Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do ok. 100 wypadków drogowych. W przypadku większości z nich kierowcy zostają pozbawieni samochodu co najmniej na kilka dni. Jeśli naprawa jest skomplikowana, a części trudno dostępne, auto może stać w warsztacie nawet kilka tygodni. Dlatego warto wiedzieć kiedy i na jakich warunkach możemy otrzymać auto zastępcze.

samochód zastępczy

Samochód zastępczy możemy otrzymać albo z polisy OC sprawcy, albo z własnego ubezpieczenia uwzględniającego taką możliwość (assistance lub rozszerzone autocasco).

Komu przysługuje samochód zastępczy?

Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym i Twój pojazd wymaga likwidacji szkody, to możesz otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy.  Uzyskanie zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy jest dość skomplikowane. Jeszcze do niedawna takie odszkodowanie przysługiwało tylko tym osobom, których pojazd używany był do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli używaliśmy pojazd do celów prywatnych, takich jak dojazdy do szkoły, na zakupy – odszkodowanie nam nie przysługiwało.

Sytuacja zmieniła się po tym, jak Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego o zabranie głosu w tej sprawie. Sąd uznał wówczas, że auto zastępcze należy się poszkodowanemu, o ile jest celowo i ekonomicznie uzasadnione.

Sąd nie sprecyzował jednak, czym jest to celowe i ekonomiczne uzasadnienie. Dlatego, aby otrzymać koszt wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy, musimy dokładnie je udokumentować i uzasadnić. Trzeba przy tym pamiętać o pewnych zasadach:

  • klasa samochodu, który wynajęliśmy musi być zbliżona do klasy uszkodzonego pojazdu lub niższa;

  • koszt wynajmu nie powinien odbiegać od średniej ceny tej usługi w rejonie;

  • jeśli pojazd został całkowicie zniszczony, auto zastępcze możemy wynająć maksymalnie do czasu zakupu nowego auta.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciel może próbować się upewnić, czy faktycznie przysługuje nam auto zastępcze. Przyczyną odmowy zwykle bywa fakt, że posiadamy drugi pojazd, z którego możemy korzystać, albo sytuacja, gdy z auta korzystaliśmy sporadycznie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić pokrycia kosztu pojazdu zastępczego, wskazując na to, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej. Nie może też zasugerować, że poszkodowany może korzystać z drugiego ze swoich pojazdów, jeśli np. uszkodzone zostało auto ciężarowe, a sprawny jest samochód osobowy.

Samochód zastępczy na czas naprawy – na jak długo?

Auto zastępcze przysługuje Ci już od dnia, w którym poniosłeś szkodę uniemożliwiającą Ci użytkowanie pojazdu aż do czasu, w którym odbierzesz naprawiony samochód. Jeśli doszło do szkody całkowitej, to wówczas z auta zastępczego możesz korzystać do dnia, w którym otrzymasz odszkodowanie, a w uzasadnionych przypadkach, do kiedy kupisz nowy pojazd.

Samochód zastępczy nie przysługuje Ci wyłącznie na czas naprawy auta w warsztacie mechanicznym. Prawo do użytkowania pojazdu masz również w okresie oczekiwania na rozpoczęcie prac. Nie ma znaczenia również to, że naprawa opóźnia się ze względu na niedostępność części.

Auto zastępcze na czas naprawy – jak je otrzymać?

Po zgłoszeniu szkody otrzymasz informacje o zasadach korzystania z samochodu zastępczego. Oferujemy Ci nieodpłatny wynajem auta, bez pokrywania kosztów podstawienia i odbioru samochodu i bez konieczności wpłacania kaucji zwrotnej. Zapewniamy dostępność wszystkich klas pojazdów. Nie masz jednak obowiązku korzystania z naszych samochodów – możesz zdecydować się na ofertę zewnętrznych wypożyczalni, pamiętaj jednak wówczas o wyborze auta podobnej klasy. Jeśli Twoim samochodem zastępczym będzie auto klasy wyższej, to zakład ubezpieczeń może nie pokryć w pełni kosztów jego wypożyczenia. Pamiętaj, że w celu otrzymania zwrotu pieniędzy za wypożyczone auto musisz przedstawić dokument potwierdzający, że skorzystałeś z takiej usługi. W takich sytuacjach koszt i okres wynajmu mogą podlegać weryfikacji. Zanim skorzystasz z zewnętrznej wypożyczalni, dokładnie zapoznaj się z treścią umowy oraz sprawdź stan pojazdu, a także upewnij się, że jest on ubezpieczony. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości związane z zawieraną umowę, a najlepiej, dla własnej wygody, skorzystaj z pojazdu, który zapewniam TU.

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa wyłącznie koszty wypożyczenia samochodu zastępczego. Nie otrzymasz zwrotu środków za paliwo, wymianę płynów samochodowych czy serwis klimatyzacji.

Jakie są inne możliwości?

Jak widzisz, uzyskanie auta zastępczego (a dokładnie zwrotu kosztów wynajmu takiego samochodu) z OC sprawcy jest możliwe, ale wymaga dopełnienia wielu formalności. Co jednak mają zrobić osoby, które nie mogą liczyć na uzyskanie takiego odszkodowania? Do takich sytuacji dochodzi m.in. gdy:

  • sami spowodujemy wypadek,

  • auto ulegnie poważnej awarii, która uniemożliwia jego użytkowanie,

  • auto zostanie nam skradzione.

W takich przypadkach najlepiej posiadać ubezpieczenie Assistance. Dla przykładu – UNIQA oferuje możliwość dokupienia do ubezpieczenia OC pakietu Assistance, który,  w zależności od wariantu, zapewnia auto zastępcze w określonych przypadkach. Zarówno w wariancie Premium, jak i Prestiż pojazd zastępczy możesz otrzymać w razie wypadku, awarii lub kradzieży samochodu. Wybierając pakiet Assistance, zwróć uwagę na to, na jaki czas przysługuje Ci pojazd zastępczy. W przypadku wszystkich wariantów poza Midi, limit ten wynosi 7 dni. Assistance gwarantuje nie tylko możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W zależności od wariantu polisa ta obejmuje również limitowaną kwotowo naprawę auta na miejscu zdarzenia, holowanie, nocleg, transport osób i nie tylko. Przed wyborem wariantu Assistance zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W cenie pakietu OC w UNIQA również dostępne jest ubezpieczenie assistance Midi z opcją korzystania z auta zastępczego przez 2 dni.

Jeśli nie chcemy wykupywać ubezpieczenia Assistance, istnieje też możliwość wykupienia ubezpieczenia obejmującego tylko i wyłącznie wynajem auta zastępczego. Polisa taka obejmuje tylko przypadki, gdy nasze auto zostało unieruchomione w wyniku wypadku. Samochód zastępczy zostanie nam wypożyczony na czas naprawy, nie dłużej jednak niż na 5 dni.

Reasumując, jeśli nasze auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy, wówczas możemy ubiegać się o zwrot kosztów samochodu zastępczego z jego polisy OC. Jeśli jednak sami spowodujemy wypadek, auto ulegnie poważnej awarii bądź zostanie skradzione, będziemy potrzebowali dodatkowego ubezpieczenia.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jak zlikwidować szkodę z polisy OC sprawcy?

W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów. Po zgłoszeniu szkody można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy, w celu oszacowania jej wartości. Zazwyczaj poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór, co do sposobu likwidacji szkody.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie assistance – jakie usługi może objąć?

Ubezpieczenie assistance jest formą zabezpieczenia w przypadku awarii samochodu. Obejmuje ono również awarie, które nastąpiły na skutek wypadku drogowego. Spośród dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych opcji można wybrać polisę assistance w wariancie mini lub maxi

Czytaj dalej

Rodzaje ubezpieczeń assistance – przed czym chroni polisa?

Najpopularniejszym typem polisy assistance jest ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego zapewnia się pomoc w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej awarii drogowej. Wśród innych rodzajów ubezpieczeń assistance można wyróżnić: ubezpieczenie domu, firmy oraz zdrowotne, na wypadek sytuacji, w których konieczna jest interwencja medyczna.

Czytaj dalej