Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu kupić czegoś online? Zakupy przez Internet oszczędzają czas, a często i pieniądze. Wszelkie sprawunki można załatwić przy kawie - wygodnie i szybko.

W 2017 roku liczba Polaków korzystających ze sklepów internetowych wynosiła ponad 50%[1]. Jednak w kwestii kupna ubezpieczenia wciąż pozostajemy tradycjonalistami. Tylko 6 na 100 polis zostaje zawartych przez internet[2], a przecież to doskonały sposób, aby zapewnić sobie ochronę, nawet, gdy przypominamy sobie o niej w ostatniej chwili.

Czy jest się czego bać? Jak kupić polisę przez internet? Jakie są zalety kupienia ubezpieczenia online?

Jednym z ubezpieczeń, które możemy kupić nie wychodząc z domu, jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Często, w natłoku spraw, jakie towarzyszą nam przed wyjazdem, zapominamy o ubezpieczeniu podróżnym i bywa, że z braku czasu świadomie z niego rezygnujemy, pozbawiając się szansy na istotną pomoc w razie zachorowania czy wypadku za granicą.

Polisę turystyczną online możemy kupić ostatniego wieczoru przed wyjazdem, rano, a nawet będąc już w podróży.

Porównywarki ofert

Jeśli nie mamy wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy posłużyć się porównywarką ofert ubezpieczeniowych. To o wiele korzystniejsze rozwiązanie, niż uzyskiwanie tych samych informacji od agencji ubezpieczeniowej. W przypadku agencji otrzymamy oferty tylko tych towarzystw, z którymi agent ma podpisaną umowę. Ponadto, trwa to dość długo. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Za pośrednictwem internetu możemy zaś uzyskać pełny wachlarz wariantów ochrony w mniej, niż minutę.

Co więcej, z porównywarki można korzystać całą dobę, podczas gdy agencja ma określone godziny pracy.

Kolejnym atutem zakupienia polisy online jest fakt, że jest ona tańsza, niż ta zawarta w sposób tradycyjny.

Na co zwrócić uwagę kupując polisę online?

Aby ułatwić wybór oferty ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczyciel często sugeruje warianty sum ubezpieczenia wraz z różnymi poziomami zakresu. Pamiętajmy jednak, aby nie obniżać specjalnie składki, bo polisa turystyczna ma za zadanie zapewnić nam pomoc finansową i organizacyjną. Pokryje wydatki związane z kosztami leczenia za granicą i organizacją pomocy medycznej lub transportu do miejsca zamieszkania. Zbyt niska cena może wiązać się ze zbyt wąskim zakresem ochrony.

Podczas wyboru każdej oferty, powinniśmy mieć możliwość zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, tak, abyśmy mogli dokładnie znać zakres ochrony.

Ważne, aby zapisy nie wprowadzały zbyt niskich limitów. Limity powinny być w wysokości realnych kosztów, jakie można ponieść na leczenie za granicą, a istotne zdarzenia, takie, jak na przykład leczenie szpitalne, powinny być pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia.

Sumę ubezpieczenia powinniśmy wybrać zależnie od miejsca, do którego jedziemy i czasu, jaki tam spędzimy. Jej minimalna wysokość powinna wynosić 200 000 zł.

Zwróćmy również uwagę, czy ubezpieczeniem objęte jest ryzyko związane z uprawianiem sportów. W zależności od tego, jaki charakter będzie miał nasz wyjazd, powinny to być sporty rekreacyjne, ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeśli wybieramy się na narty lub snowboard, należy szczególnie zadbać o to, aby zapis mówiący o włączeniu do ochrony tego typu sportów znalazł się na polisie.

W przypadku, gdy chorujemy przewlekle – np. na astmę czy choroby serca, upewnijmy się, że w zakresie polisy będą objęte ochroną wypadki związane z zaostrzeniami chorób przewlekłych. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie, powinniśmy mieć możliwość zaznaczenia takiej opcji.

Jeśli jedziemy zagranicę do pracy zwróćmy również uwagę, czy zostało zaznaczone rozszerzenie o wypadki przy pracy.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe?

Kupując polisę turystyczną, często mamy do wyboru warianty usług assistance. Powinniśmy wybrać takie rozszerzenie, aby pokryło najważniejsze zdarzenia związane z leczeniem, a jeśli wybieramy się w góry, to także związane z akcją ratowniczą w wysokości minimum 5 tys. euro. Akcja ratownicza to pomoc wykwalifikowanych ratowników górskich, często z użyciem śmigłowca, ludziom, którzy nie mogą wrócić z górskich szlaków.

Bardzo ważnym elementem polisy turystycznej jest też ubezpieczenie OC. Często proponowane jako domyślnie rozszerzenie. Nie odznaczajmy go bez zastanowienia, bo ochrona OC istotnie zabezpiecza nasze finanse w przypadku, gdy uszkodzimy czyjeś mienie lub nieumyślnie zrobimy komuś krzywdę. Nietrudno zderzyć się z kimś na stoku narciarskim, przejeżdżając rowerem niechcący uszkodzić lusterko stojącego samochodu czy zalać wynajmowane mieszkanie.

Wszystkie szkody, które wyrządzimy komuś nieumyślnie i za które będziemy musieli zapłacić, zostaną pokryte właśnie z części OC polisy turystycznej.

Kolejną możliwością, jaka często jest proponowana, to ubezpieczenie bagażu lub sprzętu narciarskiego. Pozwoli ono pokryć szkody związane w naszym mieniu, gdy to ulegnie zniszczeniu w wypadku lub zostanie skradzione.

Pamiętajmy również, że zawierając polisę grupową często możemy uzyskać dodatkową zniżkę.

Jak zawrzeć polisę?

Być może mnogość możliwości wydaje się przytłaczająca, ale w rzeczywistości wszystko jest banalnie proste i kończy się na kilku kliknięciach. Wystarczy wskazać ile osób wyjeżdża, w jakim terminie i dokąd, a strona internetowa bądź porównywarka przedstawi nam oferty ubezpieczeń wraz z informacjami o wysokości składek.

Kolejny krok to nasz wybór. Możemy spokojnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami zakresowymi, dostosować je do naszych oczekiwań i na bieżąco mieć wpływ na wysokość składki.

Strona, na której zawieramy polisę poprowadzi nas za rękę, sugerując dodatkowe rozszerzenia (np. sport, narciarstwo, choroby przewlekłe, praca zagranicą) i po zatwierdzeniu wybranej przez nas ochrony finalizujemy polisowanie.

Dokument polisy oraz OWU otrzymujemy drogą mailową. Niektóre towarzystwa przesyłają również certyfikat –  rodzaj skrótu polisy dla lekarza czy placówki medycznej.

Szybko, łatwo, przyjemnie i pewnie

Polisa ubezpieczenia podróżnego to ochrona, która kosztuje nawet kilka złotych za dzień, a zapewnia ochronę na wysoką sumę ubezpieczenia. Dzięki niej wydatki związane z leczeniem, ratowaniem życia i zdrowia zostaną pokryte z polisy, a dodatkowo możemy liczyć na pomoc tłumacza, organizację transportu medycznego między placówkami medycznymi lub do miejsca zamieszkania. To także wiele innych usług, które pozwolą nam cieszyć się urokami wypoczynku i mieć świadomość, że w razie trudnej sytuacji uzyskamy pomoc i wsparcie.

Kupowanie polisy online to sposób wygodny, nie trzeba tracić czasu na dojazd do agencji. Wszelkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji uzyskamy na stronie internetowej, poprzez którą zawrzemy ubezpieczenie w kilka krótkich minut.

Możemy sobie przypomnieć o ochronie ubezpieczeniowej w ostatniej chwili i zawrzeć ją w każdym miejscu, o każdej porze i na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.

Na domiar wszystkiego, polisa zawarta online jest tańsza!

Nie musisz się również obawiać o ścieżkę likwidacji umowy zawartej w ten sposób. Przejdzie ona taki sam proces, jak polisa zawarta w każdy inny sposób.

Wszystko to sprawia, że oprócz zakupów spożywczych i odzieżowych do naszej listy stałych esklepów powinniśmy jeszcze dodać polisy ubezpieczeniowe.

 

[1] https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/rynek-e-commerce-w-polsce-raport-gemiusa-za-2017-rok/mpw8rs5

[2] https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenia-online

Inne źródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/rynek-e-commerce-w-polsce-raport-gemiusa-za-2017-rok/mpw8rs5

https://biznes.newseria.pl/news/do-2020-roku-polowa-polis,p1166484374


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x