Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Czy każda firma powinna posiadać polisę?

  Prowadzenie własnej firmy to z jednej strony szansa, by samemu organizować sobie pracę i być za nią odpowiedzialnym, z drugiej zaś, własna działalność gospodarcza wiąże się w rozmaitymi ryzykami. Na rynku dostępne są ubezpieczenia chroniące przedsiębiorcę przed skutkami ich wystąpienia.
  Na pytanie, czy każda firma powinna posiadać ubezpieczenie, odpowiedź zawsze będzie twierdząca. Niezależnie od tego czy jest się prezesem wielkiej korporacji, czy też prowadzi się firmę z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ubezpieczenie własnej działalności gospodarczej jest wskazane. Trudno bowiem przewidzieć wszystkie zdarzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję firmy. Warto wiedzieć, że nie istnieje polisa, która obejmie wszystkie rodzaje zdarzeń. Firmy ubezpieczeniowe oferują jednak kompleksowe pakiety ubezpieczeń kierowanych do przedsiębiorstw, które chronią zarówno majątek ruchomy i nieruchomości przedsiębiorstwa, jak też przenoszące na ubezpieczyciela koszty związane z roszczeniami z tytułu odpowiedzialności cywilnej firmy. Wybór właściwego zestawu polis powinien zawsze uwzględniać specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej, wielkość firmy, wartość jej aktywów oraz osiągane przez firmę dochody. Przed zakupem ubezpieczenia warto spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym z wybranego towarzystwa, który pomoże wybrać najlepszą ofertę. 

 2. OC – podstawowa ochrona dla przedsiębiorcy

  O ile komunikacyjne ubezpieczenie OC (od Odpowiedzialności Cywilnej) jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, o tyle OC od wykonywanej działalności są zobowiązani posiadać przedstawicieli jedynie wybranych grup zawodowych. Mowa tu o radcach prawnych, lekarzach, rzeczoznawcach majątkowych i osobach prowadzących biura rachunkowe. Niemniej jednak każdy przedsiębiorca, od prowadzącego zakład fryzjerski po właściciela sieci punktów handlowych, powinien na takie ubezpieczenie się zdecydować. W jaki sposób polisa OC chroni przedsiębiorcę? Przenosi odpowiedzialność finansową z ubezpieczonego na towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku, gdy działania firmy (lub zaniechanie) doprowadzą do wystąpienia szkody u strony trzeciej. Przy czym zakres ochrony ubezpieczeniowej w takich sytuacjach nie obejmuje przypadków, gdy szkoda nastąpiła na skutek umyślnego działania. Przykładowo OC obejmie takie sytuacje jak np. złamanie nogi przez klienta na mokrej podłodze w sklepie, uszkodzenie płotu podczas prac koparki wykonywanej przez firmę budowlaną, czy pomyłka biura księgowego dokonana w rozliczeniu podatkowym swojego klienta.

 3. Naruszyłeś znak towarowy konkurenta? Polisa OC nie będzie mieć zastosowania?

  To nie jedyne spośród wyłączeń obowiązywania polisy. Przykładowo, osoba prowadząca działalność gospodarczą posiadają OC będzie musiała zadośćuczynić i naprawić szkody podmiotu trzeciego, jeżeli naruszyła ona jego własność intelektualną lub znak towarowy – w takim przypadku odpowiedzialność nie jest przenoszona na ubezpieczyciela. Podobnie jest w przypadku szkód wynikających z działania materiałów wybuchowych lub innych środków niebezpiecznych. Innym rodzajem wyłączenia jest przypadek nieumyślnej szkody, która jest rezultatem zużycia lub starzenia się mienia należącego do przedsiębiorstwa. Ogólnie rzecz biorąc z polisy OC dla firm, chociaż dla wielu branż dobrowolnej, przedsiębiorstwa nie powinny rezygnować, ponieważ mogą dzięki niej uniknąć kosztownych odszkodowań zasądzanych przez sądy. 

 4. Ubezpieczenia mienia należącego do przedsiębiorstwa

  Kradzież, pożar, zalanie lub inny rodzaj szkody wynikający z niszczycielskiej siły natury – trudno wymienić wszystkie zdarzenia, które mogą zakończyć się uszkodzeniem nieruchomości lub mienia ruchomego należącego do firmy. W większości przypadków szkoda są w mniejszym lub większym stopniu kosztowne dla przedsiębiorstwa, gdyż wpływają na jego funkcjonowanie (mogą nawet oznaczać czasowe przerwanie działalności), a tym samym na utratę zysków. Ubezpieczenie przedsiębiorstwa należy więc rozszerzyć o ochronę budynków należących i użytkowanych przez firmę (biura, hale magazynowe, hale produkcyjne) oraz wykorzystywanych urządzeń (komputery, maszyny produkcyjne itd.). W razie ich kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pozwalające na sfinansowanie naprawy lub zakupu tych urządzeń, a tym samym kontynuowania działalności produkcyjnej lub usługowej z ich wykorzystaniem. Zakres ochrony ubezpieczenia mienia od kradzieży i zdarzeń losowych warto rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, jak na przykład związanego ze szkodami elektrycznymi (przepięcia) lub występującymi w trakcie transportu wytworzonych przez ubezpieczone przedsiębiorstwo dóbr. 

 5. Dobrze zabezpieczona siedziba firmy to niższa składka ubezpieczenia mienia

  W przypadku ubezpieczenia nieruchomości firmowych warto pamiętać o przygotowaniu szczegółowego wykazu zabezpieczeń przeciwpożarowych i antywłamaniowych, które zostały zastosowane w obiekcie, bowiem pozwala to na uzyskanie dodatkowych zniżek. Niezależnie od tego, czy firma jest start-upem dopiero wkraczającym na rynek, czy też podmiotem o ugruntowanej pozycji na rynku, czy jest małym osiedlowym sklepikiem, czy dużym centrum handlowym, nigdy nie powinna rezygnować z ubezpieczenia swojej działalności. Pozwala ono bowiem uniknąć wielu bolesnych strat finansowych, jeśli nastąpi nieoczekiwane zdarzenie losowe lub w sposób nieumyślny firma spowoduje szkodę u strony trzeciej.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

 • Ubezpieczenie turystyczne
 • NNW, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
 • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę