UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Co to jest i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego niemal połowa Polaków planowała wyjazdy wakacyjne, choć niekoniecznie dalekie. Kantar Public wskazał, że 23 proc. respondentów zamierzało wypocząć w Polsce, a 6 proc. wyjechać za granicę. W ramach przygotowywania się do wakacyjnych wojaży warto zastanowić się nad bezpieczeństwem – swoim i współtowarzyszy podróży. W UNIQA mamy dla ciebie odpowiednią ofertę!

mężczyzna z plecakiem stojący tyłem na górskim szlaku

Czym jest w istocie ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne czy też ubezpieczenie podróżne jest zaliczane do grupy nieobowiązkowych ubezpieczeń i obejmuje różne ryzyka. Polisę ubezpieczenia turystycznego w UNIQA możesz wybrać w zależności od potrzeb. Ochrona w kraju lub za granicą może obejmować min. Koszty leczenia wraz z assistance , następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC,  zgubienie bagażu, jego utratę lub kradzież.
Trudno w sposób jednoznaczny wskazać, co powinno uwzględniać ubezpieczenie turystyczne, ponieważ zależy to przede wszystkim od Twoich potrzeb i preferencji. Zakres oraz sumy ubezpieczenia możesz dobrać w naszym kalkulatorze ubezpieczenia podróży. Ubezpieczenie turystyczne jest ochroną dodatkową, która jednak może okazać się dla ciebie nieocenioną pomocą, w przypadku poważnego wypadku za granicą, którego koszty leczenia mogą być diametralnie wyższe od tych, do których przywykłeś w Polsce.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Kiedy jedziesz na wakacje licząc na relaks lub nastawiając się na aktywny wypoczynek nie chcesz zabierać ze sobą problemów życia codziennego. Niestety, także podczas podróży czy pobytu w kurorcie, w Polsce lub za granicą może przydarzyć ci się nagły wypadek, zachorowanie lub kradzież bagażu. Wykupując ubezpieczenie turystyczne możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia lub odszkodowanie za utracone rzeczy.
Pamiętaj jednak, że taka polisa może mieć różny zakres ochrony. Standardowe ubezpieczenie turystyczne w UNIQA obejmuje koszty leczenia (KL), assistance oraz NNW. Jednak możesz zdecydować się na zwiększenie zakresu ochrony o:

  • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
  • ubezpieczenie opóźnienia bagażu,
  • ubezpieczenie opóźnienia lotu,
  • OC w życiu prywatnym,
  • OC związane z uprawianiem sportu 
  • ubezpieczenie rezygnacji z podróży,
  • ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu,
  • ubezpieczenie mienia pozostawionego w domu.

Przy najwyższym wariancie w UNIQA uzyskasz ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji w Polsce, w prywatnych placówkach na terenie RP, dietę szpitalną za pobyt w szpitalu w RP oraz pomoc prawną.

Możesz wybrać taki wariant ochrony ubezpieczeniowej w UNIQA, który będzie oferował najbardziej pożądane przez ciebie ryzyka i sumy gwarancyjne. Na przykład w pakiecie podstawowym ubezpieczenia turystycznego Light będzie to 50 000 euro dla kosztów leczenia, poszukiwań, ratownictwa i transportu do RP lub kraju rezydencji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wariantu ubezpieczenia turystycznego?

Wiesz już, przed jakimi ryzykami może ochronić cię ubezpieczenie turystyczne UNIQA oraz jakie warianty masz u nas do wyboru. Zanim zawrzesz polisę, sprawdź, na jakim terytorium będzie obowiązywała – w Polsce, Europie czy na świecie. Co ciekawe, każde nasze ubezpieczenie turystyczne  na wyjazdy zagraniczne obejmujące ryzyko kosztów leczenia i  chroni na wypadek zakażenia się wirusem podczas pobytu za granicą.
Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia w ubezpieczeniu turystycznym. Zasadniczo, im będzie ona wyższa, tym lepiej, ale wraz ze wzrostem sum ubezpieczenia rośnie również wysokość składki ubezpieczeniowej. Sprawdź zatem, na czym ci najbardziej zależy – czy ochrona w ramach wybieranego ubezpieczenia turystycznego ma dotyczyć wszystkich możliwych ryzyk, czy też nie potrzebujesz ubezpieczenia ryzyka uprawiania sportów ekstremalnych?
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia turystycznego przeanalizuj również ważną sekcję w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), czyli wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej UNIQA. To wykaz sytuacji, w których ubezpieczenie podróżne nie zadziała. 
 

Czy ubezpieczenie turystyczne możesz zastąpić bezpłatną kartą EKUZ?

Często podczas wyjazdów, czy to do Polski czy poza granice kraju, możesz zastanawiać się, czy wydawać dodatkowe pieniądze na ubezpieczenie turystyczne, czy jednak poprzestać na bezpłatnej karcie EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez placówki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) dla każdego ubezpieczonego obywatela Polski.
Owszem, to ważna ochrona, z której możesz korzystać za darmo, jeśli ty lub płatnik regularnie opłaca składki zdrowotne. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że EKUZ nie może być traktowany na równi z ubezpieczeniem turystycznym. To jedynie dokument, który uprawnia cię do korzystania ze świadczeń publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach jakie dotyczą obywateli danego kraju. Co ważne, karta EKUZ jest honorowana jedynie w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Szwajcarii i w Norwegii.
To tylko podstawowe ubezpieczenie, które nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach, np. w kurortach, gdzie nie znajdziesz szpitala lub przychodni lekarskiej, z której bezpłatnie korzystają obywatele danego kraju. Z własnej kieszeni zapłacisz za wizytę u specjalisty, możliwe zabiegi ambulatoryjne czy za leki.
EKUZ nie uwzględnia pokrycia kosztów transportu, zwykłego,  medycznego czy sanitarnego do kraju ani dodatkowych świadczeń, np. NNW czy kosztów ratownictwa. Nie będzie ono również działało poza Unią i określonymi krajami, czyli w Turcji, Tunezji, Maroku czy w Egipcie, a są to przecież bardzo popularne kierunki wakacyjne dla Polaków.
Zakup ubezpieczenia turystycznego indywidualnie lub dla całej rodziny może być sposobem na zapewnienie sobie i bliskim jak największego bezpieczeństwa na wakacjach, podczas wyjazdów zagranicznych. Będziesz mógł dopasować jego zakres do własnych wymagań i korzystać komfortowo ze wszystkich świadczeń, jakie zapewnia polisa.

Czy na wyjazd turystyczny warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje ci ochronę na wszelki wypadek. Będziesz wiedzieć, że nawet gdyby zdarzyło ci się złamać nogę czy nagle zachorować podczas pobytu np. na wymarzonych wakacjach w Egipcie, nie zostaniesz pozostawiony samemu sobie. Z UNIQA będziesz miał spokojną głowę, by móc wypoczywać i zwiedzać albo korzystać z przepięknej pogody za granicą lub w kraju. Kup odpowiednią dla siebie i swoich najbliższych ochronę ubezpieczeniową, opłać składkę i ruszaj na podbój kolejnych krajów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 – co należy wiedzieć?

Na całym świecie do 27 lipca 2021 roku wykryto 194 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 zmarło 4,16 mln osób. Z uwagi na ryzyko zachorowania wiele krajów stosuje restrykcyjne zasady wjazdu na terytorium osób z zewnątrz. Obecnie w Unii Europejskiej przy przekraczaniu granicy należy okazać ujemny wynik testu na koronawirusa zrobiony na 72 lub 48 godzin przed wjazdem albo tzw. paszport COVID-owy, potwierdzający fakt szczepienia. Stwarza to utrudnienia dla branży…

Czytaj dalej
para seniorów na wakacjach

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Z chorobami przewlekłymi boryka się już nawet ponad 1/3 Polaków, a odsetek osób z takimi problemami zdrowotnymi stale rośnie. Jakich dolegliwości najbardziej się obawiamy? Co to są choroby przewlekłe? Czy możesz ubezpieczyć się przed ryzykiem zmagania się z nimi lub przed ich skutkami? Sprawdź, jakie są możliwości.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne przez internet

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu kupić czegoś online? Zakupy przez Internet oszczędzają czas, a często i pieniądze. Wszelkie sprawunki można załatwić przy kawie - wygodnie i szybko. W 2017 roku liczba Polaków korzystających ze sklepów internetowych wynosiła ponad 50%. Jednak w kwestii kupna ubezpieczenia wciąż pozostajemy tradycjonalistami. Tylko 6 na 100 polis zostaje zawartych przez internet, a przecież to doskonały sposób, aby zapewnić sobie ochronę, nawet gdy przypominamy sobie o niej w…

Czytaj dalej

Bezpieczne ferie w pigułce - 10 najważniejszych zasad

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy: dla dzieci, ale także ich rodziców. Co zrobić, żeby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę