UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Promocja 200 za 200
Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Krok po kroku. Jak skorzystać z okna transferowego i wypełnić formularz?

Do końca lipca masz szansę skorzystać z okna transferowego i zdecydować, gdzie chcesz odkładać swoją składkę emerytalną. Możesz odkładać jej część w OFE lub całość przenieść do ZUS. Nawet jeśli w 2014 roku podjąłeś decyzję, teraz możesz ją zmienić, przygotowując specjalne oświadczenie. Jak to zrobić?

Oto najczęściej zadawane pytania:

Gdzie znaleźć formularz oświadczenia?

Formularz ZUS-US-OFE-02 w wersji elektronicznej do wydrukowania lub wypełnienia online można znaleźć na:

  • stronie internetowej ZUS po lewej stronie w zakładce formularze ubezpieczeniowe i formularze UE
  • na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na zakładce Ubezpieczonego po wejściu w Katalog Usług Elektronicznych i wpisaniu w wyszukiwarkę „ofe”
  • można go pobrać TUTAJ

Papierowe formularze można pobrać w jednostkach ZUS. 

Ważne: To jedyny właściwy wzór oświadczenia. Na wielu stronach internetowych umieszczony jest stary formularz z 2014 r. Złożenie oświadczenia na nim skutkuje jego nieważnością! 

Jak wypełnić oświadczanie? 

Formularz nie jest skomplikowany. Składa się z dwóch stron i czterech części: 

Tytuł i pouczenie: 

Pouczenie mówi o tym, jaka jest podstawa prawna okna transferowego oraz informuje, które części formularza masz wypełnić. Jeśli chcesz, by część Twojej składki trafiała do OFE, musisz wypełnić I, II i III część oświadczenia. Po jego złożeniu część każdej kolejnej składki emerytalnej począwszy od lipca 2016 r. trafi do OFE.

Jeśli oświadczenie o chęci gromadzenia składek w OFE złożyłeś już w 2014 r., a teraz chcesz je zmienić, aby składki trafiały tylko do ZUS, należy wypełnić I, II i IV część oświadczenia.

krok-po-kroku-jak-skorzystac-z-okna-transferowego-i-wypelnic-formularz-o-ofe_zdjecie_f7e.png

Część 1: Dane identyfikacyjne składającego oświadczenie

Tu wpisz swoje imiona, nazwisko, numer PESEL oraz dane dokumentu tożsamości. Możesz skorzystać z dowodu osobistego – wpisz do okienka wyboru 1, lub paszportu – wpisz do okienka wyboru 2. Potem dodaj jeszcze serię i numer dokumentu. Jeśli nie masz PESEL, w jego miejsce wpisz numer dokumentu tożsamości.  

krok-po-kroku-jak-skorzystac-z-okna-transferowego-i-wypelnic-formularz-o-ofe_zdjecie_d60.png

Część 2: Adres do korespondencji

Tutaj podaj swój adres do korespondencji. Jeśli faktycznie mieszkasz i odbierasz korespondencję w innym miejscu niż jesteś zameldowany podaj ten adres. ZUS może się z Tobą kontaktować w sprawach związanych z formularzem.

krok-po-kroku-jak-skorzystac-z-okna-transferowego-i-wypelnic-formularz-o-ofe_zdjecie_791.png

Część 3: Oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE

Część 3 oświadczenia wypełniają te osoby, które w 2014 r. przy okazji reformy systemu emerytalnego nie złożyły oświadczenia o chęci odkładania składek w OFE i teraz chcą to zmienić.

W tej części oświadczenia deklarujesz, w którym OFE mają być gromadzone Twoje składki. Do wyboru masz dwie opcje – OFE, którego już jesteś członkiem lub nowe OFE – wtedy zaznaczasz krzyżyk przy wybranym funduszu. 

Jak sprawdzić, którego OFE jesteś członkiem? Możesz o to zapytać w ZUS dzwoniąc na infolinię (musisz podać numer PESEL), możesz to sprawdzić w oddziale ZUS lub założyć konto ubezpieczonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – tam też znajdziesz tę informację. 

Ważne: Zaznaczenie krzyżyka przy nowym funduszu nie oznacza, że Twoje składki będą tam przelewane automatycznie. Musisz jeszcze przystąpić do tego funduszu, a więc podpisać z nim umowę. Informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz na stronach poszczególnych funduszy. Po złożeniu oświadczenia w ZUS masz na to 4 miesiące. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.

Ważne: Jeśli wybierasz OFE, podpisz oświadczenie tylko w tej części – zaznaczamy to miejsce na czerwono. 

krok-po-kroku-jak-skorzystac-z-okna-transferowego-i-wypelnic-formularz-o-ofe_zdjecie_e20.png

Część 4: Oświadczenie o gromadzeniu całości składek w ZUS

Część 4 oświadczenia wypełniają te osoby, które w 2014 r. złożyły oświadczenie o chęci pozostania w OFE, a teraz chcą zmienić zdanie i gromadzić składki emerytalne tylko w ZUS. Jeśli taka jest Twoja wola, podpisz oświadczenie w tej części. 

krok-po-kroku-jak-skorzystac-z-okna-transferowego-i-wypelnic-formularz-o-ofe_zdjecie_a73.png

Gdzie i kiedy złożyć oświadczenie? 

Oświadczenia możemy składać do 31 lipca 2016 r. Można złożyć je osobiście, skorzystać z urzędomatu w placówce ZUS lub wysłać listem poleconym. Oświadczenia można też składać na Platformie Usług Elektronicznych. Przed wysłaniem dokumentu warto zawsze sprawdzić jego podgląd – zdarza się, że dokumenty wypełnione online wysyłane są puste. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Mając 20, 30 lat, rzadko myśli się o emeryturze – to przecież odległa przyszłość, czyż nie? Nie – tak się tylko wydaje. Warto już na początku kariery zawodowej dowiedzieć się jak obliczyć emeryturę, by już dziś zadbać o to, by naprawdę można było się cieszyć drugą połową życia. Poznaj sposoby na to jak obliczyć emeryturę i zobacz, jak na nią oszczędzać.

Po ostatnich zmianach pogubiłeś się już w działaniu systemu emerytalnego w Polsce? A może zawsze jego funkcjonowanie było dla ciebie niezrozumiałe i nie wiedziałeś o co chodzi z ZUS, OFE, IKE, IKZE? Oto wszystko co musisz wiedzieć o systemie emerytalnym w Polsce.

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę