UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Miejsce zamieszkania a wysokość polisy OC

Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest, m.in. od miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa samochodu jest droższa w dużych miastach.

kobieta korzystająca z laptopa

Ten sam kierowca z tym samym autem zapłaci inną cenę za ubezpieczenie OC w Bydgoszczy, a inną w Warszawie. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Wyjaśniamy, jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC samochodu.

Tanie OC samochodu zależy od wielu czynników. Składka za OC komunikacyjne to tak naprawdę składka bazowa, wyliczona na podstawie m.in. modelu auta, jego przeznaczenia i parametrów, a następnie pomniejszona o odpowiednie zniżki (np. za bezszkodową jazdę) i powiększona o zwyżki. W taryfie podstawowej ubezpieczenia OC uwzględniona jest także miejscowość, w której auto jest używane, a dokładniej – miejsce zarejestrowania pojazdu lub miejsce parkowania pojazdu.

Tanie OC samochodu łatwiej kupić w małym mieście

W większych miastach OC kosztuje więcej, chociaż oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły. Wszystko zależy od tego, ile zdarzeń – statystycznie – powodują mieszkańcy danej miejscowości, co często związane jest z liczbą aut na drogach. Przykładowo, warszawscy kierowcy mogą być „szkodowi” od kieleckich, dlatego to tym drugim łatwiej jest kupić tanie OC samochodu.

W jakich regionach najłatwiej kupić tanie OC samochodu?

Jak wynika z danych za 2015 rok, tanie OC samochodu kupią bez problemu mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Statystycznie niewiele więcej płacą za OC kierowcy z Lublina. To oczywiście nie znaczy, że w miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków tanie OC samochodu jest nieosiągalne. Ceny polis są różne w poszczególnych towarzystwach – wystarczy poszukać najlepszej dla siebie oferty.

Tanie OC samochodu także dla mieszkańców dużych miast

Różnice w kosztach OC w różnych miastach Polski sięgają kilkuset złotych rocznie. Ale uwaga – duża różnica w cenach polis u jednego ubezpieczyciela nie oznacza jeszcze, że w innym towarzystwie składki OC będą od siebie równie odległe. Warto przy tym pamiętać, że na ostateczną wysokość składki wpływa również masa innych czynników, a na kierowców czekają liczne zniżki, np. w UNIQA za zakup polisy przez Internet. Tanie OC samochodu mogą więc znaleźć także mieszkańcy dużych miast.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
autobus

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego – co obejmuje polisa OCP?

Firmy, które zajmują się transportem drogowym muszą zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, tak jak każdy posiadacz pojazdów. Przedsiębiorcy z branży transportowej mogą się również zdecydować na OC przewoźnika. Ta ochrona ubezpieczeniowa jest dobrowolna, jednak biorąc pod uwagę fakt, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za ładunek, skorzystanie z takiego ubezpieczenia wydaje się być niezbędne.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Wypowiedzenie umowy OC w 2021 – kiedy i jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę