Składka ubezpieczeniowa – jak jest wyliczana?
Składka ubezpieczeniowa to pojęcie, które pojawia się w przypadku każdej umowy ubezpieczenia. Co ono oznacza? Od czego zależy to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa?

Składka ubezpieczeniowa – definicja
Zawierasz umowę ubezpieczenia? Zanim podpiszesz dokument, zwróć uwagę na to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa. To kwota, jaką zapłacisz za udzieloną ochronę. Jak możesz sprawdzić cenę ubezpieczenia? Najczęściej na stronie towarzystwa masz możliwość skorzystania z kalkulatora ubezpieczenia. W zależności od tego, o jaką ochronę chodzi, może być on mniej lub bardziej rozbudowany. W przypadku niektórych ubezpieczeń cena uzależniona jest od wielu czynników, ale są i takie polisy, za które opłata to kwestia wyboru wariantu ochrony i jej okresu. Przykładowe czynniki, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej:
- wiek ubezpieczonego,
- rodzaj ubezpieczenia,
- czas ochrony,
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- stan cywilny,
- zakres ochrony.
Ubezpieczeniem, na którego cenę wpływa wiele parametrów jest komunikacyjne OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę dane dotyczące zarówno właściciela, jak i pojazdu, m.in.:
- dotychczasową historię przebiegu ubezpieczenia,
- wiek posiadacza pojazdu,
- czas posiadania prawa jazdy,
- płeć,
- miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu,
- markę, model, rodzaj samochodu i pojemność silnika.
Firmy ubezpieczeniowe same ustalają, które czynniki w ich przypadku wyznaczają wysokość składki ubezpieczeniowej, a które nie mają znaczenia. Najczęściej opłata za polisę zależy przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczenia. Np. przy wyborze autocasco, dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, ubezpieczyciel może nam zadać szereg pytań odnośnie do warunków ochrony. Jeśli wybierzesz np. polisę z udziałem własnym, kosztorysową likwidacją szkody czy z amortyzacją części, to za ubezpieczenie zapłacisz mniej. Zasada jest następująca: im większy zakres ochrony, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.