UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Z chorobami przewlekłymi boryka się już nawet ponad 1/3 Polaków, a odsetek osób z takimi problemami zdrowotnymi stale rośnie. Jakich dolegliwości najbardziej się obawiamy? Co to są choroby przewlekłe? Czy możesz ubezpieczyć się przed ryzykiem zmagania się z nimi lub przed ich skutkami? Sprawdź, jakie są możliwości.

para seniorów na wakacjach

Choroby przewlekłe – czyli jakie?

Do chorób przewlekłych zaliczamy każdą jednostkę chorobową, która charakteryzuje się wolnym postępowaniem zmian chorobowych. Najczęściej dolegliwości te dotyczą osób po 50. roku życia. Ponadto wyróżnia je:

  • konieczność podjęcia specjalistycznego leczenia, opieki, obserwacji czy rehabilitacji;
  • długi czas trwania;
  • niejednoznaczny przebieg i leczenie;
  • z reguły nieuleczalny charakter.

Do chorób przewlekłych zalicza się nawet 100–200 różnych schorzeń. Często osoby, które się z nimi zmagają, mogą nawet przez lata nie mieć świadomości istnienia problemu. Oto lista chorób przewlekłych, które dotykają dużej części populacji:

  • otyłość,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby układu krążenia, np. niewydolność serca,
  • choroby układu oddechowego.

Z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wynika, że 36 proc. Polaków walczy z chorobami przewlekłymi. Odsetek mających takie kłopoty ze zdrowiem stale rośnie, a to wynika m.in. ze starzenia się społeczeństwa.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Najbardziej kompleksowym badaniem, m.in. chorób przewlekłych, jest Global Burden of Disease, które koordynowane jest przez Institute for Health Metrics and Evaluation. Jak twierdzą autorzy raportu, kryzys dotyczący chorób przewlekłych, które da się pokonać, mógł spowodować, że ludzie są tak podatni na nagłe zagrożenia zdrowotne, takie jak COVID-19. Otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że tak wielu ludzi zmaga się z ciężkim przebiegiem wspomnianej choroby i tak wysoka jest w jej przypadku śmiertelność.

Czynniki ryzyka związane z największą na świecie liczbą zgonów w 2019 roku to:

  • wysokie skurczowe ciśnienie krwi – 10,8 mln zgonów,
  • palenie tytoniu, bierne palenie i żucie – 8,71 mln zgonów,
  • mała ilość owoców w diecie i duża ilość soli – 7,94 mln zgonów,
  • zanieczyszczenia powietrza – 6,67 mln zgonów,
  • wysoki poziom glukozy – 6,5 mln zgonów,
  • wysoki wskaźnik masy ciała – 5,02 mln zgonów,
  • wysoki poziom cholesterolu LDL – 4,4 mln zgonów.

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Ryzyko zmagania się z chorobami przewlekłymi dotyczy niemal wszystkich, dlatego warto posiadać ochronę ubezpieczeniową, która je obejmuje. Pokrycie kosztów leczenia chorób przewlekłych można otrzymać w ramach ubezpieczenia turystycznego. Wybierając taką ochronę, koniecznie zwróćmy uwagę na sumę ubezpieczenia. Upewnijmy się, czy na pewno będzie ona wystarczająca, żeby możliwy był zwrot środków wydanych na leczenie w danym kraju. Prawdopodobnie do wyboru będzie kilka wariantów ochrony, które różnią się  zakresem, ceną i właśnie sumą ubezpieczenia. Warto zorientować się wcześniej, jak kosztowne jest leczenie w państwie, do którego się wybieramy. Kolejna kwestia dotyczy tego, jaka jest definicja choroby przewlekłej według ubezpieczyciela. Sprawdźmy to w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Często aby posiadać ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych, należy kupić rozszerzenie podstawowej ochrony. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie kosztów leczenia nie będzie uwzględniać zaostrzenia objawów choroby, z którą zmagaliśmy się wcześniej, przed wyjazdem. Rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkowymi wydatkami, jednak jest to niezbędne, żeby obejmowała ona choroby przewlekłe. Co się stanie, jeśli wykupimy nieodpowiednią ochronę ubezpieczeniową? Jeśli polisa nie będzie dotyczyła pokrycia kosztów takich zdarzeń, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie umowy, zawsze najlepiej dopytać ubezpieczyciela o zakres ochrony. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Co to jest i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego niemal połowa Polaków planowała wyjazdy wakacyjne, choć niekoniecznie dalekie. Kantar Public wskazał, że 23 proc. respondentów zamierzało wypocząć w Polsce, a 6 proc. wyjechać za granicę. W ramach przygotowywania się do wakacyjnych wojaży warto zastanowić się nad bezpieczeństwem – swoim i współtowarzyszy podróży. W UNIQA mamy dla ciebie odpowiednią ofertę!

Czytaj dalej
wizyta lekarska

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) - co pokrywa, ile kosztuje?

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) stanowi jedną z części składowych ubezpieczenia turystycznego obok NNW, pakietu Assistance czy ochrony bagażu podróżnego. Ubezpieczenie kosztów leczenia jest niezastąpione podczas wyjazdu zagranicznego, gdy może dojść do wielu przykrych zdarzeń, wymagających udzielenia ubezpieczonemu pomocy medycznej. Koszty leczenia za granicą mogą sięgać astronomicznych sum, dlatego warto zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed urlopem.

Czytaj dalej

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne – czy to wystarczy?

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj dalej

Choroba na urlopie - czy można się ubezpieczyć?

Choroba na urlopie wypoczynkowym to nieprzyjemna sytuacja, która może dotknąć każdego z nas, zaburzając nam zaplanowane na ten czas aktywności i rozrywki. Jak chorobowa absencja w trakcie urlopu wpływa na kwestię ubezpieczania? Czy osoby, które przebywają na urlopie mają prawo do świadczeń chorobowych? Co powinien wiedzieć każdy pracownik, który zachoruje na urlopie – jakie są jego prawa i obowiązki?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę