UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Automatyka domowa w Smart Home – w jaki system warto zainwestować i właściwie czym jest inteligentny dom?

Wygodne rozwiązania domowe zawsze są godne uwagi. Jeśli chcesz, aby bramy wjazdowa i garażowa otwierały się po naciśnięciu pilota, zależy ci na komforcie korzystania z automatycznego oświetlenia wnętrza domu i ogrodu przy użyciu detektorów ruchu, zastanów się nad wdrożeniem u siebie systemu automatyki domu. Na czym polega i w jakie jego elementy warto zainwestować?

CZYM JEST INTELIGENTNY DOM? DZIAŁA INTELIGENTNY DOM?

Inteligentny dom, inaczej smart home, to nazwa wykorzystywana dla określenia obiektów w których wykorzystywane są systemy i urządzenia zaliczane do kategorii automatyka domowa. Jest domem, w którym wiele funkcji, jak zasłanianie i odsłanianie okien, włączanie klimatyzacji czy wentylacji, a nawet uruchamianie ekspresu do kawy można zaprogramować w ramach jednego, centralnie skomunikowanego systemu.

Podstawą funkcjonowania domu inteligentnego jest tzw. Internet Rzeczy (z j. ang. Internet of Things, IoT). To koncepcja inteligentnego systemu, w którym przedmioty i urządzenia są podłączone do jednej sieci i mają możliwość komunikowania się ze sobą i z samymi użytkownikami.

CZYM JEST AUTOMATYZACJA DOMU? CO TO ZA INSTALACJA?

Automatyka domowa pozwala na sterowanie różnego rodzaju urządzeniami, jakie znajdują się w pomieszczeniach domowych, jak i w otoczeniu budynku. Zaawansowane systemy smart home pozwalają już na zaprogramowanie elementów automatyki domowej tak, by urządzenia mogły komunikować się ze sobą, bez konieczności ingerowania w ich pracę człowieka. To autonomiczny system zarządzania budynkiem, którego jednak funkcjonalność jest dostępna dla użytkowników. Można ją programować i zmieniać, jeśli zajdzie taka konieczność  w stosunku do całego systemu, jak i jednego urządzenia.

Dzięki wdrożeniu automatyki domowej można realizować wizję domów inteligentnych, które zwiększają komfort domowników, ich bezpieczeństwo, a także przyczyniają się do znacznego ograniczenia zużycia energii elektrycznej, czyli konkretnie do oszczędności na energii. Systemy automatyki w domu ułatwiają życie mieszkańcom, zwłaszcza w przypadku, gdy mają oni ograniczenia ruchowe.

Zarządzanie automatyką domową może być bezprzewodowe. Domownicy za pomocą smartfona lub tabletu, włączników lub nawet głosu i gestów mogą włączać i wyłączać poszczególne elementy systemu, np. inteligentne gniazdka, system pozwalający monitorować przestrzeń wokół domu, jak i na przykład wilgotność powietrza i system grzewczy.

JAKIE SYSTEMY INTELIGENTNEGO DOMU SĄ NAJBARDZIEJ POPULARNE?

Zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem, roletami, bramami i furtkami, a także monitoringiem i systemami alarmowymi oraz urządzeniami elektronicznymi w domu – to najpopularniejsze elementy systemów domów inteligentnych.

Najlepiej wdrożenie takich rozwiązań zaplanować już na etapie budowy domu lub generalnego remontu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to zawsze można wybrać bezprzewodową automatykę domową, mającą budowę modułową. Jej instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga inwazyjnego montażu, który obejmowałby kucie ścian w celu poprowadzenia okablowania. Montuje się ją w krótkim czasie, bez straty dla estetyki pomieszczeń.

OŚWIETLENIE JAKO PIERWSZY KROK DO AUTOMATYKI W SMART HOME

Chcąc zobaczyć, jak sprawdzi się automatyka w domu, można zacząć od zainstalowania centralki i urządzeń sterujących oświetleniem. W skład takiego systemu będą wchodzić czujniki ruchu, moduły ściemniające i włączniki montowane w istniejących już puszkach podtynkowych. Sterowanie oświetleniem automatycznym w domu jest bardzo przyjemne. Za pomocą centralki można ustawiać sobie, w jakich godzinach ma się zapalać światło. Czujniki ruchu powodują, że po wykryciu w polu widzenia ruchu, w danym pomieszczeniu, np. na schodach czy na korytarzu, włączy się oświetlenie. Lokalizacja centrali powinna być wybrana tak, by najłatwiej było do niej dotrzeć każdemu z domowników. 

BEZPIECZEŃSTWO DOMOWNIKÓW - CZY INTELIGENTNY DOM MOŻE OCHRONIĆ PRZED KRADZIEŻĄ?

Kolejnym modułem w automatyce w domu może być system alarmowy i monitoringowy, którym właściciel może sterować, nawet będąc daleko od swojej posesji. Kamery monitoringu, detektory ruchu, czujniki dymu i czasu – to podstawowe elementy automatyki, które mają dawać ochronę przed włamywaczami i innymi zagrożeniami, jak pożar lub czad.

Zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem może pozwolić w porę zareagować i wezwać np. służby ochrony na interwencję. Warto również kupić ubezpieczenie domu, które obejmuje także samą automatykę.

ROLETY, KLIMATYZACJA I OGRZEWANIE NA PILOTA - ELEMENTY INTELIGENTNEGO DOMU

Obsługa rolet działa podobnie w systemie domu inteligentnego, jak system oświetlenia. Domownicy mogą samodzielnie dostosować, kiedy będą rozsuwały się, a kiedy zasuwały. Można je otwierać i zamykać przy użyciu aplikacji w smartfonie lub po prostu z pilota. Systemy automatyki pozwalają na zsynchronizowanie ze sobą rolet i alarmu, dlatego w momencie, gdy alarm wykryje wtargnięcie na posesję osoby niepowołanej, rolety zostaną opuszczone, co może odstraszyć włamywacza, podobnie jak włączenie światła przed domem lub w jego wnętrzu.

Na początek można zainwestować w automatykę domu pozwalającą na sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. Inteligentne aplikacje domowe umożliwiają włączenie ogrzewania np. na godzinę przed powrotem domowników w czasie zimy, przez co od razu będą mieli zapewniony komfort termiczny. Latem natomiast będzie można w ten sam sposób załączyć system klimatyzacji.

System domu inteligentnego, z automatycznymi modułami sterowanymi m.in. za pomocą smartfona, może być rozbudowywany. Dzięki temu zaczniemy dopasowywać jego możliwości do oczekiwań domowników. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para siedzi na schodach nowoczesnego domu

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home posiada? Jakie przynosi korzyści?

Nasze domy wyposażone są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które ułatwiają nam życie. Często możemy też sterować takimi sprzętami zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Nie są to technologie przyszłości, lecz rozwiązania dostępne dla właścicieli nieruchomości już teraz. Czym jest inteligentny dom? Dzięki jakim urządzeniom możemy stać się posiadaczami takiego obiektu?

Czytaj dalej
dom i żarówki

Oszczędzanie energii w domu – od czego zacząć?

Koszty energii elektrycznej są jednym z tych wydatków w naszych budżetach domowych, które możemy zdecydowanie zmniejszyć dzięki trzymaniu się pewnych zasad. Często wystarczy zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Jak oszczędzać energię? Co możesz zrobić, żeby mniej wydawać na prąd?

Czytaj dalej

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Stale rosnące ceny prądu, wyczerpujące się zasoby węgla oraz postępująca degradacja środowiska. Te przy powody sprawiają, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca staje się bardzo popularne. Fotowoltaika stanowi dziś trzecie pod względem wielkości produkcji źródło energii odnawialnej na świecie. Za jej pomocą z powodzeniem można wytworzyć prąd niezbędny do zasilenia typowego gospodarstwa domowego. Jak działa ta technologia? Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych i które z nich warto…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę