Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Podstawowa różnica między EKUZ a polisą turystyczną?


  Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku nie tylko oznaczało dla Polaków swobodę podróżowania do państw tworzących Wspólnotę, ale także możliwość skorzystania z szeregu korzyści, które przyniosło ze sobą członkostwo w UE. Jedną z nich jest leczenie za granicą bez konieczności wykupywania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Mimo to 68 proc. udających się na europejskie wakacje Polaków decyduje się co roku wykupić dodatkową polisę (dane Mondial Assistance). Dlaczego?

  EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to – mówiąc najprościej – rozwiązanie zapewniające  podstawową, bezpłatną (a raczej finansowaną ze składek ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce) opiekę medyczną dla osób podróżujących do krajów będących członkami UE lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein).
  Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa obowiązuje natomiast w tym państwie lub regionie, do którego zamierza się udać ubezpieczony. Oczywiście przed wykupieniem polisy należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o celu podróży, bo od tego zależeć będzie zakres i koszt ubezpieczenia.

 2. EKUZ - jak ją wyrobić i kiedy można z niej skorzystać? 

  Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, a stosowny wniosek można złożyć w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania. Wnioski są rozpatrywane w zasadzie od ręki, a wyjątek może stanowić okres wakacyjny, gdy jest ich składanych znacznie więcej, aniżeli poza sezonem – wtedy możliwe jest, że czas oczekiwania się przedłuży.
  Karta pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są bezpłatne dla obywateli państwa, do których udają się wczasowicze z Polski. Jeśli w Polsce jakieś świadczenie jest bezpłatne w ramach NFZ, ale np. NHS w Wielkiej Brytanii nie obejmuje go, wówczas nie będzie możliwe skorzystanie z niego na podstawie karty EKUZ. Innymi słowy: służby medyczne we Francji czy Hiszpanii będą traktować Polaka z kartą EKUZ nie jak turystę z zagranicy, ale jak własnego obywatela. 
   

 3. Polisa turystyczna vs. EKUZ 

  a) Zakres bezpłatnych usług medycznych w poszczególnych państwach europejskich jest różny – w przypadku niektórych Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi sfinansowanie nawet specjalistycznego leczenia lub pobytu w szpitalu, w innych natomiast nie będzie nawet możliwe np. bezpłatne wyleczenie zęba.

  b) Posiadacze karty muszą też liczyć się z tym, że do niektórych badań lub zabiegów będą musieli dopłacić. 

  c) Problem może pojawić się w sytuacji, gdy w kurorcie nie działa publiczna placówka medyczna, bo w takim przypadku karta będzie nieprzydatna i za leczenie trzeba będzie zapłacić.  

  d) W przypadku karty EKUZ brak jest wyłączeń dotyczących przypadłości związanych z ciążą lub wypadkami przy pracy (jeśli ofiara jest legalnie zatrudniona przez polskiego pracodawcę) – w takich sytuacjach leczenie zagranicą zawsze będzie darmowe.  

  e) Karta EKUZ nie zapewnia bezpłatnego transportu chorego z zagranicy do Polski. Nie zawiera też szeregu dodatkowych świadczeń. Na tym tle różni się od EKUZ polisa turystyczna. 

  f) Karta EKUZ jest tylko dla ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, z dwoma wyjątkami: nieubezpieczonych kobiet w ciąży i nieubezpieczonych osób poniżej 18 roku życia. Mogą więc o nią wnioskować osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, prowadzący działalność gospodarczą, pobierający zasiłek dla bezrobotnych, emeryci, renciści, jak też osoby uczące się lub studiujące, oddelegowane przez pracodawcę do pracy w państwie członkowskich UE oraz dobrowolnie ubezpieczeni w NFZ.  

  g) Okres obowiązywania EKUZ jest różny w zależności od tego, kto jest jej posiadaczem. W przypadku emerytów będzie to 5 lat, osoby zatrudnione i renciści otrzymają kartę o półrocznym okresie ważności, a na okres 2 miesięcy EKUZ odbiorą osoby bezrobotne, pobierające zasiłek. 4. Polisa turystyczna

  a) W przypadku polisy podróżnej zakres ochrony jest znacznie szerszy, a zależy od tego, jaki pakiet i na jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz. 

  b) Polisy turystyczne zapewniają, co do zasady, bezpłatny transport chorego do Polski lub finansują go do określonej kwoty. 

  c) W skład umów wchodzą też (lub mogą zostać o nie rozszerzone) ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, Odpowiedzialności Cywilnej, od kradzieży lub zagubienia bagażu i szeregu innych zdarzeń.

  d) Po turystyczną polisę ubezpieczeniową może sięgnąć każdy pełnoletni obywatel polski (mieszkający w kraju lub poza nim; w przypadku dzieci ubezpieczyć je powinien rodzic lub opiekun). 

  e) Okres obowiązywania polisy wyszczególniony jest w umowie, jeżeli więc wyjazd wakacyjny trwa 14 dni, wówczas tyle będzie wynosić czas trwania ochrony ubezpieczonego. 


 5. Co ostatecznie wybrać?

  Zarówno karta EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne mają szereg zalet i wad, dlatego nie można jednoznacznie wskazać, które z tych rozwiązań ma przewagę na drugim. Próba rozstrzygnięcia jest jednak niecelowa, bowiem EKUZ i polisa wakacyjna mają się uzupełniać. Dość powiedzieć, że przedstawiciele NFZ zachęcają do tego, aby posiadacze karty przed wyjazdem na wakacje w Europie, wykupywali także dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W ten sposób zwiększa się zakres ochrony podróżnego, który nie ryzykuje, że w przypadku choroby lub wypadku będzie musiał pokryć całość kosztów leczenia.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

 • Ubezpieczenie turystyczne
 • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę