UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony bez tablic z zagranicy?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 320 tys.[1] samochodów osobowych, więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zdecydowana większość tych aut to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Od stycznia do marca 2021 roku Polacy ściągnęli tak ponad 204 tys. samochodów. Jakie procedury obowiązują przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez tablic?

Mężczyzna kuca przy aucie sprowadzonym bez tablic z zagranicy

Skąd Polacy najczęściej sprowadzają samochody?

Jak wskazuje baza danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)[2], Polacy najczęściej sprowadzają auta zza Odry, z Niemiec. Na kolejnych miejscach w ciągu ostatniej dekady znalazły się pojazdu pochodzące z:

  • Francji,
  • Belgii,
  • Holandii,
  • Włoch.

Jeśli podobnie jak miliony Polaków zdecydowaliśmy się na sprowadzenie auta z zagranicy, musimy przejść przez pełną procedurę rejestracji auta w kraju, by móc się nim legalnie poruszać po polskich drogach. Nie unikniemy również jego ubezpieczenia i uiszczenia składki na OC.

Samochód sprowadzony z zagranicy – co z rejestracją?

Po zakupie samochodu za granicą dotychczasowy właściciel powinien go wyrejestrować. Wówczas kupujący może nabyć tymczasowe tablice wywozowe, o krótkim terminie ważności i z ubezpieczeniem OC samochodu. Takie tablice nie są docelowe i nie można się poruszać autem wyposażonym w nie przez dłuższy czas. Po upływie ich ważności pojazd nie powinien znajdować się w ruchu drogowym, a przy tym jego ubezpieczenie OC komunikacyjne automatycznie wygasa. Umowa OC jest przy tym zawierana na znacznie krótszy okres niż standardowe 12 miesięcy.

Zgodnie z § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku zabrania się jazdy samochodem bez tablic rejestracyjnych. Wskazano w tym paragrafie, że właściciel auta powinien umieścić na pojeździe odpowiednie tablice – z tyłu i z przodu, w miejscach konstrukcyjnie do tego celu przeznaczonych. Wyjątkiem od reguły są przyczepy, ciągniki rolnicze, motocykle i motorowery, na których ową tablicę umieszcza się tylko w tylnej części pojazdu. W tym samym miejscu można znaleźć informacje o tymczasowych tablicach rejestracyjnych, które służą do oznaczania aut czasowo zarejestrowanych. Ich wyrobienie dla samochodu w Polsce kosztuje 62 zł, a w razie wywozu auta za granicę będzie to opłata w wysokości 112 zł.

Jeśli za granicą kupujemy samochód, który nie ma tablic rejestracyjnych i z różnych powodów nie może mieć tablic tymczasowych, to nie spełnia on wymogów technicznych i nie może poruszać się po drogach. Właściciel, który złamie takie przepisy, będzie jeździć takim autem, zostanie ukarany mandatem lub grzywną, a ponadto może mu zostać odebrany dowód rejestracyjny samochodu.

Czy rejestracja pojazdu bez tablic jest możliwa?

Kierowca nie może jeździć samochodem bez jakichkolwiek tablic, ale taki pojazd może wjechać do kraju np. na lawecie, z tablicami tymczasowymi lub bez. W wydziale komunikacji w danym mieście możemy go zarejestrować, ale trzeba będzie przedstawić w urzędzie oświadczenie o sprowadzeniu z zagranicy bądź kupnie w kraju pojazdu bez tablic.

Takie oświadczenie powinno ujmować następujące informacje:

  • dane właściciela pojazdu, w tym imię i nazwisko, adres i numer PESEL,
  • dane pojazdu – marka, model, numer VIN,
  • uzasadnienie, dlaczego pojazd nie ma tablic,
  • podpis, data i miejscowość.

O ile brak tablic rejestracyjnych pojazdu nie jest przeszkodą przy jego rejestracji w wydziale komunikacji, to nie zostanie ona dokonana, jeśli auto nie będzie miało ważnego badania technicznego. Na takie badanie do stacji diagnostycznej pojazd powinien dotrzeć na lawecie.

Kupiony pojazd, z tablicami lub bez nich, powinien być ubezpieczony w ramach ubezpieczenia OC. Zadbać o to musi aktualny posiadacz.

Czy samochód bez tablic rejestracyjnych można ubezpieczyć?

Podstawowym, wymaganym ubezpieczeniem samochodu jest OC. Obowiązkiem posiadacza auta jest jego ubezpieczenie w dowolnie wybranym towarzystwie. W Polsce firma ubezpieczeniowa nie zezwoli na objęcie samochodu OC, jeśli ten nie posiada ważnego badania technicznego. Przed zawarciem polisy należy więc złożyć wizytę we wspomnianej stacji diagnostycznej. Mając w ręce ważny przegląd techniczny, możemy wykupić ubezpieczenie samochodu sprowadzonego bez tablic w ramach OC.

Na tym nie kończą się obowiązki właściciela samochodu bez tablic rejestracyjnych. Kiedy już będziemy je mieć, to powinniśmy skontaktować się z towarzystwem i przekazać mu numer rejestracyjny auta. Ubezpieczyciel dokona aktualizacji danych w polisie. Możemy nawiązać kontakt z ubezpieczycielem osobiście lub za pośrednictwem kanałów zdalnych.


[1] money.pl/gospodarka/polacy-rejestruja-coraz-wiecej-pojazdow-w-wiekszosci-sa-uzywane-i-sprowadzone-z-zagranicy-6639647866137088a.html

[2] gov.pl/web/cyfryzacja/polskie-drogi-tu-jest-jakby-egzotycznie

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Jak sprowadzić samochód osobowy i opłacić podatek akcyzowy?

Jeśli decydujesz się na sprowadzenie auta z zagranicy, licz się z kosztami. W przypadku samochodów, które z różnych powodów nie mogą przekroczyć granicy kraju na własnych kołach, musisz doliczyć koszty wynajęcia lawety i tankowania. Natomiast już w Polsce powinieneś przejść procedurę rejestracji sprowadzonego auta oraz uregulować należną fiskusowi opłatę. Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Czytaj dalej

Co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna? Czy AC pokryje koszty?

Cechą charakterystyczną przypisaną do każdego pojazdu jest jego numer rejestracyjny, umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli jest wydana), na dokumencie własności czy na tablicach. Tablice rejestracyjne muszą być trwale umieszczone w wyznaczonym miejscu samochodu czy motocykla. Jednak pomimo dołożenia wszelkich starań do tego, by tak je zamocować, mogą zginąć podczas ulewy czy w innych okolicznościach. Sprawdź, co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna…

Czytaj dalej
ruch uliczny

Rejestracja samochodu z zagranicy – formalności krok po kroku

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się nie tylko z kosztami, które wynikają z samego kupna pojazdu. Pod uwagę należy wziąć także wydatki na ubezpieczenie, rejestrację samochodu oraz podatek akcyzowy. Z artykułu dowiesz się, jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, jakie dokumenty są potrzebne oraz jaki będzie koszt rejestracji.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę