Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu – korzyści z ubezpieczenia
W 2019 roku aż 75 proc. Polaków planowało przeprowadzenie mniejszego lub większego remontu mieszkania, a 46 proc. realizowało go w roku 2018. Remontów dokonujemy coraz częściej – również generalnych. Wynika to m.in. z dobrej sytuacji gospodarczej, rosnących wynagrodzeń i niskiego bezrobocia. Ile przeciętnie wydajemy na remont? Czy na czas prowadzonych prac konieczne jest posiadania ubezpieczenia mieszkania?

Jak Polacy remontują mieszkania?
Według badania przeprowadzonego przez Fixly w 2018 roku 78 proc. respondentów przeprowadziło remont w mieszkaniu, a 22 proc. w domu. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Polsce odnowienia wymaga 7,5 mln mieszkań, a w przypadku 10 proc. z nich konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Jeśli chodzi o wiek nieruchomości w Polsce, to 40 proc. budownictwa powstało w latach 70. ubiegłego wieku, 30 proc. to budynki z lat 1945–1970, a 30 proc. to jeszcze starsze nieruchomości.
Wiele na temat remontów przeprowadzonych przez Polaków w 2018 dowiadujemy się ze wspomnianego raportu Fixly. Oto prace remontowe, jakie najczęściej wykonywaliśmy:
- malowanie ścian i sufitów – 86 proc.,
- szpachlowanie i gładzenie ścian – 57 proc.,
- układanie podłóg – 42 proc.,
- wymiana i układanie kafelków – 40 proc.,
- montaż lub wymiana instalacji hydraulicznej – 36 proc.,
- montaż lub wymiana drzwi – 29 proc.,
- montaż lub wymiana instalacji elektrycznej – 27 proc.,
- zabudowa z karton-gipsu – 24 proc.,
- montaż lub wymiana okien – 10 proc.,
- wyburzanie ścian – 9 proc.
Jakie pomieszczenia remontujemy najczęściej? Respondenci wskazali:
- kuchnię – 60 proc.,
- salon lub jadalnię – 52 proc.,
- korytarz – 51 proc.,
- sypialnię – 50 proc.,
- łazienkę lub WC – 48 proc.,
- pokój dziecięcy – 32 proc.,
- pokój gościnny lub gabinet – 24 proc.,
- poddasze – 5 proc.,
- garaż – 4 proc.
1/3 Polaków potrafi samodzielnie wykonać podstawowe naprawy w swoich domach, a dopiero w przypadku kompleksowego remontu decydujemy się na pomoc fachowców. Specjaliści najczęściej wykonują takie prace jak montaż lub wymiana okien czy zabudowa z karton-gipsu. Natomiast z reguły samodzielnie szpachlujemy i kładziemy gładź na ściany, malujemy i tapetujemy. Na tego typu prace najczęściej decydujemy się ze względu na chęć odświeżenia aranżacji domu lub mieszkania. 66 proc. badanych przyznało, że remont był dla nich stresującym doświadczeniem.
Ile w 2018 roku wydaliśmy na remonty?
Kluczową kwestią dla większości przeprowadzających remont są koszty. Ile wydaliśmy na nie w 2018 roku?
- 6 tys. zł – 39 proc.,
- od 6 do 10 tys. – 28 proc.,
- powyżej 10 tys. – 31 proc.,
2 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie pamięta kwoty, jaką pochłonął remont.
Jak finansujemy remont? 84 proc. badanych korzysta z własnych oszczędności, 12 proc. przeznacza na ten cel oszczędności i pożyczkę lub kredyt, 6 proc. zaciąga kredyt lub pożyczkę, 4 proc. ma pieniądze od rodziny i znajomych. Jedynie 1 proc. respondentów nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie. Dla wielu kupowanie mieszkań, które wymagają odświeżenia to sposób na biznes, gdyż mieszkania po remoncie zdecydowanie zyskują na wartości. Są sprzedawane z zyskiem lub wynajmowane. Czy planując odnowienie nieruchomości, powinieneś wykupić ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?
