Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
Kiedy robi się ciepło, chcemy korzystać z ładnej pogody i często decydujemy się na aktywności na świeżym powietrzu. Doskonałym połączeniem przyjemnego z pożytecznym jest jazda na rowerze.

Nie dosyć, że odpręża, pozwala się trochę rozruszać i poprawia kondycję, to w mieście, za pomocą roweru, często dotrzemy wszędzie szybciej i przyjemniej niż samochodem czy komunikacją miejską.

Żeby jeździć rowerem, nie potrzebujemy prawa jazdy ani karty rowerowej (jeśli mamy więcej niż 18 lat).  Zatem, aby cieszyć się bezpieczną jazdą na rowerze, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Sprawny i wyposażony rower

Zanim ruszymy, musimy sprawdzić, czy rower jest sprawny, czy ma odpowiednie ciśnienie w oponach i czy jest w pełni wyposażony.

Musi mieć dobrze działający przynajmniej jeden hamulec, czerwone migające lub ciągłe światło z tyłu i białe, ciągłe lub migające, z przodu. Lepiej, jeśli lampki są na stałe przymocowane do roweru, tak abyś w razie, gdy zapadnie zmrok, mógł je zapalić i był oświetlony.

Nie muszą jednak znajdować się na rowerze, jeśli nie ma konieczności ich używania.

Rower musi być także wyposażony w co najmniej jedno tylne światło odblaskowe (może to być element sakwy rowerowej) oraz dzwonek.

Zadbaj też o kask, chociaż nie jest to element obowiązkowy, to może oddać Ci nieocenione zasługi i uratować Twoje życie lub zdrowie. Ochroni Twoją głowę przed wieloma urazami w razie nieszczęśliwego wypadku.

Jazda ścieżkami rowerowymi

W wielu miejscach wyznaczono specjalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów. Często są to dobre, asfaltowe drogi, po których przyjemnie jest jechać a co najważniejsze – bezpiecznie.

Ponadto, jeśli ścieżka, droga lub pas ruchu dla rowerzysty prowadzą w kierunku jazdy rowerzysty, mamy obowiązek nią jechać.

Ścieżkami rowerowymi niestety lubią przechadzać się piesi, dlatego ostrzegajmy ich za pomocą dzwonka, że jedziemy, tak aby mogli bezpiecznie zejść nam z drogi.

Jazda po jezdni

Czasem jednak nie ma drogi rowerowej i wtedy zmuszeni jesteśmy poruszać się po ulicy. W takiej sytuacji należy trzymać się prawej strony, a jeśli jest pobocze – to jechać poboczem. Natomiast jazda buspasem jest zabroniona, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Nie dajmy się także zepchnąć do krawędzi jezdni. Musimy mieć możliwość ominięcia leżącej na ulicy przeszkody, np. studzienki, dziury czy szkła. Jazda w pewnej odległości od krawędzi to także umożliwienie sobie manewru zjechania na bok w razie, gdyby mijający samochód jechał za blisko.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy musimy skręcić w lewo. Wtedy należy odpowiednio zasygnalizować swój manewr i ostrożnie wjechać na środek pasa, aby skręcić.

Gdy zjeżdżamy ze ścieżki należy pamiętać, że musimy ustąpić pierwszeństwa jadącym samochodom.

Jazda chodnikiem

Widuje się rowerzystów jeżdżących chodnikiem, czy to poprawne zachowanie? Przede wszystkim należy pamiętać, że:

  • rowerzysta może korzystać z chodnika, tylko wtedy, gdy ma pod opieką dziecko do lat 10 jadące na rowerze,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której samochody mogą jechać z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi przynajmniej 2 metry, a brakuje wydzielonej drogi rowerowej,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, ulewa, silny wiatr, gęsta mgła, gołoledź).
Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać, że jest tam tylko gościem. Zobowiązany jest więc jechać powoli i ostrożnie oraz ustępować miejsca pieszym.

Przejście dla pieszych lub przejazd rowerowy

Przejeżdżanie przez pasy to częsty błąd rowerzystów. Gdy przez ulicę nie prowadzi przejazd rowerowy a jedynie przejście dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić go przez jezdnię.

Pamiętajmy, że rowerzysta porusza się szybciej niż pieszy, dlatego kierowca nieuprzedzony znakami o przejeździe rowerowym, nie będzie się spodziewał jadącego roweru i może dojść do wypadku.

Natomiast na przejeździe rowerowym rowerzysta ma pierwszeństwo, jednak nie zwalnia go to z ostrożnego i bezpiecznego przejeżdżania przez ulicę.

Jazda obok siebie

W wyjątkowych sytuacjach rowerzyści mogą jeździć obok siebie, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają poruszania się innym uczestnikom ruchu.

Wyprzedzanie

Rowerzysta ma prawo wyprzedzić inne pojazdy. Może to zrobić z lewej, ale także prawej strony, pod warunkiem, że pojazd wyprzedzany z prawej jedzie powoli (np. w korku).

Manewr wyprzedzania należy oczywiście odpowiednio zasygnalizować poprzez wyciągnięcie ręki w kierunku skrętu.

Ostrożność

Należy obserwować, co się dzieje na drodze. Zarówno piesi, jak i kierowcy potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie.

Zaparkowane po prawej stronie pojazdy w każdej chwili mogą się otworzyć drzwi samochodu lub auto może nieostrożnie wyjechać.

Przejeżdżając przez wjazdy z posesji, parkingów czy bram należy jechać powoli, tak, aby nie narażać się na kolizję z wyjeżdżającym autem, którego kierowca Cię nie zauważył.

Zwróćmy uwagę także na nawierzchnie drogi. Koleiny czy dziury są bardzo niebezpieczne. Wpadając w nie, można narazić się na groźny wypadek, zwłaszcza przy dużej prędkości.

Hamujmy przede wszystkim przednim hamulcem. Ciężar ciała spoczywa na przedzie roweru, dlatego nie wpadnie on w poślizg, tak jak to może się zdarzyć przy hamowaniu tyłem.

Pamiętaj jednak, aby dostosować siłę hamowania do prędkości, z jaką jedziesz. Należy też pamiętać o tym, że w deszczu hamulce słabiej działają i droga hamowania się wydłuża.

Pamiętaj, aby tego nie robić na rowerze

Pamiętaj, że zabroniona jest jazda bez trzymanki. Na kierownicy musi znajdować się co najmniej jedna ręka, a nogi na pedałach lub podnóżkach. Inaczej możesz stracić panowanie nad rowerem i spowodować wypadek, zagrażając sobie i innym.

Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy rowerem, jeśli musisz trzymać go w ręku.

Zabronione jest także czepianie się pojazdów, a także, oczywiście, jazda rowerem pod wpływem alkoholu. Zabrania się także przewożenia innych osób, będących pod wpływem alkoholu.

Jadąc ulicą czy ścieżką pamiętaj też, aby nie wymuszać pierwszeństwa - w starciu z kilkoma tonami samochodu ciało rowerzysty nie ma szans… Nie ścinaj także zakrętów.

Polisa ubezpieczeniowa NNW i OC

W 2017 roku ponad 4000 rowerzystów uległo wypadkom na drogach1. Zanim więc wyjedziemy na drogę, cieszyć się jazdą na rowerze, warto jeszcze zadbać o polisę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ubezpieczenie zapewni nam świadczenie w razie, gdy ulegniemy wypadkowi i to nie tylko na rowerze. Możemy wybrać wysokość sumy ubezpieczenia, a ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w takim jej procencie, jaki procent uszczerbku na ciele odniesiemy w razie wypadku.

W najgorszej sytuacji, w razie wypadku śmiertelnego ubezpieczonego, całość sumy ubezpieczenia zostanie przekazana uposażonemu – na przykład dzieciom, zapewniając im pomoc finansową po stracie rodzica.

Drugą polisą, którą warto rozważyć, jest polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zabezpiecza ona nasz majątek w razie, gdy podczas jazdy rowerem uszkodzimy czyjeś mienie – na przykład lusterko samochodowe lub niechcący potrącimy pieszego. Wtedy wszelkie szkody związane z naprawą bądź leczeniem poszkodowanego pokryje polisa OC.

Jazda na rowerze to prawdziwa przyjemność, kiedy jest piękna pogoda i można skorzystać z ciepłego dnia, dając przy okazji swojemu ciału dawkę ruchu. Pamiętajmy jednak o tym, aby być przede wszystkim uważnym i jeździć na dobrze przygotowanym sprzęcie oraz aby mieć w zanadrzu dobrą polisę ubezpieczenia NNW i OC. Wtedy możemy się swobodnie cieszyć jazdą na rowerze i wspaniałymi, słonecznymi dniami.

1http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Źródła:

http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/zb/dzieci-i-mlodziez/65844,Bezpiecznie-na-rowerze.html

https://80rowerow.pl/bezpieczenstwo-na-rowerze-przepisy/

http://rowerowytorun.com.pl/art/61/rowerowy-torun-bezpiecznie-na-rowerze.html

Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x