UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie OC graniczne – ile kosztuje, kiedy należy je wykupić?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Nie może dopuścić nawet do jednego dnia przerwy w ochronie, gdyż jakakolwiek zwłoka jest już podstawą do nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jednak takie ubezpieczenie działa tylko w Polsce? Czy ochrona obowiązuje również za granicą? Czym jest ubezpieczenie graniczne i w jakich przypadkach należy posiadać taką polisę?

mężczyzna za kierownicą auta

Ubezpieczenie OC – gdzie chroni?

Zawierając umowę ubezpieczenia OC, zabezpieczasz się przed ryzykiem spowodowania szkody pojazdem objętym ochroną. Jaki jest zakres terytorialny tej polisy? Czy zapewnia ona ochronę wyłącznie w Polsce? Od 1 maja 2004 roku, czyli od dnia, w którym nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej polskie ubezpieczenie OC jest ważne na obszarze terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli:

  • we wszystkich krajach Unii Europejskiej,
  • w Islandii, Norwegii i Szwajcarii,
  • w Andorze i Serbii.

W Polsce kierowca nie ma obowiązku posiadania przy sobie polisy, natomiast wyjeżdżając do wymienionych wyżej krajów musisz mieć potwierdzenie tego, że pojazd jest ubezpieczony.

Co jednak w przypadku, gdy wyjeżdżasz w inne miejsca? Są państwa, w których niezbędne jest posiadanie zielonej karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Jest on potwierdzeniem tego, że dany pojazd jest ubezpieczony w kraju, w którym jest zarejestrowany. Zielona karta jest konieczna w takich państwach jak Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Albania, Macedonia, Turcja, Maroko czy Tunezja. Jeśli wyjeżdżasz do jednego z tych krajów albo będziesz przejeżdżać przez jego terytorium, to musisz mieć ze sobą zieloną kartę. Skąd masz ją wziąć? W naszym towarzystwie wszyscy klienci, którzy mają zawartą z nami umowę ubezpieczenia OC, otrzymują ten dokument bez dodatkowych opłat. Minimalny okres, na jaki wydawana jest zielona karta wynosi 15 dni. Jeśli szukasz ubezpieczyciela, u którego wykupisz ochronę pojazdu, to zwróć uwagę na to, ile zapłacisz za zieloną kartę. Być może nie planujesz wyjazdu do kraju, w którym jest ona wymagana, ale możliwe też, że pojawi się taka konieczność.

Co musisz zrobić, jeśli w danym państwie nie wystarczy zielona karta? Musisz wówczas posiadać ubezpieczenie OC graniczne.

Ubezpieczenie OC graniczne – gdzie jest potrzebne i ile kosztuje?

Obecnie, według danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakup ubezpieczenia granicznego na terenie Europy jest obowiązkowy wyłącznie w Kosowie. Jednak może ci być ono potrzebne nie tylko tam. Załóżmy, że musisz jechać przez terytorium kraju, w którym wymagana jest zielona karta, a zapomniałeś wykupić ochronę ubezpieczeniową. Co wówczas? Wtedy, przed wjazdem na terytorium państwa, możesz zawrzeć np. na granicy umowę ubezpieczenia granicznego. Najczęściej w takich miejscach znajdują się całodobowe punkty, w których możesz wykupić ochronę. Na pewno pod żadnym pozorem nie decyduj się na wjazd na terytorium danego kraju bez wymaganego ubezpieczenia. W razie kontroli służb grozi ci mandat, ale największe problemy mogą pojawić się wówczas, gdy spowodujesz wypadek. Z szacunków europejskiej instytucji Council of Bureaux wynika, że odszkodowania za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców przekraczają rocznie miliard euro.

Wiesz już, że ubezpieczenie graniczne jest płatne. Ile ono kosztuje? Oto przykładowe ceny za 15 lub 30 dni:

  • Albania – 49 lub 65 euro,
  • Białoruś – 17 lub 25 euro,
  • Kosowo – 30 lub 41 euro,
  • Maroko – 57 lub 88 euro,
  • Macedonia – 50 lub 70 euro,
  • Rosja – 43 lub 65 euro,
  • Turcja – 42 lub 44 euro.

Wypadek za granicą – co robić?

To, jak należy postępować w razie wypadku, zależy od tego, w jakim kraju doszło do zdarzenia i gdzie są zarejestrowane pojazdy uczestników. Jeśli jesteś poszkodowanym, to przede wszystkim powinieneś uzyskać numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, a także numer polisy i dane ubezpieczyciela. Jeśli nie zrobisz tego od razu, to późniejsze zdobycie tych informacji może nie być możliwe. W każdym przypadku warto wezwać funkcjonariuszy policji, którzy sporządzą odpowiednią notatkę i tym sposobem zdobędziesz informacje niezbędne do ubiegania się o odszkodowanie. Nie wiesz, jak postępować? Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych znajdziesz szczegółowe wskazówki, w zależności od tego, w jakim kraju doszło do zdarzenia i w którym państwie zarejestrowany jest pojazd.

Załóżmy, że do wypadku doszło w Maroku, a pojazd sprawcy zarejestrowany jest w Chorwacji. Wówczas ubezpieczyciela OC sprawcy możesz również ustalić po powrocie do kraju, a to dzięki systemowi krajowych ośrodków informacji, które funkcjonują w państwach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Szwajcarii. Gdzie należy zgłosić szkodę? Możesz o niej powiadomić Biuro Narodowe w kraju, w którym doszło do zdarzenia lub skierować sprawę do reprezentanta ds. roszczeń wyznaczonego przez ubezpieczyciela sprawcy w państwie, w którym mieszkasz. W tym przypadku likwidacja szkody jest uzależniona od tego, czy kierowca posiadał zieloną kartę. Jeśli nie, to zdarzenie można zgłosić do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w Maroku, czyli tam, gdzie miał miejsce wypadek.

Bez względu na to, gdzie dojdzie do szkody, uczestnicy powinni wypełnić druk wspólnego jej zgłoszenia. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, to powinieneś mieć przy sobie taki dokument. Przed wjazdem do danego kraju warto zorientować się, jakie obowiązują w nim przepisy. W większości państw Unii Europejskiej nie ma konieczności powiadamiania policji o stłuczce, ale jeśli strony nie są przekonane odnośnie do tego, kto jest sprawcą, to wówczas obecność funkcjonariuszy jest najlepszym sposobem na wskazanie winowajcy. W przypadku gdy jasne jest to, kto spowodował zdarzenie, najczęściej wystarczy wspomniany druk wspólnego zgłoszenia szkody.

Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie jeździć pojazdem po terytorium danego kraju, jeśli nie posiadasz wymaganego tam ubezpieczenia. Jeżeli spowodujesz szkodę, to może cię wiele kosztować.

 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
przejście graniczne

Wybierasz się w podróż swoim samochodem poza granice Polski? Zanim to zrobisz, sprawdź, w których krajach potrzebne ci będą winiety. Upewnij się, ile one kosztują, gdzie możesz je kupić i ile za nie zapłacisz. W których państwach nie musisz ponosić takiego kosztu?

dubrownik

Jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej i postępującą integracją europejską, kierowcy wyjeżdżający za granicę musieli posiadać zieloną kartę. Bośnia, Albania, Chorwacja, a nawet Słowacja czy Czechy – m.in. w tych krajach trzeba było ją mieć ze sobą w podróży zagranicznej własnym autem, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy dzisiaj, jeśli celem naszej wyprawy samochodem jest Chorwacja, zielona karta nadal jest wymagana?

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę