UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Oszczędzanie to nawyk. Czego możemy się nauczyć od najlepszych?

„Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza” – twierdził John D. Rockefeller, pierwszy ze słynnego rodu amerykańskich potentatów naftowych i filantropów. I chyba musi coś w tym być, skoro mówił to człowiek, który uchodzi za najbogatszego w historii – w momencie śmierci jego majątek wyceniany był na 663,4 miliardy dolarów. Czego możemy się od niego nauczyć?

Zbudował imperium naftowe warte miliardy. W najlepszych latach wydobywał i sprzedawał 90% amerykańskiej ropy. Założył uniwersytet, medyczny instytut badawczy, jedną z największych fundacji na świecie, w sumie za życia rozdał ¼ majątku. I zawsze powtarzał, że na fortunę składa się każdy pojedynczy, dobrze zagospodarowany dolar i cent.

U Rockefellera skłonność do oszczędzania wzięła się z tego, że nie pochodził ze zbyt bogatej rodziny. Od małego uczył się racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Ponadto, podobnie jak matka, John David Rockefeller był baptystą, a pewna wstrzemięźliwość w zdobywaniu i wydawaniu pieniędzy jest mocno zakorzenioną wartością wśród ludzi tego wyznania.

Na podejście młodego Rockefellera do pieniędzy dodatkowo wpływał fakt, że jego ojciec był oszustem. Rockefeller potępiał postępowanie ojca i podkreślał, że pieniądze nie powinny doprowadzać człowieka do grzechu. 

Jednak kropla, a zaoszczędziliśmy fortunę

Gdy już założył pierwszą firmę – Standard Oil Company (dzisiaj znane jako ExxonMobil i Chevron) – słynął z tego, że bardzo dobrze płacił pracownikom i na każdym kroku szukał optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy.

W jednej z biografii jego rodu przytoczona jest anegdota o tym, jak pewnego dnia wizytując zakład (a Rockefeller robił to często, nierzadko też podejmował pracę na rozmaitych stanowiskach, by – jak mówił – lepiej zrozumieć procesy w firmie i dzięki temu lepiej nimi zarządzać), Rockefeller dowiedział się, że do zalutowania kanistrów z naftą używana jest bardzo wówczas kosztowna cyna i to w ilości 40 kropli na kanister. Polecił więc spróbować 38 kropli – okazało się jednak, że pojemniki przeciekają. W związku z tym zmodyfikował propozycję i do zalutowania jednego kanistra kazał używać 39 kropli. Okazało się, że tyle w zupełności wystarczy. Sam Rockefeller wielokrotnie za życia wspominał tą historię mówiąc „jednak kropla, a oszczędziliśmy fortunę”. 

Jak wynika z wielu badań, takie podejście to jedna z głównych cech ludzi, którzy odnoszą długotrwały sukces finansowy. Rozwaga, oszczędność i pewien minimalizm w podejściu do pieniędzy: Rockefeller nie jeździł pozłacanym automobilem, nie ubierał się w jedwabne garnitury, a żona nie nosiła na co dzień futer z norek.

Co my możemy wynieść dla siebie z tej historii? Racjonalne gospodarowanie zasobami, nieważne małymi czy dużymi, może przyczynić się do budowy kapitału. Bo oszczędzanie właśnie na tym polega: na systematycznym gromadzeniu pieniędzy, które potem możemy pomnażać.

Oszczędzenie choć drobnej sumy daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także pole do manewru w sytuacji, kiedy zaskoczą nas niespodziewane wydatki. Nieważne zatem, czy zaczniemy od odkładania 20, 200 czy 2000 złotych miesięcznie. Kluczowe jest tutaj wyrobienie sobie nawyku.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto
Kacper Konowalczyk
Specjalista ds. Komunikacji Inwestycyjnej

Absolwent handlu międzynarodowego Uniwersytetu WSB Merito Poznań. Obecnie student na kierunku finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do zespołu UNIQA TFI dołączył w maju 2023, obejmując stanowisko specjalisty ds. komunikacji inwestycyjnej. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. jako: doradca klienta w BNP PARIBAS Bank Polska S.A., praktykant w Narodowym Banku Polskim (NBP), a także prowadził własną działalność gospodarczą. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr 3493). Profil Kacpra: https://www.linkedin.com/in/kacperkonowalczyk

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE?

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których trzeci jest dobrowolny. Każdy obywatel w Polsce może, ale nie musi z niego korzystać. Santander Consumer Bank przeprowadził w 2021 roku badanie dotyczące oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Ponad 76 proc., czyli ¾ z nas nie gromadzi samodzielnie oszczędności na starość. Na odkładanie na emeryturę decyduje się mniej niż co 4 osoba. Na dodatek w przeważającej większości to respondenci z wykształceniem wyższym, o wysokich…

Czytaj dalej

Postanowienia noworoczne szansą dla domowego budżetu

Postanowienia noworoczne to nie oderwane od rzeczywistości wizje i fantazje, lecz konkretne cele, których realizacja wymaga zaplanowania i myślenia strategicznego. Zwłaszcza w sytuacji, w której naprawdę chcemy, by ich poczynienie nie było tylko noworoczną mrzonką, a faktycznie wprowadzoną w życie zmianą. Większość z nich ma zatem konsekwencje dla naszego domowego budżetu. Jakie?

Czytaj dalej

Planowanie budżetu domowego – jak zaplanować swój budżet krok po kroku

Wybierając się na zakupy, często mamy ze sobą listę potrzebnych artykułów do kupienia. Wspiera ona nie tylko często zawodną pamięć, ale również budżet – mając dokładnie wypisane potrzeby, unikamy niepotrzebnych wydatków. To proste prawda? A tę zasadę można poszerzyć rozpoczynając planowanie domowego budżetu domowego.

Czytaj dalej

Masz długi, pożyczki i kredyty? Opracuj plan działania i pozbądź się ich!

Twoja sytuacja finansowa jest dla Ciebie źródłem stresu? Ciągle spłacasz jakieś zobowiązania, ale co chwila pojawiają się kolejne? Chcesz odzyskać kontrolę nad domowym budżetem? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik dotyczący wychodzenia z długów. Oto 6 kroków, które warto zrobić, by uzdrowić swoje finanse.

Czytaj dalej

Jak wypracować dobre przekonania na temat pieniędzy, a tym samym zwiększyć swoją szansę na sukces finansowy?

„Żeby zarabiać duże pieniądze, trzeba albo być nieuczciwym, albo całkowicie poświęcić się karierze”. „Pieniądze nie przychodzą łatwo”. „W Polsce się nie dorobię”. „Skupienie na zarabianiu pieniędzy to materializm”. „Wolę być niż mieć”. Czy zdarzyło Ci się słyszeć takie opinie od bliskich, znajomych, kolegów z pracy? A może gdy dorastałeś, w Twoim domu rodzinnym panowały takie przeświadczenia?

Powyższe twierdzenia to jedne z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce przekonań na temat pieniędzy. Z…

Czytaj dalej

Finansowe błędy młodości. Siedem sposobów na to, jak ich uniknąć

Ciągłe życie na debecie, spontaniczne zakupy na kredyt, 5 zł na koncie pod koniec miesiąca i kompletne niemyślenie o przyszłości? To najczęstsze błędy tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z finansową samodzielnością. Zobacz, jak ich uniknąć.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę