Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC
Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę m.in. wiek, doświadczenie i styl jazdy kierowców, a także parametry ubezpieczanego pojazdu. Z jakim autem idzie w parze tania polisa OC i jakie dane uwzględnia się przy kalkulacji składki?
Tania polisa OC a typ i charakter pojazdu
Przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej zostaniemy zapytani przede wszystkim o typ pojazdu, jaki chcemy objąć ochroną – czy to samochód osobowy, ciężarowy, przyczepa, a może motocykl? Istotny jest także charakter pojazdu – czy ubezpieczane auto jest prywatne, czy jest to samochód firmowy? Dla samochodów służbowych towarzystwa mają zazwyczaj przygotowaną osobną ofertę, często równie korzystną jak dla klientów indywidualnych – tania polisa OC jest więc także w zasięgu przedsiębiorców.
Tania polisa OC a parametry techniczne
Tania polisa OC jest zależna także od parametrów technicznych ubezpieczanego pojazdu. Główne parametry techniczne pojazdu, o jakie towarzystwa ubezpieczeniowe pytają podczas wyliczenia składki to marka i model pojazdu. Parametry te są istotne, z tego chociażby względu, że dla samochodów z edycji limitowanych składka inaczej się będzie prezentować niż dla samochodów produkowanych seryjnie. Kolejny ważny parametr techniczny pojazdu to typ nadwozia, który pozwala określić odpowiednią klasę samochodu oraz podpowiada do jakich celów samochód może być używany, co pośrednio ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Oprócz marki, modelu i typu nadwozia auta istotny jest również rodzaj paliwa oraz pojemność i moc silnika. Tania polisa OC trafi raczej do właścicieli aut z mniejszą pojemnością, co wynika z faktu, że osiągają one stosunkowo niższą prędkość. Auta z większą pojemnością silnika przeciwnie, mają większe możliwości, istnieje więc ryzyko, że kierowcy takiego samochodu będą jeździć szybciej - a prędkość, z jaką prowadzimy auto w chwili zdarzenia, ma duże przełożenie na rozmiary szkody.
Tania polisa OC a rok produkcji i miejsce zakupu auta
Przy wyliczaniu wartości składki ubezpieczeniowej nie powinno dziwić pytanie o rok produkcji samochodu. W tym przypadku zaoszczędzą raczej właściciele młodszych roczników, które są statystycznie mniej podatne na awarie. Ważne jest także miejsce zakupu pojazdu - czy auto zostało kupione w krajowej sieci dealerskiej, czy zostało sprowadzone zza granicy? W przypadku samochodów używanych wcześniej poza granicami Polski, ubezpieczyciele (a często także i właściciele) mają utrudniony dostęp do historii szkodowości pojazdu, co ostatecznie wpływa na koszt polisy. Tania polisa OC to maksymalna transparentność.
Tania polisa OC a przebieg pojazdu
Właściciele aut powinni mieć na uwadze także aktualny stan licznika i szacowany roczny przebieg pojazdu w kilometrach. Wraz ze wzrostem liczby przejeżdżanych kilometrów zwiększa się ryzyko wystąpienia błędu kierowcy i spowodowania szkody. Jednocześnie im wyższy stopień zużycia pojazdu, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Mniej eksploatowany samochód to większa szansa na tanią polisę OC.
Pamiętajmy jednak, że wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy od kilku czynników. Towarzystwa stosują różną politykę cenową, jeśli chodzi o parametry techniczne pojazdu - dlatego dobrym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest po prostu porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i wybranie tej dla nas najkorzystniejszej.