Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Polisa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to zabezpieczenie kierowcy przed finansowymi skutkami wyrządzenia szkody innej osobie. Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia poszkodowanego lub naprawy jego pojazdu. Tego typu polisa jest obowiązkowa. Za jej brak nakładane są wysokie kary. Ubezpieczenie AC to inaczej autocasco. W jego przypadku na zadośćuczynienie może liczyć ubezpieczony, gdy jego auto zostanie uszkodzone przez wandali, zwierzęta, a także na skutek pożaru lub nieprzewidzianych zdarzeń. AC działa także w przypadku kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

To, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest sam pojazd. W kalkulacji brane są pod uwagę:

●       marka,

●       model,

●       pojemność silnika,

●       przebieg,

●       rodzaj paliwa,

●       wiek auta.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszty ubezpieczenia samochodu, jest profil kierowcy. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim jego wiek. W tym przypadku na uprzywilejowanej pozycji są osoby, które użytkują samochód od wielu lat i nigdy nie przydarzyła im się żadna kolizja lub wypadek.

Osobom, które są kierowcami od kilku lat, przysługują odpowiednie zniżki. Jest to aż 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Warto jednak pamiętać, że każda szkoda wiąże się z ich utratą. Ubezpieczenie samochodu bez zniżek może być droższe nawet o 60–80%.

Koszty ubezpieczenia samochodu zależą także od wybranego pakietu. Można się spotkać z ofertą OC MINI, która pokryje tylko koszty likwidacji szkody. Dostępne jest także:

●       OC MAXI – zapewnia dodatkową ochronę kierowcy i pasażerów,

●       OC MEGA – wzbogacone o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

To, ile kosztuje OC samochodu, można sprawdzić na stronie internetowej. Wielu ubezpieczycieli udostępnia bezpłatne kalkulatory. Ich wypełnienie nie zobowiązuje do wykupienia pakietu. O cenę można zapytać również agenta ubezpieczeniowego. Specjalista nie tylko zajmie się formalnościami, lecz także pomoże wybrać odpowiednią ofertę.

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy jest zwykle bardzo wysoki. Osoba, która dopiero odebrała prawo jazdy, nie ma doświadczenia. Zakłada się także, że cechuje ją większa brawura. Tym samym ryzyko spowodowania przez nią kolizji lub wypadku jest wyższe.

Ile trzeba zapłacić za AC samochodu?

Ważną kwestią jest także to, ile kosztuje AC samochodu. Różnice w cenie mogą być duże. Wiele zależy od tego, jaki jest zakres ubezpieczenia. Pakiety oferowane przez ubezpieczycieli znacznie się od siebie różnią. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na to:

●       jakie ryzyka obejmuje polisa,

●       gdzie działa ochrona,

●       czy jest wymagany udział własny (pokrycie części kosztów przez ubezpieczonego),

●       jaka jest gwarantowana suma ubezpieczenia,

●       czy zwracane są koszty także za uszkodzone opony i felgi,

●       jakie części auta są ubezpieczone,

●       czy po szkodzie zostaną odebrane zniżki,

●       czy w polisę wliczone jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,

●       jaki jest zakres dodatkowego assistance.

Zniżki AC można otrzymać za bezszkodową jazdę. Znaczenie może mieć także wiek kierowcy. Zasady udzielania rabatów zależą od wewnętrznych zasad w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Więcej trzeba zapłacić też za ubezpieczenie AC nowego auta. Związane jest to ze zwiększonym ryzykiem jego kradzieży lub uszkodzenia przez wandali. Zwykle wyższe są też koszty naprawy. Ubezpieczyciele zwracają również uwagę na wartość samochodu, miejsce jego parkowania oraz rodzaj i liczbę dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu).


Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x