Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj

Praca zawodowego kierowcy nie należy do łatwych. Tygodnie w trasie, długie godziny za kółkiem, odgórnie wyznaczone terminy dostaw itp. Jazda zarówno po polskich, jak i europejskich drogach może być pełna trudności i niespodziewanych zdarzeń. Co zrobić, by oszczędzić sobie dodatkowych zmartwień? 

Życie za kółkiem? To nie bajka

Jak wygląda dzień kierowcy ciężarówki? Po nocy spędzonej na niewielkim łóżku z tyłu kabiny zasiada za kółko i wyrusza w trasę. Zazwyczaj porusza się po autostradach i drogach ekspresowych, jednak sytuacje na drodze nie zawsze na to pozwalają. Czasem większość dnia spędza w korku lub w poszukiwaniu dogodnej drogi do objazdu. Poruszanie się po mieście również nie jest łatwe. Wiele ulic nie jest przystosowanych dla dużych aut z naczepami, przez co przebicie się przez miejskie drogi również wymaga czujności i sprawności za kierownicą. Dzień kończy się zazwyczaj postojem i noclegiem na parkingu przy stacji benzynowej.

Kierowa niczym podróżnik

Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że praca kierowcy ciężarówki nie może być taka zła. W końcu ma on okazję zwiedzić wiele zakątków kontynentu, na co nie może sobie pozwolić każdy. I chociaż zawodowi kierowcy rzeczywiście ma możliwość poruszania się po drogach różnych krajów, to poza tym ich zawód ma niewiele wspólnego z turystyką. Najczęściej podziwianie krajobrazu kończy się na obserwowaniu ciągnącej się po horyzont autostrady. Wypoczynek po całym dniu za kółkiem przypomina biwak – noce spędza się w ciasnej kabinie tira. Kierowcy tirów mają jednak większe zmartwienia.

Duża odpowiedzialność kierowców

Na zawodowym kierowcy ciąży duża odpowiedzialność. Jest on przede wszystkim zobowiązany, by dostarczyć konkretny towar do odbiorcy w określonym czasie. Oznacza to nie tylko pospiech, ale również dbałość o to, by powierzona dostawa trafiła na miejsce w nienaruszonym stanie. Niestety, zarówno jedno, jak i drugie nie zawsze się udaje, a trudności napotkane po drodze oznaczają także straty finansowe. Zmaganie się z takimi problemami nie ułatwia pracy, a stres i nieuwaga za kierownicą mogą być przyczyną kraks i wypadków drogowych.

Zagrożenia na drodze

Jakie zagrożenia czyhają na zawodowych kierowców podczas podróży? Przede wszystkim ryzyko wypadku jest większe niż w przypadku innych kierujących. Wielogodzinna jazda, często w trudnych warunkach pogodowych, poruszanie się pojazdem o większych gabarytach. Do tego dochodzi zmęczenie i pośpiech. Kolizje i stłuczki to nie jedyny problem kierowców. Uraz może także dotknąć ich samych. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, wysiłek fizyczny towarzyszący przenoszeniu towaru, kontuzje powstałe w wyniku naprawy samochodu. Te i wiele innych sytuacji mogą sprawić, że kierujący nie będzie w stanie kontynuować jazdy. Dodatkowym problemem są kradzieże tirów, które wbrew pozorom nie są jedynie pojedynczymi przypadkami.       

Co gorsza, zniszczeniu może ulec również transport. W przypadku produktów spożywczych takich jak np. owoce, warzywa, czas odgrywa bardzo ważną rolę, a większe opóźnienie wpłynie na jakość dostarczonego towaru. W przewożonej naczepie mogą znajdować się również przedmioty delikatne, ulegające zniszczeniu pod wpływem większych wstrząsów lub uderzeń.    

Ubezpieczenie kierowcy zawodowego – co powinno obejmować?

Co powinno obejmować ubezpieczenie dla kierowcy zawodowego? Ochroną powinien być objęty przede wszystkim sam kierujący. Tygodnie spędzone poza domem mogą wpływać negatywnie na jego zdrowie i samopoczucie, co w znaczącym stopniu przekłada się na efektywność za kółkiem. Poza tym polisa powinna gwarantować usunięcie szkód powstałych w wyniku wypadków lub kolizji drogowych. Dotyczy to także awarii, z którymi kierowca nie będzie się w stanie sam uporać, a przez które dostarczenie towaru na czas będzie niemożliwe.

Ubezpieczenie na życie dla kierowcy zawodowego w UNIQA chroni zarówno pracownika, jak i sprzęt wykorzystywany podczas wykonywania zawodowych obowiązków. W zależności od wybranego zakresu polisa chroni zarówno w przypadku szkód wyrządzonych w kraju, jak i poza granicami Polski.    

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej
Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę