Historia ubezpieczenia a wysokość OC i AC – sprawdź swoją historię w UFG

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

kobieta za kierownicą auta

Ceny OC i AC zależą od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest tzw. szkodowość. Ubezpieczyciele szacują ją na podstawie danych archiwizowanych przez UFG. Ty także możesz sprawdzić tam historię swojego ubezpieczenia.

Od końca 2015 roku każdy właściciel samochodu, motocykla lub ciągnika rolniczego może sprawdzić swoją historię ubezpieczenia, logując się na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl) lub wypełniając odpowiedni wniosek. Po co weryfikować historię ubezpieczenia i jaki jest jej wpływ na ceny OC i AC?

Ceny OC i AC. Ubezpieczyciele sprawdzają w UFG twoją historię ubezpieczenia

Ubezpieczyciele sprawdzają historię szkodowości klientów na różnych etapach obsługi polisy – przy likwidacji szkody a także jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Weryfikacja informacji w bazie UFG pozwala im kształtować ceny OC i AC adekwatnie do ryzyka, a także identyfikować błędy i fałszywe dane w formularzach wypełnianych przez kierowców. Weryfikacja historii szkodowości w UFG może nastąpić nie tylko na wniosek ubezpieczyciela, ale także na wniosek każdej osoby prywatnej, która chciałaby zasięgnąć wiedzy na temat swojej historii szkodowości.

Ceny OC i AC. Co jeśli dane nie będą się zgadzać

Zdarza się, że klient kupując nowy pakiet ubezpieczeń w innym towarzystwie, zapomni o jakiejś drobnej szkodzie sprzed kilku lat a firma nie sprawdzi jego historii ubezpieczenia przed zawarciem umowy. Czy taka osoba może liczyć na mniejsze ceny OC i AC? Nie do końca. Oczywiście może być taka, że zostanie zawarta umowa ubezpieczenia, bez podania informacji o szkodzie. Jednak jeśli dojdzie do szkody w trakcie trwania roku polisowego i wyjdą na jaw nowe (niezależnie czy zapomniane czy zatajone) informacje, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i poprosi klienta o pokrycie różnicy w składce.

Ceny OC i AC. Teraz ty też możesz sprawdzić swoją historię ubezpieczenia

Możesz uniknąć takiego zaskoczenia, sprawdzając samodzielnie swoją historię ubezpieczenia przed zakupem nowej polisy. Będziesz wtedy pewien, że dane podane przez ciebie i te w bazie UFG pokrywają się ze sobą, a ceny OC i AC zaproponowane Ci przy zawieraniu umowy, nie ulegną zmianie w związku z błędnymi informacjami na polisie. Wiedza o historii szkodowości zapisana w UFG, przyda się zwłaszcza gdy nie pamiętasz dokładnej daty zdarzenia. Warto zaznaczyć, że większość towarzystw ubezpieczeniowych pyta o szkody z ostatnich kilku lat. Jeśli od ostatniego zdarzenia minął już ten okres, wtedy sam fakt zaistnienia szkody nie wpływa na wysokość aktualnych zniżek.

Ceny OC i AC. Kiedy nie zgadzasz się z danymi w UFG

Baza UFG przypisuje Ci szkodę, której nie spowodowałeś? Zdarza się, że na skutek nieprawidłowej rejestracji szkody, zwyżkami zostaje obciążony niewłaściwy kierowca. Jeżeli pechowiec się nie zorientuje, ponosi przykre konsekwencje cudzej pomyłki (wyższe ceny OC i AC). W takich sytuacjach pomaga zaświadczenie o bezszkodowości od poprzedniego ubezpieczyciela. Na podstawie takiego dokumentu nowe towarzystwo może odstąpić od naliczania zwyżek pomimo danych w UFG.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która powołana została w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to zrobić?

Do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania zakupu pojazdów należy kredyt samochodowy i leasing. Wśród firm szczególnym zainteresowaniem cieszy się druga z wymienionych możliwości. Co to jest leasing samochodowy? Na czym polega taka forma finansowania? Czy auto z leasingu staje się twoją własnością? Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?

Czytaj dalej
Kluczyk do samochodu

Historia ubezpieczenia – jak wpływa na ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń mają pełną dowolność pod względem wyliczania opłaty za ochronę ubezpieczeniową – muszą jedynie zapewnić ten sam zakres zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najczęściej na koszt OC wpływa historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Na czym one polegają i jak można je zdobyć?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej

Gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie AC – jakie są różnice?

W przypadku wystąpienia szkody sposób wypłaty odszkodowania w ramach polisy AC uzależniony jest od wyboru właściciela pojazdu. Wyróżnia się gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie AC. Warto przy tym pamiętać, że kwestie te określa się już przy podpisywaniu umowy.

Czytaj dalej

Pakiet ubezpieczeń OC i AC – jak wybrać najlepszy?

Przy zakupie pakietu OC i AC warto wziąć pod uwagę zakres ochrony, który powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji właścicieli pojazdów mechanicznych. Warto również podjąć wysiłek porównania ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą się one różnić od siebie nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony.

Czytaj dalej

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC i AC?

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej

Najważniejsze informacje dotyczące OC

Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

Czytaj dalej

OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie używanego samochodu

Przy zakupie używanego samochodu istotą kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj dalej