Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Stany Zjednoczone, to zwłaszcza dla wielbicieli podróży jeden z krajów, które trzeba odwiedzić. Taka wyprawa to jednak duże wyzwanie, przede wszystkim pod względem logistycznym. Jak przygotować się do wyjazdu i o czym warto pamiętać podczas pobytu w USA? 

Wizy

To rzecz, od której powinniśmy w zasadzie zacząć planowanie. Od wiz nie da się uciec, a bez ich załatwienia nie będziemy w stanie nawet rozpocząć podróży. Dlatego trzeba zatroszczyć się o to jeszcze przed zakupem biletu lotniczego. Zaczynamy od wypełnienia wniosku i umówienia się na osobistą rozmowę z konsulem. Podczas wizyty niezbędne będzie okazanie kompletu wymaganych dokumentów (paszportu, potwierdzenia wypełnienia wniosku online, ewentualnie zdjęcia) i dokonanie opłaty wizowej. Samą wizę otrzymamy już po przylocie do Stanów. Do wypełniania formalności podchodźmy ze spokojem. Stres i zdenerwowanie mogą tylko wzbudzić wątpliwości u urzędników, przez co wyjazd może nie dojść do skutku. 

Bagaże

W czasie lotu od obsługi dostaniemy dokumenty dotyczące deklaracji celnej. Otrzymuje je każda osoba wjeżdżająca do Stanów Zjednoczonych. W formularzu będziemy musieli podać dane, amerykański adres, oraz zadeklarować czy wwozimy rzeczy na sprzedaż. Oczywiście w bagażu nie możemy przewozić jedzenia z Polski. Jeśli planujemy zabrać ze sobą sprzęt sportowy, upewnijmy się, że jego wymiary odpowiadają zaleceniom przewoźnika. Bagaże warto również zabezpieczyć. Jakie ubezpieczenie turystyczne do USA wybrać? Najlepiej takie, które gwarantuje zwrot kosztów za skradziony, zgubiony lub uszkodzony bagaż.   

Ceny

Wybierając się w zagraniczną podróż mamy zaplanowany konkretny budżet. Codzienne zakupy, wyjścia do restauracji, dodatkowe atrakcje, niespodziewane wydatki, to wszystko powinniśmy wliczyć w ewentualne koszty pobytu jeszcze na etapie przygotowania wyjazdu. Wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych, trzeba mieć na uwadze jeden szczegół – ceny, które widzimy na sklepowych półkach, nie mają wliczonego podatku. O tym ile zapłacimy za zakupy, dowiemy się dopiero przy kasie. Każdy produkt jest inaczej opodatkowany, dlatego podczas wizyty w sklepie warto zaplanować sobie finansowy zapas.

Opieka medyczna

Wyjazd do USA zazwyczaj wiąże się z dużą ilością atrakcji w krótkim czasie. Wycieczki piesze, długie podróże samochodem, sporty ekstremalne to tylko niektóre z nich. Pośpiech i zmęczenie mogą prowadzić do wypadków, kontuzji i wielu innych problemów ze zdrowiem. Natomiast opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych nie należy do najtańszych. Dlatego warto się zabezpieczyć jeszcze przed wylotem. Turystyczne ubezpieczenie na wyjazd do USA może obejmować nagłe zachorowania, potrzebę wizyty u stomatologa, transport medyczny i pomoc specjalistycznych służb ratunkowych.  

Odległości

Przejazd z jednego krańca Polski na drugi kojarzy nam się z kilkugodzinną podróżą. Wybierając się do USA, weźmy pod uwagę, że tamtejsze odległości są zupełnie inne. W porównaniu z Ameryką nasz kraj jest zbliżony powierzchnią do stanów Nowy Meksyk czy Teksas. Samochodowa wyprawa ze wschodniego na zachodnie wybrzeże może zająć kilka dni. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza gdy mijamy przydrożną stację benzynową. Wstrzymywanie się z tankowaniem do momentu zapalenia się kontrolki może skończyć się przymusowym postojem. Na czas jazdy przygotujmy sobie także zapasy wody i coś do jedzenia.  
 

System miar

Rzecz wydawałoby się nie tak istotna, jednak warto o tym wiedzieć. Amerykanie stosują zupełnie inne systemy miar. Zamiast centymetrów mają stopy (ok. 30 cm), zamiast metrów jardy (0,9 m), litry zastępują galonami (1 = 3,78 l) a kilometry przeliczają na mile (1,61 km). Te informacje mogą nam się przydać na zakupach, w podróży, podczas tankowania i w wielu innych sytuacjach.

Kontakty

W dzisiejszym świecie jesteśmy zależni od elektroniki, dlatego wybierając się do USA, warto zaopatrzyć się w przejściówkę do kontaktów. Tamtejsze gniazdka mają inne wejścia, a bez specjalnej końcówki nie będziemy w stanie nawet podładować telefonu. Tego typu urządzenia bez problemu znajdziemy w marketach w Stanach, a nawet w Polsce. To niewielki wydatek, który zapewni nam spokój.

Napiwki

Podczas samochodowej przejażdżki lub w trakcie zwiedzania może nas najść ochota na wizytę w restauracji. Będziemy prawdopodobnie obsługiwani przez kelnera bądź kelnerkę, musimy się więc liczyć z tym, że podczas płacenia będziemy musieli zostawić napiwek. W Stanach jest to obowiązek i nie warto się temu sprzeciwiać. Preferowana wysokość napiwku powinna wynosić między 15 a 20% rachunku.  

Annual Pass

Parki narodowe to jedna z głównych atrakcji w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście odwiedzenie każdego z nich wymaga zakupu biletu. Dlatego, zamiast za każdym razem płacić za wejściówkę (ok. 10 – 20 $), warto zaopatrzyć się w Annual Pass. To bilet, który umożliwi nam wejście na teren każdego parku. Jego cena wynosi 80 $ i dotyczy on wszystkich podróżujących (1 bilet na 1 auto – 5 osób).

Carpools Only

To rozwiązanie jest miłym udogodnieniem dla kierowców. Jeśli podróżujemy z co najmniej jednym pasażerem, możemy pojechać specjalnym pasem „carpools only”. Poruszając się po nim, mamy szansę na ominięcie korków. Takie rozwiązanie ma zachęcać do rezygnacji z samochodów i do korzystania z wieloosobowego transportu. Dodatkowe pasy są oznaczone specjalnym znakiem. 


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę