UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – jakie wybrać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia bezpłatne korzystanie z usług medycznych w trakcie pobytu w wielu krajach Starego Kontynentu. Nie wszędzie jednak opieka zdrowotna nie będzie się wiązać z jakimikolwiek opłatami. Często jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, może być skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą.

EKUZ – jaką zapewnia ochronę?

Korzystając z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskujemy dostęp do opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie każda usługa dostępna będzie jednak za darmo. Dzięki EKUZ możemy otrzymać pomoc lekarską na takiej samej zasadzie, jak mieszkańcy, a w wielu krajach część usług pozostaje odpłatna lub częściowo odpłatna. Za co trzeba płacić? Oto przykładowe zasady, jakie obowiązują w poszczególnych państwach:

  • Austria – jeden dzień pobytu w szpitalu kosztuje od 12 do 20 euro, o ile nie przekroczy się 28 dni w roku kalendarzowym. Częściowo odpłatne jest leczenie stomatologiczne, medyczny transport lotniczy czy ratownictwo górskie.
  • Czechy – zapłacimy m.in. za zaświadczenia lekarskie, które w Polsce są darmowe. Odpłatne jest ratownictwo górskie czy leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym.
  • Grecja – darmowe jest leczenie w publicznych ośrodkach zdrowia (ESY i PEDY), natomiast za usługi w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z EOPYY, częściowo należy już płacić. Np. korzystając z badań, pokrywa się 15 proc. kosztów, a za leczenie stacjonarne w szpitalu płacimy 30 proc. ceny procedury medycznej lub 10 proc. dziennej ceny hospitalizacji.

Posiadanie wyłącznie EKUZ może się skończyć tym, że poniesiemy bardzo wysokie koszty np. transportu medycznego. Dlatego, bez względu na to, czy wyjazd ma charakter turystyczny, czy zawodowy, powinniśmy posiadać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Zapewnia ono profesjonalną pomoc, która nie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – jakie wybrać?

Jeśli chcemy mieć ochronę ubezpieczeniową, przebywając za granicą, powinniśmy wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zakres – im będzie on szerszy, tym oczywiście lepiej. Zanim jednak zdecydujemy się na daną ochronę, sprawdźmy, po jakim czasie będzie ona obowiązywać. Może się okazać, że dostęp do świadczeń w ramach polisy zostanie odblokowany dopiero po pewnym czasie. Najlepiej, żeby ubezpieczenie zapewniało ochronę już po kilku godzinach od jego zakupu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą w ramach polisy turystycznej może mieć bardzo szeroki zakres i obejmować:

  • koszty leczenia, poszukiwań, transportu do RP lub kraju rezydencji;
  • koszty leczenia chorób przewlekłych, psychicznych, nowotworowych;
  • NNW;
  • OC w życiu prywatnym;
  • OC sportowe.

Możemy otrzymać również ochronę bagażu, pomoc prawną, ubezpieczenie mienia ruchomego od sprzedaży i nie tylko. Warto pamiętać, żeby wybrać wariant ubezpieczenia, w przypadku którego suma ubezpieczenia będzie odpowiednio wysoka. Weźmy pod uwagę, ile wynoszą ceny poszczególnych usług medycznych w danym kraju, żeby w razie zdarzenia środki z polisy wystarczyły na pokrycie kosztów.

Od czego zależy cena takiego ubezpieczenia? Od kilku czynników, a w tym:

  • Zakresu terytorialnego – potrzebna będzie ochrona w kraju Starego Kontynentu czy również poza jego terytorium?
  • Czasu podróży.
  • Wieku ubezpieczonego.
  • Dodatkowych rozszerzeń – jeśli np. zamierzamy uprawiać sporty wysokiego ryzyka czy pracę fizyczną, to potrzebujemy dodatkowej ochrony. Jeżeli ubezpieczenie ma obejmować skutki chorób nowotworowych, psychicznych i przewlekłych, to również musimy wykupić dodatkową ochronę.

Żeby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie, warto skorzystać z kalkulatora na stronie zakładu ubezpieczeń. Jeśli wybierzemy odpowiednią ochronę, to nie będziemy się martwić ubezpieczeniem zdrowotnym za granicą. Dzięki właściwemu wariantowi możemy uniknąć kosztów wielu usług lekarskich wykonanych w państwie, do którego się wybieramy. Taka ochrona ubezpieczeniowa jest niezbędna zarówno wtedy, gdy jedziemy na krótkie wakacje, wyjeżdżamy na dłuższy pobyt czy do pracy. Zanim opuścimy Polskę, koniecznie upewnijmy się, które świadczenia w danym kraju są dostępne za darmo w ramach karty EKUZ, o ile w ogóle istnieje możliwość skorzystania z nich w tym państwie.

Medycyna bez Granic
Potrzebujesz ubezpieczenia
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
lekarz

Zarówno pracodawca, jak i osoby zatrudnione spotykają się z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Ile wynoszą składki? I dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zbliżające się lato oznacza, że wielu Polaków zacznie rozglądać się za dorywczym zatrudnieniem za granicą. Dla jednych - uczniów lub studentów - będzie to pierwsza praca. Dla pozostałych szansa, aby podreperować domowy budżet jedną lub dwiema wypłatami w silniejszej od złotego walucie. Wyjazd w celach zarobkowych poza Polskę warto poprzedzić wykupieniem ubezpieczenia do pracy za granicą.

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści zapewnia indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

Oczekiwanie w kolejkach do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często urasta do rangi absurdu. Na wizytę do niektórych lekarzy czeka się miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie będzie dla Ciebie najlepsze? Na co powinieneś zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę