UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Składka ubezpieczeniowa – jak jest wyliczana?

Składka ubezpieczeniowa to pojęcie, które pojawia się w przypadku każdej umowy ubezpieczenia. Co ono oznacza? Od czego zależy to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa?

podpisywanie dokumentów

Składka ubezpieczeniowa – definicja

Zawierasz umowę ubezpieczenia? Zanim podpiszesz dokument, zwróć uwagę na to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa. To kwota, jaką zapłacisz za udzieloną ochronę. Jak możesz sprawdzić cenę ubezpieczenia? Najczęściej na stronie towarzystwa masz możliwość skorzystania z kalkulatora ubezpieczenia. W zależności od tego, o jaką ochronę chodzi, może być on mniej lub bardziej rozbudowany. W przypadku niektórych ubezpieczeń cena uzależniona jest od wielu czynników, ale są i takie polisy, za które opłata to kwestia wyboru wariantu ochrony i jej okresu. Przykładowe czynniki, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej:

 • wiek ubezpieczonego,
 • rodzaj ubezpieczenia,
 • czas ochrony,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • stan cywilny,
 • zakres ochrony.

Ubezpieczeniem, na którego cenę wpływa wiele parametrów jest komunikacyjne OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę dane dotyczące zarówno właściciela, jak i pojazdu, m.in.:

 • dotychczasową historię przebiegu ubezpieczenia,
 • wiek posiadacza pojazdu,
 • czas posiadania prawa jazdy,
 • płeć,
 • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu,
 • markę, model, rodzaj samochodu i pojemność silnika.

Firmy ubezpieczeniowe same ustalają, które czynniki w ich przypadku wyznaczają wysokość składki ubezpieczeniowej, a które nie mają znaczenia. Najczęściej opłata za polisę zależy przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczenia. Np. przy wyborze autocasco, dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, ubezpieczyciel może nam zadać szereg pytań odnośnie do warunków ochrony. Jeśli wybierzesz np. polisę z udziałem własnym, kosztorysową likwidacją szkody czy z amortyzacją części, to za ubezpieczenie zapłacisz  mniej. Zasada jest następująca: im większy zakres ochrony, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela – co z ubezpieczeniem?

Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje, że OC wygasa. Ochrona ubezpieczeniowa trwa, a do opłacenia kolejnej składki na OC zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego.

Czytaj dalej
para korzystająca z laptopa

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – jak działa?

Żeby sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z kalkulatora. Po wpisaniu wymaganych danych, szybko poznasz cenę za ochronę. Jakie informacje będą niezbędne? Czy dostępny jest kalkulator OC bez podawania danych osobowych? Od czego ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki na OC?

Czytaj dalej
Jazda ubezpieczonym autem

Rekalkulacja wysokości składki – kiedy stawka za ubezpieczenie może być wyliczona ponownie?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę