Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Dom drewniany czy murowany – koszty budowy. Który wybrać — drewniany dom czy dom murowany?

Marzysz o własnych czterech kątach? Jeśli tak, musisz zdecydować się na wybór odpowiedniej technologii budowy. Wolisz solidny i energooszczędny mały domek murowany czy przytulny i ekologiczny obiekt z drewna? Oba rodzaje nieruchomości mają szereg zalet, ale także kilka dość istotnych wad. Co wybrać? Czy tradycyjne budownictwo z wykorzystaniem drewna czy dom murowany? Podpowiadamy, co będzie najlepsze przy budowie domu jednorodzinnego.

DOMY DREWNIANE I MUROWANE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Domy murowane to budynki osadzone na betonowych fundamentach i postawione z cegieł, pustaków lub bloczków betonu komórkowego. Do łączenia tych elementów używa się zaprawy murarskiej. Ściany mogą składać się z jednej lub kilku warstw. Im będzie ich więcej, tym stabilniejsza będzie konstrukcja. Technologia budowy domów z drewna znacząco różni się od tej, opisanej powyżej. Konstrukcja szkieletowego obiektu drewnianego składa się z przygotowanych wcześniej fabrycznie modułów, które należy odpowiednio połączyć na placu budowy. Dzięki temu taki dom można postawić bardzo szybko. Bardziej skomplikowany jest z kolei proces budowy obiektu z bali. Jego konstrukcja składa się z grubych i osuszonych pni, które wsuwa się pomiędzy pionowe słupy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z bali wymaga wcześniejszego przygotowania. Z tego względu wznoszenie takiej konstrukcji jest bardziej czasochłonne niż budowa w technologii szkieletowej.

BUDUJESZ DOM? POSZUKAJ PROJEKTU I SPRAWDZONEGO WYKONAWCY

Czynnikiem, na który pewnie zwrócisz uwagę, planując budowę, jest dostępność projektów architektonicznych. Tu zdecydowaną przewagę mają domy murowane, które mogą mieć dowolny kształt i jedną lub kilka kondygnacji. W tej technologii możesz wznieść nowoczesny, niewielki dom parterowy, jak i większą nieruchomość, która pomieści dwie rodziny. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów domów murowanych w atrakcyjnej cenie. To również przekonuje niejednego inwestora. Chociaż projekty domów drewnianych są coraz bardziej popularne, to jednak ich liczba jest zdecydowanie mniejsza. Istotne ograniczenie w modyfikowaniu projektu stanowi konstrukcja modułu lub bali. Wszelkie zmiany w projekcie są dodatkowo płatne, co z kolei wpływa na koszt budowy.

Drugi problem, jaki należy wziąć pod uwagę, to kwestia wyboru wykonawcy. O ile na polskim rynku działa wiele firm budowlanych, które z powodzeniem wznoszą domy murowane, o tyle znalezienie fachowca, który wybuduje dom drewniany, może być znacznie trudniejsze. Na sprawdzoną, profesjonalną ekipę będziesz musiał poczekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tej materii nie należy jednak oszczędzać. Ważne, by wykonawca był w stanie postawić dom zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Jakość wykonania bezpośrednio przekłada się na trwałość domów szkieletowych i tych wzniesionych z bali.

A MOŻE DOM MUROWANO-DREWNIANY?

Coraz częściej spotyka się również domy drewniano-murowane, w przypadku których podpiwniczenie i parter są wykonywane z cegły, zaś kolejne kondygnacje, np. poddasze i strop są już konstrukcjami z drewna. Wykorzystanie technologii mieszanej ma kilka istotnych zalet. Po pierwsze, taki budynek jest stabilny i trwały, natomiast po drugie, jego budowa przebiega szybciej, z uwagi na ograniczenie zakresu robót mokrych. Jeśli strop i poddasze są drewniane, to wówczas nie trzeba wykonywać prac mokrych, związanych np. z betonowaniem stropów czy zalewaniem wzmocnień w ścianach. Argumentem mającym znaczenie dla zwolenników tej opcji jest również koszt budowy. Cena postawienia domu murowanego jest z reguły wyższa niż murowano-drewnianego o podobnej powierzchni.

