UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kradzież samochodu – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Kradzież samochodu to przykre i stresujące zdarzenie, które może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej zapobiegliwemu właścicielowi auta. Statystyki przestępczości samochodowej udostępniane przez policję nie są optymistyczne, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy - co trzeci kradziony pojazd w Polsce ginie w stolicy. Jakie sztuczki stosują złodzieje samochodów? Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i włamaniem?

Kradzieże samochodów - statystyki

Jak przedstawiają się statystyki kradzieży aut w Polsce? Zgodnie z danymi udostępnionymi przez policję, w 2019 roku co miesiąc dochodziło do kradzieży ponad 700 samochodów na terenie naszego kraju. Pod koniec 2019 roku zarejestrowanych w Polsce było ponad 18,5 mln pojazdów osobowych, a skradzione samochody stanowiły 0,03% tej liczby. Najwięcej kradzieży samochodów dokonuje się w województwie mazowieckim oraz śląskim, natomiast najbezpieczniej pod tym względem jest w województwie podkarpackim. Najczęściej kradzione są samochody osobowe, na drugim miejscu ciężarówki i ciągniki siodłowe, a na trzecim - auta dostawcze oraz furgony. Niestety, odsetek wykrywalności co roku wynosi około 20%. Dlaczego skuteczność jest tak niska? Ponieważ w większości przypadków auta kradnie się na części i są one niemal natychmiast rozbierane. Wielu kierowców zastanawia się, jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem ze strony gangów zajmujących się kradzieżą samochodów.

Kradzieże samochodów - co najbardziej interesuje złodziei?

Jeśli chodzi o kradzieże samochodów w Polsce, pierwsze miejsce w rankingu zajmują japońskie modele, to właśnie ich posiadacze są najbardziej narażeni na utratę. Łupem przestępców padają też auta niemieckiej produkcji. Do chętnie kradzionych pojazdów należą również modele francuskich marek motoryzacyjnych. Stołeczni złodzieje aut, podobnie jak przestępcy w całej Polsce, najczęściej przywłaszczają sobie pojazdy japońskich i niemieckich producentów. Średnia wieku kradzionych samochodów w Polsce to 7 lat. Natomiast w Warszawie często kradzione są znacznie nowsze pojazdy (1-2-letnie), wynika to zapewne z większej zamożności mieszkańców stolicy. Jakie metody stosują współcześnie złodzieje samochodów?

Jak działają złodzieje samochodów?

Auta najczęściej znikają z ulic i niestrzeżonych parkingów. Nie oznacza to jednak, że pozostawione w garażu, na stacji benzynowej czy przed blokiem mieszkalnym jest bezpieczne. Coraz więcej złodziei stawia na bezinwazyjną kradzież auta - przestępcy stosują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym są w stanie przechwycić częstotliwości radiowe kluczyka i odbiornika zamontowanego w pojeździe (dotyczy to aut wyposażonych w technologię keyless, czyli system bezkluczykowy). To tzw. metoda na walizkę, z której korzystają głównie zorganizowane grupy przestępcze (urządzenie transmitujące sygnał przypomina kształtem zwykłą walizkę, stąd nazwa metody). Zaawansowana technologia pozwala im zdobyć auto w ciągu kilkudziesięciu sekund. To szczególnie popularny sposób kradzieży samochodów z wyższej półki (luksusowych). Wciąż dosyć często zdarza się, że złodzieje samochodów obserwują kierowców i wykorzystują ich nieuwagę - np. gdy właściciel zostawi kluczyki w stacyjce i wyjdzie na moment do domu, przestępcy wykorzystują okazję, odjeżdżając cudzym samochodem.

Jakie systemy antykradzieżowe mogą zmniejszyć ryzyko utraty samochodu?

Nie istnieją urządzenia, które gwarantują 100% ochronę pojazdu, ale warto zrobić wszystko, aby utrudnić ewentualne próby podjęte przez złodziei aut. Popularnymi rozwiązaniami stosowanymi do ochrony przed kradzieżą samochodu są:

  • autoalarm – reaguje akustycznie i wizualnie, gdy ktoś próbuje dokonać włamania do pojazdu. Urządzenia w wersji podstawowej są zasilane z akumulatora samochodowego, droższe, bardziej zaawansowane technologicznie modele są autonomiczne pod względem zasilania (posiadają baterię niklowo-kadmową). Tak więc nawet jeśli zasilanie zostanie odcięte przez przestępcę, autoalarm wciąż będzie działał. Chcąc zaskoczyć złodzieja, warto kupić autoalarm niefabryczny,

  • lokalizator GPS - umożliwia śledzenie trasy, jaką pokonuje samochód w czasie rzeczywistym, a wszystko to dzięki specjalnemu nadajnikowi zamontowanemu w aucie. W ten sposób można szybko i skutecznie namierzyć złodzieja samochodu. Co więcej, nowoczesne urządzenia GPS mogą nawet zatrzymać auto zdalnie (jeszcze bardziej zaawansowaną alternatywą jest radiowe namierzanie auta),

  • blokada skrzyni biegów –  to tzw. mechaniczne zabezpieczenie antykradzieżowe, które może wspierać autoalarm. Wyróżnia się bolcową i bezbolcową blokadę skrzyni biegów. Blokada może być montowana w samochodach z automatyczną lub manualną skrzynią biegów.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Każdy właściciel pojazdu, który może być atrakcyjnym łupem dla przestępców trudniących się kradzieżą samochodów, powinien, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, wykupić również Autocasco. AC to dobrowolna polisa, która obejmuje auto i jego wyposażenie, zapewnia ochronę nie tylko przed kradzieżą, lecz także uszkodzeniem i zniszczeniem, spowodowanym np. przez grad, silny wiatr, powódź, pożar. Warto sprawdzić zakres terytorialny ochrony, szczególnie jeśli często wyjeżdżamy poza Polskę. Szczegóły odnośnie zakresu ochrony znajdują się zawsze w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W razie utraty pojazdu uzyskane odszkodowanie zrekompensuje nam poniesioną szkodę i pozwoli na zakup nowego samochodu. Jak wybrać korzystną ofertę AC? Wystarczy porównać pakiety co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, zanim zawrzemy umowę z konkretną firmą.

Jak postępować, gdy dojdzie do kradzieży samochodu?

Co w sytuacji, gdy mimo zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa dojdzie do kradzieży auta? Jak zachować się w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności należy poinformować policję oraz zakład ubezpieczeń. Na zgłoszenie tzw. szkody kradzieżowej mamy zwykle do 1-3 dni od daty jej wystąpienia, dlatego nie warto z tym zwlekać. Właściciel pojazdu musi również wyrejestrować auto we właściwym wydziale komunikacji (wiele poszkodowanych osób o tym zapomina). Co dalej? Po zgłoszeniu kradzieży samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi dochodzenie we współpracy z policją. Chcąc  otrzymać odszkodowanie z tytułu polisy Autocasco, należy przekazać ubezpieczycielowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wszystkie kluczyki i sterowniki od zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (zgodnie z OWU).

Podsumowując, złodzieje aut stosują różne, coraz bardziej zaawansowane metody kradzieży. Obowiązkiem właściciela pojazdu jest wyposażenie go w odpowiednie zabezpieczenia, jednak zdarza się, że systemy zawodzą. Warto więc pomyśleć o dodatkowej ochronie. Ubezpieczenie AC to produkt, który zapewnia właścicielowi pojazdu ochronę na wypadek kradzieży samochodu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Immobilizer

Immobilizer – czym jest, do czego służy?

Wprawdzie liczba kradzieży samochodów w ciągu ostatnich 10 lat zdecydowanie zmalała, ale nie zmienia to faktu, że takie ryzyko istnieje. Dlatego warto, żeby każdy posiadacz auta zapewnił sobie jak najwięcej jego zabezpieczeń. Nie ma takiej ochrony, która całkowicie wyeliminuje ewentualność kradzieży, ale dobrze jest stawiać na rozwiązania, dzięki którym sprawiamy złodziejowi więcej problemów. W takich zadaniach sprawdza się m.in. immobilizer. Jak on działa?

Czytaj dalej
mężyczna w salonie samochodowym

Ubezpieczenie GAP – czym jest, czy warto wykupić polisę?

Kupując auto z salonu, należy liczyć się z dużą utratą wartości pojazdu - uśredniając, w ciągu 3 lat jego wartość rynkowa spada o około 40-50%. Warto pomyśleć więc o ubezpieczeniu GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) - zapewnia ochronę konsumentowi, który kupił samochód na kredyt lub skorzystał z opcji leasingu i doświadczył szkody całkowitej. Ile kosztuje polisa GAP i co należy wiedzieć o tym produkcie ubezpieczeniowym?

Czytaj dalej

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą a AC

Auta w Polsce wciąż dosyć często padają złodziejskim łupem – przestępcom wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście sekund, by dostać się do wnętrza pojazdu i odjechać. Do tego typu przykrych zdarzeń może dojść wszędzie, nawet parkując na z pozoru bezpiecznym miejscu, możemy stracić pojazd. Wielu kierowców zastanawia się, jakie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest najlepsze. Czy istnieją urządzenia, które zapewniają 100% ochronę naszemu pojazdowi? Jak odstraszyć złodzieja?

Czytaj dalej

Wypadek, kradzież, awaria – które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę