Bezpieczny dom – jak zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu?
Dom powinien być naszym azylem, bezpieczną przystanią, chroniącą przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi. Tymczasem nawet w nim grozi nam wiele niebezpieczeństw. Ze statystyk wynika, że 70 proc. interwencji podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego w 2017 roku dotyczyło wypadków w domu. Co nam tam grozi, skoro zasadniczo powinniśmy czuć się tam swobodnie i bezpiecznie?

Najczęstsze wypadki w domach
Poślizgnięcie się na śliskiej podłodze może doprowadzić do poważnych urazów, głównie złamań, a przepięcie na linii elektrycznej wywołać porażenie prądem. To tylko jedne z licznych wypadków, do jakich może dojść w domach prywatnych. Nie można więc czuć się w nich całkowicie bezpiecznym. Do pomieszczeń, w których szczególnie często dochodzi do wypadków, zaliczamy:
- Łazienkę – śliska podłoga może być przyczyną poślizgnięcia się, a upadek może skutkować złamaniem, rozcięciem skóry czy wstrząsem mózgu. Źle zabezpieczone urządzenia elektryczne w łazience mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli ciepła woda jest podgrzewana za pomocą junkersa – piecyka gazowego, może dojść do rozszczelnienia instalacji i wycieku tlenku węgla – stąd już krok do podtrucia czy zatrucia czadem.
- Kuchnię – ostre narzędzia – nożyczki i noże kuchenne – stwarzają ryzyko zacięcia się lub poważnego zranienia. W kuchni może dojść do poparzenia, a nawet pożaru.
- Sypialnię – w czasie snu może dojść do zatrucia czadem ulatniającym się np. z kominka. Przytrafić może się również upadek z łóżka w czasie snu, co może skutkować różnymi urazami.
- Pralnię – to w takich miejscach najczęściej przechowywane są środki chemiczne, które powinny znajdować się poza zasięgiem najmłodszych domowników. Wypicie detergentów czy ich dostanie się do błon śluzowych, np. oczu, może skutkować poważnymi konsekwencjami.
- Pokój dziecięcy – ostre ranty mebli są bardzo niebezpieczne dla dzieci, podobnie jak np. komody z wysuwanymi szufladami, które nie są przymocowane do ściany na stałe – mogą się przewrócić na dziecko, stwarzając realne niebezpieczeństwo.
Istnieje wiele ryzyk, którym mogą ulec domownicy, zwłaszcza dzieci – zatrucie, zadławienie się, uraz mechaniczny, zaczadzenie to jedno ze zdarzeń, przed którymi powinniśmy chronić siebie i najbliższych. Jak więc stworzyć w domu bezpieczne warunki do życia?
Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka?
Każdego roku na całym świecie średnio 2270 dzieci umiera wskutek nieumyślnych wypadków, a ponad połowa śmiertelnych urazów zdarza się w domach lub w ich bezpośredniej okolicy. Eksperci twierdzą, że wielu z takich zdarzeń można by uniknąć, gdyby rodzic lepiej zadbał o pewne kwestie związane z bezpieczeństwem.
Aż 2 na 3 wypadki z udziałem małych dzieci zdarzają się w miejscu zamieszkania, a 88 proc. najmłodszych, którzy ulegli wypadkowi w domu wymagało pomocy medycznej. Największe ryzyko stwarzają takie elementy jak:
- Sznurki od rolet, linki i inne tasiemki – w USA każdego miesiąca wskutek uduszenia sznurkiem od rolety ginie 1 dziecko.
- Schody – w USA co 6 minut dochodzi do upadku dziecka ze schodów.
- Wanna lub prysznic – już nawet 5 cm wody stanowi realne zagrożenie dla maluszka, a utonięcia stanowią 20 proc. śmiertelnych wypadków wśród dzieci.
- Kuchenka gazowa lub elektryczna, piekarnik – w Polsce w ciągu roku dochodzi do 200 tys. oparzeń wśród najmłodszych, a ¾ takich zdarzeń dotyczy maluchów do 4 lat.
- Okna – szacuje się, że w Polsce w ciągu roku wypada za okno około 50 dzieci, z czego co 4. umiera.
- Małe przedmioty – 81 proc. zadławień dotyczy niemowląt do 12. miesiąca życia.
- TV i meble – jeśli meble mają 75 cm i więcej wysokości, należy je trwale zamocować do ścian.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?
Jak sprawić, żeby nasz dom był bezpieczniejszy? Z pewnością warto zadbać o kilka szczegółów. Zalecamy:
- zainstalowanie czujników czadu w domu, w którym wykorzystywany jest gaz, kominek czy inne urządzenia grzewcze podobnego typu;
- właściwe oświetlenie stref niebezpiecznych, jak schody do piwnicy czy na piętro;
- zabudowanie balustrad, pomiędzy którymi mogłoby się zmieścić dziecko;
- zainstalowanie w oknach zamków, dla bezpieczeństwa najmłodszych i w ramach zabezpieczenia przed włamaniem;
- poprawne wykonanie izolacji gniazdek i innych elementów elektrycznych;
- schowanie w szufladach i wysokich szafkach niebezpiecznych przedmiotów;
- schowanie detergentów w miejscu niedostępnym dla najmłodszych;
- położenie w wannie i na podłodze w łazience antypoślizgowych mat oraz zainstalowanie uchwytów na ścianie;
- usunięcie z pokoi dziecięcych i innych dostępnych dla dzieci miejsc tasiemek, linek itp.;
- przymocowanie do ścian mebli i sprzętów, które mogłyby przewrócić się na dziecko.
Wszystkich wypadków w domu, pomimo solidnego zabezpieczenia, nie sposób uniknąć. Na wszelki wypadek warto wykupić ubezpieczenie domu, by móc liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w trudnych sytuacjach.