DOM DREWNIANY CZY MUROWANY – WADY I ZALETY DOMU MUROWANEGO I DOMU Z DREWNA

Domy murowane mają kilka niekwestionowanych zalet. Konstrukcja jest stabilna i odporna na działanie warunków atmosferycznych, przez co budynek może służyć kilku pokoleniom. Trwałość domów szkieletowych jest z reguły nieco mniejsza. Należy jednak zauważyć, że odpowiednio konserwowany budynek postawiony w technologii szkieletowej z powodzeniem przetrwa w dobrym stanie wiele lat. Dużo zależy tu jednak od jakości materiałów, z których jest wykonana konstrukcja szkieletowa. Pamiętaj, że im gorszej jakości będzie materiał, tym krótsza żywotność domu oraz gorsze właściwości termoizolacyjne.

W przypadku domów z drewna ważną rolę odgrywa konserwacja. Największe szkody może wyrządzić wilgoć, która z czasem prowadzi do próchnienia desek. Nawet drobna awaria instalacji wodnej, jeśli nie zostanie wykryta na czas, może być przyczyną zawilgocenia ścian i podłóg. Dlatego też, co jakiś czas, warto zadbać o to, by elementy konstrukcyjne takiego obiektu zostały odpowiednio zabezpieczone.

Za wadę domów murowanych należy uznać koszt oraz czas ich budowy. Postawienie budynku w technologii murowanej jest czasochłonne, przez co od wbicia pierwszej łopaty do pełnego wykończenia upływają z reguły 2 lata. Ten czas trudno skrócić z uwagi na niezbędne przerwy technologiczne związane, np. ze schnięciem stropu. Z kolei domy drewniane wznosi się zdecydowanie szybciej. Jeśli uda Ci się zorganizować profesjonalną ekipę, czas budowy może zamknąć się nawet w 3 miesiącach. Z tego względu na domy szkieletowe z drewna najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Budowa obiektu drewnianego przebiega sprawniej również dlatego, że konstrukcję układa się z gotowych, suchych elementów. To również ogranicza czas związany ze sprzątaniem placu budowy.

Warto także pamiętać o oszczędności przestrzeni. Ściany domów szkieletowych są z reguły cieńsze niż ściany budynków murowanych. To z kolei przekłada się na zwiększenie dostępnej powierzchni użytkowej. Eksperci szacują, że oszczędność na każde 100m2 może wynosić nawet 10%.

JAKI DOM POSTAWIĆ W SĄSIEDZTWIE RUCHLIWEJ DROGI? DOM Z DREWNA CZY MUROWANY?

Wiele osób, analizując wady i zalety domów szkieletowych, zastanawia się nad kwestią izolacji akustycznej. Ten aspekt ma szczególne znaczenie wtedy, gdy budujesz się w pobliżu ruchliwej drogi. Okazuje się, że akustyka w przypadku ścian zewnętrznych w domach drewnianych i murowanych jest podobna. Największe różnice będą odczuwane między piętrami. W budynkach, w których strop wykonano z żelbetonu, hałasy i drgania będą przenikały w mniejszym stopniu niż w domach, w których wszystkie elementy są zrealizowane z drewna.

OGRZEWANIE I KOSZTY EKSPLOATACJI

Problematyce ogrzewania domu murowanego i domu drewnianego warto poświęcić odrębny akapit. Wiele osób zauważa, że najważniejsze wady, jakie ma dom szkieletowy, są związane z ogrzaniem budynku. Drewno, jako materiał budowlany, charakteryzuje się niską akumulacją ciepła. W efekcie ogrzewanie domu drewnianego jest trudniejsze – pomieszczenia co prawda szybko się nagrzewają, ale z drugiej strony łatwo tracą ciepło. Obiekty murowane zdecydowanie lepiej radzą sobie z utrzymaniem stałej temperatury. Tym samym mogą okazać się tańsze w późniejszej eksploatacji. Trudno jednak z góry przesądzić, który dom – murowany czy szkieletowy – będzie bardziej energooszczędny. Na rynku dostępne są moduły do budowy domów drewnianych o wysokiej jakości izolacji termicznej. Jeśli już zastanawiasz się, jakie ogrzewanie domu szkieletowego wybrać, musisz pamiętać, że dom z drewna jest konstrukcją łatwopalną. Z tego względu zamiast kotła na paliwo stałe, lepiej wybrać pompę ciepła, ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

KOSZTY BUDOWY DOMU DREWNIANEGO I MUROWANEGO

Argumentem, który ma znaczenie dla potencjalnego inwestora, jest także koszt realizacji inwestycji. W internecie często można spotkać się z tezą, że cena budowy domu murowanego jest nawet kilkakrotnie wyższa niż obiektu z drewna. Nie zawsze takie podejście jest jednak uzasadnione. Kosztorys budowy domu drewnianego w dużej mierze zależy od zastosowanej technologii. Przykładowo, postawienie domu szkieletowego może być o kilka procent tańsze od wybudowania domu murowanego. Niemniej koszt budowy domu z bali może być zbliżony, a nawet wyższy od realizacji metodą tradycyjną. Mały drewniany dom parterowy postawisz, nawet jeśli dysponujesz niedużym budżetem. W internecie z łatwością znajdziesz wiele projektów, prezentujących domy drewniane w cenie do 100 tys. zł.

POMYŚL O KOSZTACH REMONTU I UBEZPIECZENIA

Czym jeszcze różnią się domy drewniane i murowane? Łatwością przebudowy. W domu drewnianym szybciej przeprowadzisz remont, gdyż nie trzeba kuć ścian. O wiele łatwiej można w nim również dokonać wymiany instalacji. Zaletą obiektu drewnianego jest także to, że można go przebudować na budynek murowany. Ściany drewniane wystarczy zastąpić postawionymi z cegły. Przed takim remontem należy jednak ocenić jakość i stan fundamentów. W internecie z pewnością znajdziesz wiele inspiracji, przedstawiających różne adaptacje starych domów drewnianych. Wiele z nich zyskuje atrakcyjny, nowoczesny wygląd, nawet wówczas, gdy inwestor dysponuje niewielkim budżetem.

A jak wygląda kwestia ubezpieczenia? W tym przypadku budynki murowane wypadają zdecydowanie lepiej, z uwagi na ich niepalną konstrukcję. Domy drewniane są bardziej narażone na działanie ognia, a zniszczenia w razie ewentualnego pożaru są w nich większe niż w domach wykonanych w cegły. Z tego względu, chociaż większość towarzystw pozwala na ubezpieczenie domu drewnianego, to jednak często wiąże się to z wyższą opłatą.

DOM SZKIELETOWY, Z BALI CZY MUROWANY – PODSUMOWANIE

Podsumujmy powyższe rozważania. Dom murowany należy traktować jako inwestycję na lata. Na korzyść tradycyjnej technologii przemawiają: trwałość konstrukcji, doskonała akustyka oraz właściwości termoizolacyjne. Do ich wad należy zaliczyć koszt i czas budowy. Atutem domów szkieletowych jest przede wszystkim bardzo szybki czas realizacji inwestycji. Zastosowanie nowoczesnych modułów pozwoli wydłużyć trwałość budynku oraz jego właściwości izolacyjne. Musisz się jednak liczyć z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych, gdyż domy z drewna wymagają systematycznej konserwacji. Obiekt z bali charakteryzuje się większą trwałością niż dom szkieletowy. Ma również porównywalne właściwości akustyczne i termoizolacyjne, co dom murowany.

Całoroczne domy drewniane mają pozytywne opinie, m.in. ze względu na to, że lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, dzięki czemu w ich wnętrzu panuje korzystny mikroklimat. Na ich korzyść przemawia również łatwość położenia instalacji oraz późniejszej przebudowy. Jeśli zapytasz mieszkańców domów szkieletowych o opinie, z pewnością usłyszysz również, że takie budynki mają niepowtarzalny urok, a poza tym są bardziej przyjazne dla środowiska. Trzeba jednak przyznać, że budowa domu murowanego może okazać się łatwiejsza, chociażby ze względu na lepszy dostęp do materiałów dobrej jakości, a także różnorodny wybór projektów.

Trudno ocenić, co jest lepsze: dom drewniany czy murowany. Pamiętaj jednak, że niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, projekt powinien spełniać Twoje wymagania. Tylko wtedy będziesz czuć się w wybudowanym domu bezpieczny i szczęśliwy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
dom w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje, co obejmuje takie ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem pociągającym za sobą wysokie koszty. Kolejne etapy inwestycji, począwszy od prac ziemnych, poprzez stan surowy otwarty i zamknięty, aż po wykończenie pod klucz trwać mogą wiele miesięcy, a nawet lata. Na czas realizacji możemy ubezpieczyć swój dobytek przed pewnymi zdarzeniami, wykupując w tym celu ubezpieczenie budowy domu. Ile kosztuje taka ochrona i co właściwie obejmuje?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę