UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Zadowolona para przy aucie

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę m.in. wiek, doświadczenie i styl jazdy kierowców, a także parametry ubezpieczanego pojazdu. Z jakim autem idzie w parze tania polisa OC i jakie dane uwzględnia się przy kalkulacji składki?

Tania polisa OC a typ i charakter pojazdu

Przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej zostaniemy zapytani przede wszystkim o typ pojazdu, jaki chcemy objąć ochroną – czy to samochód osobowy, ciężarowy, przyczepa, a może motocykl? Istotny jest także charakter pojazdu – czy ubezpieczane auto jest prywatne, czy jest to samochód firmowy? Dla samochodów służbowych towarzystwa mają zazwyczaj przygotowaną osobną ofertę, często równie korzystną jak dla klientów indywidualnych – tania polisa OC jest więc także w zasięgu przedsiębiorców.

Tania polisa OC a parametry techniczne

Tania polisa OC jest zależna także od parametrów technicznych ubezpieczanego pojazdu. Główne parametry techniczne pojazdu, o jakie towarzystwa ubezpieczeniowe pytają podczas wyliczenia składki to marka i model pojazdu. Parametry te są istotne, z tego chociażby względu, że dla samochodów z edycji limitowanych składka inaczej się będzie prezentować niż dla samochodów produkowanych seryjnie. Kolejny ważny parametr techniczny pojazdu to typ nadwozia, który pozwala określić odpowiednią klasę samochodu oraz podpowiada do jakich celów samochód może być używany, co pośrednio ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Oprócz marki, modelu i typu nadwozia auta istotny jest również rodzaj paliwa oraz pojemność i moc silnika. Tania polisa OC trafi raczej do właścicieli aut z mniejszą pojemnością, co wynika z faktu, że osiągają one stosunkowo niższą prędkość. Auta z większą pojemnością silnika przeciwnie, mają większe możliwości, istnieje więc ryzyko, że kierowcy takiego samochodu będą jeździć szybciej - a prędkość, z jaką prowadzimy auto w chwili zdarzenia, ma duże przełożenie na rozmiary szkody.

Tania polisa OC a rok produkcji i miejsce zakupu auta

Przy wyliczaniu wartości składki ubezpieczeniowej nie powinno dziwić pytanie o rok produkcji samochodu. W tym przypadku zaoszczędzą raczej właściciele młodszych roczników, które są statystycznie mniej podatne na awarie. Ważne jest także miejsce zakupu pojazdu - czy auto zostało kupione w krajowej sieci dealerskiej, czy zostało sprowadzone zza granicy? W przypadku samochodów używanych wcześniej poza granicami Polski, ubezpieczyciele (a często także i właściciele) mają utrudniony dostęp do historii szkodowości pojazdu, co ostatecznie wpływa na koszt polisy. Tania polisa OC to maksymalna transparentność.

Tania polisa OC a przebieg pojazdu

Właściciele aut powinni mieć na uwadze także aktualny stan licznika i szacowany roczny przebieg pojazdu w kilometrach. Wraz ze wzrostem liczby przejeżdżanych kilometrów zwiększa się ryzyko wystąpienia błędu kierowcy i spowodowania szkody. Jednocześnie im wyższy stopień zużycia pojazdu, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Mniej eksploatowany samochód to większa szansa na tanią polisę OC.

Pamiętajmy jednak, że wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy od kilku czynników. Towarzystwa stosują różną politykę cenową, jeśli chodzi o parametry techniczne pojazdu - dlatego dobrym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest po prostu porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i wybranie tej dla nas najkorzystniejszej.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
przebieg auta

Jak sprawdzić przebieg auta?

Kupując samochód, chce się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Liczy się na to, że sprzedający przedstawi rzetelne i prawdziwe dane, m.in. na temat stanu technicznego pojazdu czy przebiegu samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedający zawsze chce swoją ofertę przedstawić w jak najlepszym świetle. Przez to też czasem dochodzi do przekłamań, np. zaniżenia przebiegu auta. Jak zatem sprawdzić przebieg auta samodzielnie?

Czytaj dalej
Zezłomowane pojazdy

Złomowanie samochodu – jak pozbyć się auta?

Kiedy samochód nie nadaje się do użytku, właściciel zwykle decyduje się na złomowanie pojazdu, aby móc go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje kasacja auta i gdzie najlepiej to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdów?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jakie dane gromadzi?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system, w którym gromadzone są dane o pojazdach i kierowcach. Prowadzony on jest przez Ministra Cyfryzacji, a zasady jego działania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie dane gromadzone są w bazie? Jak możesz z nich skorzystać?

Czytaj dalej
Ładowanie elektrycznego samochodu

Samochód elektryczny a ubezpieczenie OC i AC

Przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe i elektryczne. Wciąż pojawiają się kolejne regulacje, które mają na celu zachęcenie Polaków do zakupu auta elektrycznego. Co to za pojazd? Jakie są korzyści korzystania z niego? Czy ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje więcej niż w przypadku pojazdu spalinowego? Ile takich aut jeździ po polskich drogach?

Czytaj dalej
Mężczyzna pokazujący prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej
auto pod ochroną

Rażące niedbalstwo – czym jest, jakie mogą być konsekwencje?

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia możesz się spotkać z pojęciem rażącego niedbalstwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe używają go, wskazując na wykluczenia odpowiedzialności, kiedy to nie wypłacą odszkodowania ze względu na to, że poszkodowany ich zdaniem dopuścił się takiego zachowania. Co to jest rażące niedbalstwo?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Koszty utrzymania samochodu – ile rocznie płacimy za auto?

Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków, jakim musi podołać nabywca. Auto generuje koszty, z których część jest jednorazowa, część coroczna, a inne pojawiają się w kolejnych latach użytkowania pojazdu. Sprawdźmy, ile wynoszą roczne koszty utrzymania samochodu i co najbardziej obciąża budżet właściciela.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Zatrzymanie przez policję do kontroli to jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Na mocy znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, w życie weszły nowe rozwiązania, nadające funkcjonariuszom dodatkowe uprawnienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa i jakie są prawa policjanta.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą starszego auta

Najtańsze ubezpieczenie OC starszego auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC i AC?

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę