Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Dowód rejestracyjny samochodu to bardzo ważny dokument. Jest on wydawany właścicielowi pojazdu wraz z nowymi tablicami rejestracyjnymi i naklejką legalizacyjną. Zawarte są w nim takie informacje, jak: numer identyfikacyjny auta, model i marka pojazdu, jego masa, pojemność silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc siedzących, dane właściciela i współwłaściciela. Umieszcza się w nim także wpisy dotyczące badań technicznych. Zgubiony dowód rejestracyjny musi zostać wyrobiony na nowo.

Co robić, gdy zostanie zgubiony dowód rejestracyjny?

Zawieruszenie się dokumentów może przydarzyć się każdemu. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy zostanie zgubiony dowód rejestracyjny samochodu. W pierwszej kolejności należy udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym (właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu, a nie zamieszkania). Tam konieczne jest złożenie oświadczenia informującego o fakcie utraty dokumentu. Urzędnik wręcza także do podpisania klauzulę o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Po podpisaniu obu dokumentów można złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Wszystkie potrzebne formularze można uzyskać w wydziale komunikacji. Wraz z nimi należy dostarczyć: dokument tożsamości, kartę pojazdu, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, kartę pojazdu, informacje o przebytych badaniach technicznych.

Po złożeniu wniosku o wydanie nowego dokumentu należy czekać na decyzję z urzędu. Zwykle czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni. W tym czasie osoba, która zgubiła dowód rejestracyjny, może użytkować auto. Jeżeli wybiera się z granicę, musi poprosić o wydanie pozwolenia czasowego.

Koszty wyrobienia zgubionego dowodu rejestracyjnego

Koszty wyrobienia zgubionego dowodu rejestracyjnego nie są zbyt wysokie. Opłata w urzędzie wynosi 54,50 zł. Jeżeli potrzebne jest pozwolenie czasowe, należy zapłacić dodatkowo 73,50 zł. Opłaty można dokonać w kasie lub przelewem bankowym. Numer konta jest dostępny na stronie internetowej starostwa powiatowego. Nie można zapomnieć o dostarczeniu potwierdzenia zapłaty.

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta

Właściciel ma prawo sprzedać swój samochód w każdym stanie i z dowolnym kompletem dokumentów. Nowy nabywca musi być jednak świadomy, że bez dowodu rejestracyjnego może mieć problem z przerejestrowaniem auta w wydziale komunikacji.

Aby uniknąć nieprzyjemności, właściciel pojazdu powinien udać się do wydziału komunikacji. Tam musi złożyć oświadczenie o zgubieniu dokumentów, a następnie poprosić o wydanie zaświadczenia. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprzedaży pojazdu i podanie danych nowego właściciela. Wówczas nabywca samochodu będzie mógł go bez problemu zarejestrować i otrzymać nowy dowód rejestracyjny.

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego?

Od października 2018 roku kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wcześniej za jego brak groził mandat. Zmiany mogły zostać wprowadzone dzięki uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dostęp do bazy mają policjanci w całej Polsce.

Mimo to zgubienie dowodu rejestracyjnego samochodu nadal wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Dokument jest potrzebny podczas wyjazdów zagranicznych (CEPiK działa tylko na terytorium Polski). Jego brak może skutkować wysokim mandatem. Bez niego nie można wykonać też badań technicznych pojazdu.


Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x