Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
Masz nowe i cenne auto? Koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Dowiedz się także, jak postępować, kiedy dojdzie do przestępstwa. Czy wiesz, jakie informacje należy przedstawić?

Kradzież samochodu – statystyki powiedzą prawdę!

Wykrywalność kradzieży aut wzrasta. W ubiegłym roku wynosiła ona 23,2 proc. A w całym kraju odnotowano tylko 10 240 takich przestępstw. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w województwie mazowieckim, wielkopolskim i… śląskim. Zgodnie z informacjami podanymi przez zespół policji z Poznania, do najczęściej kradzionych aut należą modele marki: Volkswagen, Audi, Skoda, dalej na liście były samochody BMW1

Choć może uważasz, że odsetek tego typu kradzieży w Polsce nie jest zbyt wysoki, a twoje auto nie znajduje się liście najbardziej chodliwych egzemplarzy, to i tak warto, abyś pomyślał o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci AC. W wielu przypadkach kradzież uzależniona jest od niesprzyjających okoliczności. Od tego, że ktoś znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie.

Kradzież auta kontra zabezpieczenia

Jeżeli nie chcemy, aby nasze auto zostało skradzione, to sami nie powinniśmy stwarzać takiej okazji złodziejowi. Przykładem niefrasobliwości jest pozostawienie kluczyków w stacyjce i włączonego silnika na przykład wtedy, gdy chcemy zamknąć bramę, lub kupić gazetę w kiosku. Znaczenie ma także to, aby parkować samochód w garażu, a jeżeli jest to niemożliwe, to na dobrze oświetlonym parkingu.

Inne sposoby to zabezpieczenie kluczyków pojazdu, najlepiej trzymać je specjalnym etui i z dala od drzwi wejściowych. Tak, aby złodziej nie mógł wzmocnić sygnału kluczyków po to, żeby otworzyć sobie samochód. Można również postawić na mechanizm, który odetnie zapłon ukrytym przełącznikiem. Właściciele czterech kółek cenią sobie ponadto mechaniczne blokady skrzyni biegów.

Nastąpiła kradzież auta – co robić w tej sytuacji?

Stało się, twój samochód został skradziony. Na szczęście masz zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia AC. Co musisz zrobić, aby otrzymać przysługujące ci odszkodowanie. Przede wszystkim należy jak najszybciej powiadomić naszą firmę o zaistniałym zdarzeniu. Można to zrobić osobiście albo w bardzo szybki i wygodny sposób, czyli drogą online. W tym celu warto posłużyć się formularzami internetowymi do powiadamiania o szkodzie.

Jeżeli chcesz to jednak zrobić listownie lub przez e-mail, powinieneś pobrać z naszej strony, a następnie wypełnić, odpowiednie druki, które dołączysz do korespondencji. Kiedy pojawią się problemy, skorzystaj z UNIQA Contact Center. Specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku (8.00-19.00), a także w sobotę (8.00-16.00).
 
Podczas zgłaszania szkody potrzebne będą różne informacje. Dlatego spisz sobie: dokładne miejsce i okoliczności powstania szkody, a także datę i godzinę. Przydatne są ponadto nazwiska świadków, o ile są wiadome. Będzie trzeba ponadto podać informację o podjęciu interwencji przez policję bądź odpowiednich przedstawicieli organów państwowych. Właściwe zgłoszenie wszystkich wymaganych danych pozwoli na szybkie wypłacenie odszkodowania za kradzież samochodu.

1 https://moto.wp.pl/firmy-samochodowe-blokuja-publikacje-policyjnych-statystyk-chodzi-o-kradzieze-samochodow-6214905613068417a

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej
Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x