeprowadzisz remont, gdyż nie trzeba kuć ścian. O wiele łatwiej można w nim również dokonać wymiany instalacji. Zaletą domu drewnianego jest także to, że można go przebudować na budynek murowany. Ściany drewniane wystarczy zastąpić tymi postawionymi z cegły. Przed takim remontem należy jednak ocenić jakość i stan fundamentów. W internecie z pewnością znajdziesz wiele inspiracji, przedstawiających różne adaptacje starych domów drewnianych. Wiele z nich zyskuje atrakcyjny, nowoczesny wygląd, nawet wówczas, gdy inwestor dysponuje niewielkim budżetem.

A jak wygląda kwestia ubezpieczenia? W tym przypadku budynki murowane wypadają zdecydowanie lepiej, z uwagi na ich niepalną konstrukcję. Domy drewniane są bardziej narażone na działanie ognia, a zniszczenia w przypadku ewentualnego pożaru są w nich większe niż w domach wykonanych w cegły. Z tego względu, chociaż większość towarzystw pozwala na ubezpieczenie domu drewnianego, to jednak często wiąże się to z wyższą opłatą.  

Dom szkieletowy, z bali czy murowany – podsumowanie

Podsumujmy powyższe rozważania. Dom murowany należy traktować jako inwestycję na lata. Na korzyść tradycyjnej technologii przemawiają: trwałość konstrukcji, doskonała akustyka oraz właściwości termoizolacyjne. Do ich wad należy zaliczyć koszt i czas budowy. Atutem domów szkieletowych jest przede wszystkim bardzo szybki czas budowy. Zastosowanie nowoczesnych modułów pozwoli wydłużyć trwałość budynku oraz jego właściwości izolacyjne. Musisz się jednak liczyć z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych, gdyż domy z drewna wymagają systematycznej konserwacji. Dom z bali charakteryzuje się większą trwałością niż dom szkieletowy. Ma również porównywalne właściwości akustyczne i termoizolacyjne, co dom murowany.  

Całoroczne domy drewniane mają pozytywne opinie, m.in. ze względu na to, że lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, dzięki czemu w ich wnętrzu panuje korzystny mikroklimat. Na ich korzyść przemawia również łatwość położenia instalacji oraz późniejszej przebudowy. Jeśli zapytasz mieszkańców domów szkieletowych o opinie, z pewnością usłyszysz również, że takie budynki mają niepowtarzalny urok, a poza tym są bardziej przyjazne dla środowiska. Trzeba jednak przyznać, że budowa domu murowanego może okazać się łatwiejsza, chociażby ze względu na lepszy dostęp do materiałów dobrej jakości, a także różnorodny wybór projektów.

Trudno ocenić, co jest lepsze: dom drewniany czy murowany. Pamiętaj jednak, że niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, projekt powinien spełniać Twoje własne wymagania. Tylko wtedy będziesz czuł się w wybudowanym domu bezpieczny i szczęśliwy. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
działka budowlana

Zakup działki, na której stanie nasz wymarzony dom wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Jej wybór nie jest łatwy z kilku względów. Jak kupić działkę budowlaną? Dlaczego nie warto sugerować się wyłącznie ceną?

dom w budowie

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem pociągającym za sobą wysokie koszty. Kolejne etapy inwestycji, począwszy od prac ziemnych, poprzez stan surowy otwarty i zamknięty, aż po wykończenie domu pod klucz trwać mogą wiele miesięcy, a nawet lat. Na czas budowy możemy ubezpieczyć swój dobytek przed pewnymi ryzykami, wykupując w tym celu ubezpieczenie budowy domu. Ile kosztuje taka ochrona i co właściwie obejmuje?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę