Automatyka domowa – w jaki system warto zainwestować?
Wygodne rozwiązania domowe zawsze są godne uwagi. Jeśli chcesz, aby bramy wjazdowa i garażowa otwierały się po naciśnięciu pilota, zależy ci na komforcie korzystania z automatycznego oświetlenia wnętrza domu i ogrodu przy użyciu detektorów ruchu, zastanów się nad wdrożeniem u siebie systemu automatyki domu. Na czym on polega i w jakie jego elementy warto zainwestować?

Czym jest automatyzacja domu?
Automatyka domowa pozwala na sterowanie różnego rodzaju urządzeniami, jakie znajdują się w pomieszczeniach domowych, jak i w otoczeniu budynku. Zaawansowane systemy pozwalają już na zaprogramowanie elementów automatyki domowej tak, by urządzenia mogły komunikować się ze sobą, bez konieczności ingerowania w ich pracę człowieka.
Dzięki wdrożeniu automatyki domowej można realizować wizję domów inteligentnych, które zwiększają komfort domowników, ich bezpieczeństwo, a także przyczyniają się do znacznego ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Systemy automatyki w domu ułatwiają życie mieszkańcom, zwłaszcza w przypadku, gdy mają oni ograniczenia ruchowe.
Zarządzanie automatyką domową może być bezprzewodowe. Domownicy za pomocą smartfona lub tabletu, włączników lub nawet głosu i gestów mogą włączać i wyłączać poszczególne elementy systemu.
Jakie systemy automatyki domowej są najbardziej popularne?
Zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem, roletami, bramami i furtkami, a także monitoringiem i systemami alarmowymi oraz urządzeniami elektronicznymi w domu – to najpopularniejsze elementy systemów domów inteligentnych.
Najlepiej wdrożenie takich rozwiązań zaplanować już na etapie budowy lub generalnego remontu swojego domu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to zawsze można wybrać bezprzewodową automatykę domową, mającą budowę modułową. Jej instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga kucia ścian w celu poprowadzenia okablowania. Montuje się ją w krótkim czasie, bez straty dla estetyki pomieszczeń.
Oświetlenie jako pierwszy krok
Chcąc zobaczyć, jak sprawdzi się automatyka w domu, można zacząć od zainstalowania centralki i urządzeń sterujących oświetleniem. W skład takiego systemu będą wchodzić czujniki ruchu, moduły ściemniające i włączniki montowane w istniejących już puszkach podtynkowych. Sterowanie oświetleniem automatycznym w domu jest bardzo przyjemne. Za pomocą centralki można ustawiać sobie, w jakich godzinach ma się zapalać światło. Czujniki ruchu powodują, że po wykryciu w polu widzenia ruchu, w danym pomieszczeniu, np. na schodach czy na korytarzu, zapali się światło.
Bezpieczeństwo domowników
Kolejnym modułem w automatyce w domu może być system alarmowy i monitoringowy, którym właściciel może sterować, nawet będąc daleko od swojej posesji. Kamery monitoringu, detektory ruchu, czujniki dymu i czasu – to podstawowe elementy automatyki domowej, które mają dawać ochronę przed włamywaczami i innymi zagrożeniami, jak pożar lub czad.
Zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem może pozwolić w porę zareagować i wezwać np. służby ochrony na interwencję. Warto również kupić ubezpieczenie domu, którym można objąć również samą automatykę.
Rolety, klimatyzacja i ogrzewanie na pilota
Obsługa rolet w domu działa podobnie w systemie domu inteligentnego, jak system oświetlenia. Domownicy mogą samodzielnie dostosować, kiedy rolety będą rozsuwały się, a kiedy zasuwały. Można je otwierać i zamykać przy użyciu aplikacji w smartfonie lub po prostu z pilota. Systemy automatyki pozwalają na zsynchronizowanie ze sobą rolet i alarmu, dlatego w momencie, gdy alarm wykryje wtargnięcie na posesję osoby niepowołanej, rolety zostaną opuszczone, co może odstraszyć włamywacza, podobnie jak włączenie światła przed domem lub w jego wnętrzu.
Na początek można zainwestować w automatykę domu pozwalającą na sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. Inteligentne aplikacje domowe umożliwiają włączenie ogrzewania np. na godzinę przed powrotem domowników w czasie zimy, przez co od razu będą mieli zapewniony komfort termiczny. Latem natomiast będzie można w ten sam sposób załączyć system klimatyzacji.
System domu inteligentnego, z automatycznymi modułami sterowanymi m.in. za pomocą smartfona, może być rozbudowywany. Dzięki temu zaczniemy dopasowywać jego możliwości do oczekiwań domowników.