Remont wiąże się z możliwością wystąpienia wielu szkód. Bez względu na to, czy prace będą wykonywać fachowcy, czy właściciel mieszkania, istnieje duże ryzyko strat. Wystarczy uszkodzenie rury, żeby doszło do zalania mieszkania twojego i sąsiada. Na takie okoliczności warto się przygotować, a sposobem na to jest ubezpieczenie mieszkania na czas remontu. Zanim jednak zdecydujesz się na zawarcie dodatkowej umowy, sprawdź, czy twoje obecne ubezpieczenie domu, czy mieszkania nie obejmuje szkód, do których może dojść w czasie remontu. Jeśli posiadane ubezpieczenie nie uwzględnia takiego ryzyka, to w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz informację, iż ochroną nie są objęte szkody powstałe w związku z budową, przebudową, rozbudową, montażem, remontem miejsca ubezpieczenia.
Oto przykładowe szkody, do jakich może dojść w czasie remontu:
- Zalanie – jedna z najczęstszych szkód. Może wystąpić m.in. przy wymianie rur.
- Uszkodzenie przedmiotów – m.in. luster, płyty indukcyjnej czy mienia ruchomego.
- Kradzież – jeśli w czasie remontu nie przebywasz w danym lokalu, śpisz gdzieś indziej, to zwiększa się ryzyko kradzieży i aktów wandalizmu.
Żeby ochrona ubezpieczeniowa była skuteczna, powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z rozszerzeń do podstawowego ubezpieczenia mieszkania czy domu. Bardzo duże znaczenie ma OC w życiu prywatnym, dzięki któremu zakład ubezpieczeń pokryje koszty szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim. Przykładowe uszkodzenia, do których może dojść podczas remontu to:
- Zalanie mieszkania sąsiada – czyli częsta szkoda, o której już wspominaliśmy. Żeby do niej doszło, wystarczy, że nieprawidłowo zostanie podpięty wężyk odprowadzający wodę.
- Przepięcie elektryczne – nawet specjalista może spowodować zwarcie lub awarię instalacji elektrycznej. Taka usterka może również spowodować uszkodzenie sprzętu RTV/AGD.
- Stłuczenia – np. stłuczenie szyby u sąsiada, na co szczególnie narażeni są ci lokatorzy, którzy mieszkają na parterze.
- Uszkodzenie drzwi – podczas wnoszenia mebli i materiałów budowlanych nie trudno o porysowanie drzwi sąsiada. Co istotne, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody, które spowoduje twoja ekipa remontowa, wnosząc niezbędne rzeczy, meble, materiały czy narzędzia.
Inne dodatkowe ubezpieczenia, które warto mieć, o ile twoje ubezpieczenie domu czy mieszkania nie ma ich w zakresie, to rozszerzenia dotyczące ruchomości domowych, domowy assistance czy ochrona prawna i na wypadek kradzieży z włamaniem. Domowy assistance może przydać się w przypadku, gdy po remoncie zaczną się pojawiać pewne usterki i niezbędna będzie pomoc hydraulika, elektryka czy innego specjalisty. Ubezpieczenie od ochrony prawnej będzie potrzebne, gdy wystąpią problemy w interpretacji przepisów prawa budowlanego, tj. kiedy nie będziesz mógł dojść do porozumienia z wykonawcą usługi.
Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu – wykluczenia
W pewnych przypadkach zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania. Zapoznaj się z wykluczeniami odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Oto sytuacje, w których możesz mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania:
- brak obowiązkowych przeglądów,
- wyrządzenie szkody umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa,
- wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu lub substancji psychotropowych,
- wykonywanie prac niezgodnych z prawem budowlanym,
- wykonywanie prac przez fachowców nieposiadających uprawnień do danej czynności.
Jak wysokie otrzymasz odszkodowanie? Przede wszystkim nie dostaniesz wyższej kwoty niż wynosi suma ubezpieczeniowa, więc zwróć uwagę na jej wysokość, zanim zdecydujesz się na daną ochronę. Kolejną ważną kwestią jest wielkość zniszczeń. Przed wyborem sumy ubezpieczenia weź pod uwagę m.in. wartość nieruchomości czy mienia. Może się okazać, że zalejesz sąsiada i tym samym uszkodzisz m.in. drogi sprzęt. Jeśli suma ubezpieczenia będzie zbyt niska, to zakład ubezpieczeń nie wypłaci kwoty wystarczającej na pokrycie wszystkich kosztów.