UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie turystyczne przez internet

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu kupić czegoś online? Zakupy przez Internet oszczędzają czas, a często i pieniądze. Wszelkie sprawunki można załatwić przy kawie - wygodnie i szybko. W 2017 roku liczba Polaków korzystających ze sklepów internetowych wynosiła ponad 50%. Jednak w kwestii kupna ubezpieczenia wciąż pozostajemy tradycjonalistami. Tylko 6 na 100 polis zostaje zawartych przez internet, a przecież to doskonały sposób, aby zapewnić sobie ochronę, nawet gdy przypominamy sobie o niej w ostatniej chwili.

Czy jest się czego bać? Jak kupić polisę przez internet? Jakie są zalety kupienia ubezpieczenia online?

Jednym z ubezpieczeń, które możemy kupić nie wychodząc z domu, jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Często, w natłoku spraw, jakie towarzyszą nam przed wyjazdem, zapominamy o ubezpieczeniu podróżnym i bywa, że z braku czasu świadomie z niego rezygnujemy, pozbawiając się szansy na istotną pomoc w razie zachorowania czy wypadku za granicą.

Polisę turystyczną online możemy kupić ostatniego wieczoru przed wyjazdem, rano, a nawet będąc już w podróży.

Porównywarki ofert

Jeśli nie mamy wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy posłużyć się porównywarką ofert ubezpieczeniowych. To o wiele korzystniejsze rozwiązanie, niż uzyskiwanie tych samych informacji od agencji ubezpieczeniowej. W przypadku agencji otrzymamy oferty tylko tych towarzystw, z którymi agent ma podpisaną umowę. Ponadto, trwa to dość długo. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Za pośrednictwem internetu możemy zaś uzyskać pełny wachlarz wariantów ochrony w mniej, niż minutę.

Co więcej, z porównywarki można korzystać całą dobę, podczas gdy agencja ma określone godziny pracy.

Kolejnym atutem zakupienia polisy online jest fakt, że jest ona tańsza, niż ta zawarta w sposób tradycyjny.

Na co zwrócić uwagę kupując polisę online?

Aby ułatwić wybór oferty ubezpieczenia turystycznego, ubezpieczyciel często sugeruje warianty sum ubezpieczenia wraz z różnymi poziomami zakresu. Pamiętajmy jednak, aby nie obniżać specjalnie składki, bo polisa turystyczna ma za zadanie zapewnić nam pomoc finansową i organizacyjną. Pokryje wydatki związane z kosztami leczenia za granicą i organizacją pomocy medycznej lub transportu do miejsca zamieszkania. Zbyt niska cena może wiązać się ze zbyt wąskim zakresem ochrony.

Podczas wyboru każdej oferty, powinniśmy mieć możliwość zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, tak, abyśmy mogli dokładnie znać zakres ochrony.

Ważne, aby zapisy nie wprowadzały zbyt niskich limitów. Limity powinny być w wysokości realnych kosztów, jakie można ponieść na leczenie za granicą, a istotne zdarzenia, takie, jak na przykład leczenie szpitalne, powinny być pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia.

Sumę ubezpieczenia powinniśmy wybrać zależnie od miejsca, do którego jedziemy i czasu, jaki tam spędzimy. Jej minimalna wysokość powinna wynosić 200 000 zł.

Zwróćmy również uwagę, czy ubezpieczeniem objęte jest ryzyko związane z uprawianiem sportów. W zależności od tego, jaki charakter będzie miał nasz wyjazd, powinny to być sporty rekreacyjne, ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeśli wybieramy się na narty lub snowboard, należy szczególnie zadbać o to, aby zapis mówiący o włączeniu do ochrony tego typu sportów znalazł się na polisie.

W przypadku, gdy chorujemy przewlekle – np. na astmę czy choroby serca, upewnijmy się, że w zakresie polisy będą objęte ochroną wypadki związane z zaostrzeniami chorób przewlekłych. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie, powinniśmy mieć możliwość zaznaczenia takiej opcji.

Jeśli jedziemy zagranicę do pracy zwróćmy również uwagę, czy zostało zaznaczone rozszerzenie o wypadki przy pracy.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe?

Kupując polisę turystyczną, często mamy do wyboru warianty usług assistance. Powinniśmy wybrać takie rozszerzenie, aby pokryło najważniejsze zdarzenia związane z leczeniem, a jeśli wybieramy się w góry, to także związane z akcją ratowniczą w wysokości minimum 5 tys. euro. Akcja ratownicza to pomoc wykwalifikowanych ratowników górskich, często z użyciem śmigłowca, ludziom, którzy nie mogą wrócić z górskich szlaków.

Bardzo ważnym elementem polisy turystycznej jest też ubezpieczenie OC. Często proponowane jako domyślnie rozszerzenie. Nie odznaczajmy go bez zastanowienia, bo ochrona OC istotnie zabezpiecza nasze finanse w przypadku, gdy uszkodzimy czyjeś mienie lub nieumyślnie zrobimy komuś krzywdę. Nietrudno zderzyć się z kimś na stoku narciarskim, przejeżdżając rowerem niechcący uszkodzić lusterko stojącego samochodu czy zalać wynajmowane mieszkanie.

Wszystkie szkody, które wyrządzimy komuś nieumyślnie i za które będziemy musieli zapłacić, zostaną pokryte właśnie z części OC polisy turystycznej.

Kolejną możliwością, jaka często jest proponowana, to ubezpieczenie bagażu lub sprzętu narciarskiego. Pozwoli ono pokryć szkody związane w naszym mieniu, gdy to ulegnie zniszczeniu w wypadku lub zostanie skradzione.

Pamiętajmy również, że zawierając polisę grupową często możemy uzyskać dodatkową zniżkę.

Jak zawrzeć polisę?

Być może mnogość możliwości wydaje się przytłaczająca, ale w rzeczywistości wszystko jest banalnie proste i kończy się na kilku kliknięciach. Wystarczy wskazać ile osób wyjeżdża, w jakim terminie i dokąd, a strona internetowa bądź porównywarka przedstawi nam oferty ubezpieczeń wraz z informacjami o wysokości składek.

Kolejny krok to nasz wybór. Możemy spokojnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami zakresowymi, dostosować je do naszych oczekiwań i na bieżąco mieć wpływ na wysokość składki.

Strona, na której zawieramy polisę poprowadzi nas za rękę, sugerując dodatkowe rozszerzenia (np. sport, narciarstwo, choroby przewlekłe, praca za granicą) i po zatwierdzeniu wybranej przez nas ochrony finalizujemy polisowanie.

Dokument polisy oraz OWU otrzymujemy drogą mailową. Niektóre towarzystwa przesyłają również certyfikat –  rodzaj skrótu polisy dla lekarza czy placówki medycznej.

Szybko, łatwo, przyjemnie i pewnie

Polisa ubezpieczenia podróżnego to ochrona, która kosztuje nawet kilka złotych za dzień, a zapewnia ochronę na wysoką sumę ubezpieczenia. Dzięki niej wydatki związane z leczeniem, ratowaniem życia i zdrowia zostaną pokryte z polisy, a dodatkowo możemy liczyć na pomoc tłumacza, organizację transportu medycznego między placówkami medycznymi lub do miejsca zamieszkania. To także wiele innych usług, które pozwolą nam cieszyć się urokami wypoczynku i mieć świadomość, że w razie trudnej sytuacji uzyskamy pomoc i wsparcie.

Kupowanie polisy online to sposób wygodny, nie trzeba tracić czasu na dojazd do agencji. Wszelkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji uzyskamy na stronie internetowej, poprzez którą zawrzemy ubezpieczenie w kilka krótkich minut.

Możemy sobie przypomnieć o ochronie ubezpieczeniowej w ostatniej chwili i zawrzeć ją w każdym miejscu, o każdej porze i na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.

Na domiar wszystkiego, polisa zawarta online jest tańsza!

Nie musisz się również obawiać o ścieżkę likwidacji umowy zawartej w ten sposób. Przejdzie ona taki sam proces, jak polisa zawarta w każdy inny sposób.

Wszystko to sprawia, że oprócz zakupów spożywczych i odzieżowych do naszej listy stałych e-sklepów powinniśmy jeszcze dodać polisy ubezpieczeniowe.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego niemal połowa Polaków planowała wyjazdy wakacyjne, choć niekoniecznie dalekie. Kantar Public wskazał, że 23 proc. respondentów zamierzało wypocząć w Polsce, a 6 proc. wyjechać za granicę. W ramach przygotowywania się do wakacyjnych wojaży warto zastanowić się nad bezpieczeństwem – swoim i współtowarzyszy podróży. W UNIQA mamy dla ciebie odpowiednią ofertę!

Na całym świecie do 27 lipca 2021 roku wykryto 194 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 zmarło 4,16 mln osób. Z uwagi na ryzyko zachorowania wiele krajów stosuje restrykcyjne zasady wjazdu na terytorium osób z zewnątrz. Obecnie w Unii Europejskiej przy przekraczaniu granicy należy okazać ujemny wynik testu na koronawirusa zrobiony na 72 lub 48 godzin przed wjazdem albo tzw. paszport COVID-owy, potwierdzający fakt szczepienia. Stwarza to utrudnienia dla branży…

Ukraina, nasz wschodni sąsiad, cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżujących. Kusi niskimi cenami, luksusowymi kurortami nad Morzem Czarnym i pełnymi zabytków miastami, takimi jak Lwów. Coraz więcej Polaków decyduje się jechać na Ukrainę własnym samochodem. Z racji tego, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, wyjazd wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o ubezpieczenie samochodu. Ukraina bowiem nie honoruje polisy OC wykupionej nad Wisłą.…

Urlop to czas, w którym powinniśmy skupić się przede wszystkim na wypoczynku. Na dłuższy wyjazd możemy pozwolić sobie zwykle raz w roku, szczęśliwcy kilka razy jeżdżą na krótkie, weekendowe wypady za granicę. Taka wycieczka to sporo załatwiania, które wymaga od nas pełnego skupienia i koncentracji. Nic dziwnego, że będąc już na miejscu, myślimy tylko o tym, by dobrze się bawić i solidnie wypocząć. Ale żeby tak się stało, trzeba się najpierw dobrze przygotować. Oprócz biletów na samolot,…

Coraz więcej polskich turystów jest świadomych różnego rodzaju ryzyka podczas zagranicznego urlopu. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd, często mają dylemat, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, by cieszyć się bezpieczeństwem i maksymalnym komfortem podróżowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam optymalną ochronę podczas wczasów – komercyjna polisa czy bezpłatna karta EKUZ? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie na wakacje?

Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę