Krok po kroku. Jak skorzystać z okna transferowego i wypełnić formularz?
Do końca lipca masz szansę skorzystać z okna transferowego i zdecydować, gdzie chcesz odkładać swoją składkę emerytalną. Możesz odkładać jej część w OFE lub całość przenieść do ZUS. Nawet jeśli w 2014 roku podjąłeś decyzję, teraz możesz ją zmienić, przygotowując specjalne oświadczenie. Jak to zrobić?

Oto najczęściej zadawane pytania:
Gdzie znaleźć formularz oświadczenia?
Formularz ZUS-US-OFE-02 w wersji elektronicznej do wydrukowania lub wypełnienia online można znaleźć na:
- stronie internetowej ZUS po lewej stronie w zakładce formularze ubezpieczeniowe i formularze UE
- na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na zakładce Ubezpieczonego po wejściu w Katalog Usług Elektronicznych i wpisaniu w wyszukiwarkę „ofe”
- można go pobrać TUTAJ.
Papierowe formularze można pobrać w jednostkach ZUS.
Ważne: To jedyny właściwy wzór oświadczenia. Na wielu stronach internetowych umieszczony jest stary formularz z 2014 r. Złożenie oświadczenia na nim skutkuje jego nieważnością!
Jak wypełnić oświadczanie?
Formularz nie jest skomplikowany. Składa się z dwóch stron i czterech części:
Tytuł i pouczenie:
Pouczenie mówi o tym, jaka jest podstawa prawna okna transferowego oraz informuje, które części formularza masz wypełnić. Jeśli chcesz, by część Twojej składki trafiała do OFE, musisz wypełnić I, II i III część oświadczenia. Po jego złożeniu część każdej kolejnej składki emerytalnej począwszy od lipca 2016 r. trafi do OFE.
Jeśli oświadczenie o chęci gromadzenia składek w OFE złożyłeś już w 2014 r., a teraz chcesz je zmienić, aby składki trafiały tylko do ZUS, należy wypełnić I, II i IV część oświadczenia.
Część 1: Dane identyfikacyjne składającego oświadczenie
Tu wpisz swoje imiona, nazwisko, numer PESEL oraz dane dokumentu tożsamości. Możesz skorzystać z dowodu osobistego – wpisz do okienka wyboru 1, lub paszportu – wpisz do okienka wyboru 2. Potem dodaj jeszcze serię i numer dokumentu. Jeśli nie masz PESEL, w jego miejsce wpisz numer dokumentu tożsamości.
Część 2: Adres do korespondencji
Tutaj podaj swój adres do korespondencji. Jeśli faktycznie mieszkasz i odbierasz korespondencję w innym miejscu niż jesteś zameldowany podaj ten adres. ZUS może się z Tobą kontaktować w sprawach związanych z formularzem.
Część 3: Oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE
Część 3 oświadczenia wypełniają te osoby, które w 2014 r. przy okazji reformy systemu emerytalnego nie złożyły oświadczenia o chęci odkładania składek w OFE i teraz chcą to zmienić.
W tej części oświadczenia deklarujesz, w którym OFE mają być gromadzone Twoje składki. Do wyboru masz dwie opcje – OFE, którego już jesteś członkiem lub nowe OFE – wtedy zaznaczasz krzyżyk przy wybranym funduszu.
Jak sprawdzić, którego OFE jesteś członkiem? Możesz o to zapytać w ZUS dzwoniąc na infolinię (musisz podać numer PESEL), możesz to sprawdzić w oddziale ZUS lub założyć konto ubezpieczonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – tam też znajdziesz tę informację.
Ważne: Zaznaczenie krzyżyka przy nowym funduszu nie oznacza, że Twoje składki będą tam przelewane automatycznie. Musisz jeszcze przystąpić do tego funduszu, a więc podpisać z nim umowę. Informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz na stronach poszczególnych funduszy. Po złożeniu oświadczenia w ZUS masz na to 4 miesiące. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.
Ważne: Jeśli wybierasz OFE, podpisz oświadczenie tylko w tej części – zaznaczamy to miejsce na czerwono.
Część 4: Oświadczenie o gromadzeniu całości składek w ZUS
Część 4 oświadczenia wypełniają te osoby, które w 2014 r. złożyły oświadczenie o chęci pozostania w OFE, a teraz chcą zmienić zdanie i gromadzić składki emerytalne tylko w ZUS. Jeśli taka jest Twoja wola, podpisz oświadczenie w tej części.
Gdzie i kiedy złożyć oświadczenie?
Oświadczenia możemy składać do 31 lipca 2016 r. Można złożyć je osobiście, skorzystać z urzędomatu w placówce ZUS lub wysłać listem poleconym. Oświadczenia można też składać na Platformie Usług Elektronicznych. Przed wysłaniem dokumentu warto zawsze sprawdzić jego podgląd – zdarza się, że dokumenty wypełnione online wysyłane są puste.