UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego RTV, AGD i komputerowego – co można objąć ochroną?

Do zniszczenia sprzętów elektronicznych może dojść w wyniku ich zalania wodą, nagłego wzrostu napięcia w sieci energetycznej czy uderzenia pioruna w budynek. Niektórych sytuacji związanych z korzystaniem z takich urządzeń trudno jest uniknąć, ale zawsze można zadbać o odpowiednią ochronę, wykupując ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD czy ubezpieczenie laptopa od uszkodzeń mechanicznych, ale i ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem posiadanych w domu ruchomości. Jaką ochronę sprzętu elektronicznego zapewniają takie polisy?

sprzęt komputerowy

CZYM JEST UBEZPIECZENIE SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO?

Najczęściej sprzęt obejmowany jest ochroną przez firmy ubezpieczeniowe w ramach dobrowolnych polis majątkowych oferowanych klientom indywidualnym. Niewykluczone, że może być ona dołączona do ubezpieczenia domów i mieszkań od ognia i innych zdarzeń losowych czy ubezpieczenia mienia ruchomego od kradzieży i rabunku. Może być oferowana w ramach polis turystycznych, czego najlepszym przykładem jest ubezpieczenie aparatu fotograficznego w podróży czy ubezpieczenie telefonu podczas wakacji.

CO PODLEGA OCHRONIE W RAMACH UBEZPIECZENIA SPRZĘTU? NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Zanim zdecydujemy się na daną ofertę, należy sprawdzić, jakich urządzeń dotyczy ubezpieczenie elektroniki. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dołączanych do każdej polisy ubezpieczyciel musi zdefiniować, czym jest sprzęt elektroniczny objęty ochroną. W niektórych OWU wskazane są produkty, które mogą podlegać ubezpieczeniu. Co może podlegać ochronie w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego? Między innymi:

  • małe i duże AGD,
  • sprzęt RTV i audio,
  • sprzęt komputerowy, w tym nośniki danych i dyski,
  • sprzęt przenośny, jak laptop, aparat fotograficzny wraz z obiektywami, nawigacja GPS, konsola do gier (przenośna), tablet, kamera czy telefon.

W OWU trzeba sprawdzić nie tylko to, czy pożądany przez nas sprzęt zostanie objęty ochroną, ale i to, jaki będzie jej zakres i czy można ją dodatkowo rozszerzyć? Co właściwie oznacza ubezpieczenie laptopa czy ubezpieczenie sprzętu fotograficznego? Wczytanie się w warunki pozwoli nam uniknąć rozczarowania, kiedy zgłosimy szkodę, a ubezpieczyciel na podstawie OWU i wyłączenia swojej odpowiedzialności odszkodowawczej odmówi wypłaty świadczenia.

Zwykle ubezpieczenie obejmuje zdarzenia losowe. Spod ochrony są wyłączone straty wynikające z normalnego zużycia przedmiotu ubezpieczenia czy szkody spowodowane umyślnie,lub wynikające z nieprawidłowego przechowywania sprzętu. 

Wczytanie się w warunki polisy jest bardzo ważne, podobnie jak ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia, która powinna odpowiadać rzeczywistej wartości sprzętu. Ma ona wpływ na wysokość opłacanej składki na ubezpieczenie sprzętu.  Zanim je kupisz, dowiedz się wszelkich szczegółów dotyczących zakresu ochrony, wysokości składki czy wyłączeń odpowiedzialności.

UBEZPIECZENIE OC W ŻYCIU PRYWATNYM 

Warto zabezpieczyć się również przed ryzykiem wyrządzenia szkody osobom trzecim w wyniku użytkowania nieruchomości czy prowadzenia gospodarstwa domowego. Możliwe, że w efekcie awarii wodnokanalizacyjnej w mieszkaniu, dojdzie do zalania urządzeń sąsiada. Żeby uniknąć finansowych konsekwencji takich zdarzeń, warto posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, o ile zakres ochrony obejmuje takie zdarzenia, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie ze wspomnianej polisy. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
salon

Mienie ruchome – czym jest, jakie ryzyka obejmuje? Czy polisa nieruchomości może je objąć?

Mieniem ruchomym najogólniej określa się wyposażenie mieszkania. W przypadku firmy takie mienie stanowi jej majątek. W jego skład wchodzą także maszyny i urządzenia produkcyjne. Zabezpieczenie ruchomości, zarówno domowych jak i firmowych, wymaga podpisania rozszerzenia do podstawowej polisy mieszkaniowej, która w zakresie podstawowym, chroni mury i elementy stałe budynku. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę