Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Sprawdź, jak uniknąć zakupu auta po wypadku!

Przeglądając ogłoszenia w prasie i w sieci, można odnieść wrażenie, że każde oferowane auto z drugiej ręki to ideał na czterech kołach. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa. Na co zwrócić uwagę, aby przy zakupie „używki” nie trafić na dobrze zamaskowany wrak?

Od kogo? Zakup używanego samochodu krok po kroku

Najlepiej od znajomego lub członka rodziny, bo wtedy szansa na to, że trafimy na egzemplarz powypadkowy jest najmniejsza. Gdy jednak nie mamy na podorędziu kuzyna lub cioci sprzedającej swoje auto, wtedy warto poszukać wśród pierwszych lub drugich właścicieli, wystawiających swoje cztery kółka z prywatnego ogłoszenia (w gazecie lub na portalu internetowym). Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy udać się do komisu, na giełdę lub handlarza. Na oględziny samochodu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani, warto zabrać fachowca, który od razu dostrzeże wszystkie oznaki tego, że rzeczywisty stan samochodu różni się do opisanego w ogłoszeniu. Przy czym przez miano fachowca należy rozumieć profesjonalnego specjalistę, najlepiej pracownika zaprzyjaźnionego warsztatu. Można też po prostu umówić się na oględziny przedsprzedażowe w ASO danej marki.

A na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Warto zapytać sprzedającego, czy nie ma nic przeciwko, aby zabrać samochód do warsztatu na oględziny. Jeżeli będzie oponował – powinniśmy definitywnie zrezygnować z dalszych rozmów. Koszt wspomnianej inspekcji auta w ASO to ok. 300 zł, ale – jeśli oferta naprawdę wydaje się nam atrakcyjna – warto go ponieść, by uniknąć ryzyka zakupu kota w worku. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu z drugiej ręki?

O co pytać przy zakupie auta? Przede wszystkim o Vehicle Identification Number (numer identyfikacyjny pojazdu), czyli VIN – w tych siedemnastu literach i cyfrach zakodowane są wszystkie informacje o „życiu” samochodu: marka, model, pojemność silnika, miejsce produkcji, ale też wszystkie naprawy przeprowadzone w autoryzowanych stacjach obsługi oraz to, czy auto było kiedykolwiek skradzione. Jeżeli sprzedający nie ma książki napraw, która może udokumentować stan techniczny samochodu przedstawiony w ofercie, można potwierdzić go (lub nie), sprawdzając VIN. Można to zrobić na przeznaczonej do tego celu stronie internetowej. Trzeba jednak być czujnym. Po pierwsze, naprawy przeprowadzone poza ASO nie będą odnotowane w historii auta zapisanej w VIN. Po drugie, sprzedawca może podać numer VIN innego modelu (ale z tego samego rocznika i z takim samym wyposażeniem), tyle tylko, że w świetnym stanie, aby zmylić potencjalnego kupującego. Dlatego też trzeba porównać podawany VIN z zapisanym w dowodzie rejestracyjnym oraz wybitym na nadwoziu. Tak, by zakup używanego samochodu nie okazał się pomyłką.

Jak rozpoznać, czy samochód brał udział w wypadku?

Wątpliwości czy samochód brał udział w wypadku, rozwieje inspekcja w ASO dokonana przez mechanika, ale istnieją sposoby, aby już na samym początku samodzielnie sprawdzić, czy oferowane auto było „bite”, czy też nie. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Oto kilka porad:

1) Oglądaj auto za dnia, nigdy po zmroku;
2) Zabierz ze sobą miernik grubości lakieru, aby za jego pomocą sprawdzić grubość pokrywy lakierniczej drzwi, maski, klapy bagażnika, dachu i nadkoli. Jeżeli przekracza 200 mikrometrów – auto było ponownie lakierowane. 
3) Zajrzyj też pod uszczelki szyb, gdzie widoczna będzie linia odcięcia między oryginalną, a nową powłoką lakierniczą. Zgrubienia i zacieki to kolejne dowody na to, że wóz odwiedził wcześniej lakiernika. Oczywiście to jeszcze nie znaczy, że samochód jest powypadkowy. Może po prostu poprzedni właściciel postanowił go przemalować. Jeśli jednak zataił ten fakt, powinniśmy uznać to za kolejną lampkę ostrzegawczą.
4) Podczas oględzin przyjrzyj się spasowaniu elementów nadwozia i sprawdź, czy zderzak i nadkole prawidłowo się schodzą. 
5) Porównaj przestrzenie między drzwiami a nadkolami po obu stronach auta.
6) Sprawdź, czy dach nie jest asymetryczny (patrząc na samochód od przodu), a drzwi, maska i klapa bagażnika równo się domykają. 
Jeżeli widoczne są wady, to z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że auto ma przeszłość powypadkową. 
7) Sprawdź szyby – jeżeli wszystkie noszą taką samą sygnaturę producenta i pochodzą z tego samego rocznika co auto (lub są o rok – dwa starsze), wtedy wszystko jest  w porządku. Jeżeli jedna z szyb jest inna, oznacza to, że była wymieniana, a powodem mogło być rozbicie oryginalnej w trakcie wypadku. Zaparowane i wilgotne reflektory lub pochodzące od innego producenta to kolejne zwiastuny tego, że wóz brał udział w zdarzeniu drogowym.

Wnętrze też może zdradzać powypadkową przeszłość

Do wnętrza auta warto zajrzeć nie tylko po to, aby sprawdzić stan zużycia elementów. Ono także potrafi zdradzić, czy samochód był wcześniej rozbity.

O co pytać przy zakupie auta i na co zwrócić uwagę:
1) Przełączniki – sprawdź czy wizualnie nie są zbyt nowe w stosunku do reszty deski rozdzielczej
2) Czy pod wykładzinami widać ślady spawania? 

To wszystko może oznaczać, że samochód przechodził remont po wypadku. Przed zakupem warto porównać zdjęcia z innych ofert sprzedaży tego samego modelu z tego samego rocznika. Jeżeli auto, którego kupnem jesteśmy zainteresowani, ma np. zderzak z modelu po faceliftingu przeprowadzonego dwa lata później, to oczywisty dowód na to, że ta część była wymieniana. Powodem prawie na pewno była stłuczka. 

Na koniec warto pamiętać, że uczciwy sprzedawca będzie pewny realnej wartości swojego samochodu, co znaczy, że będzie negocjować cenę. Jeśli jednak od razu zgodzi się na zaproponowaną kwotę, wtedy można przypuszczać, że chce się auta szybko pozbyć. Dlaczego? Bo zapewne jego faktyczny stan techniczny różni się diametralnie od opisanego w ogłoszeniu.

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup auta zainteresuj się ofertą ubezpieczeń samochodowych – obowiązkowym OC oraz bardzo przydatnym pakietem OC/AC. Porównaj warianty pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x