UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?

Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?

kask ochronny

Polacy remontują swoje domy

Na pewne zmiany w domach i mieszkaniach decydujemy się z różnych powodów. Najczęściej dane pomieszczenie po prostu wymaga już remontu. Wiele osób podejmuje się takich prac także wtedy, kiedy przestaje się im podobać dotychczasowa aranżacja.

Z ankiety przeprowadzonej przez Kantar Polska na 1005 osobach, z których 49 proc. remontowało mieszkanie w 2019 roku, wynika, że najczęściej odświeżamy takie pomieszczenia jak:

  • kuchnia i salon – 57 proc.,
  • łazienka i toaleta – 52 proc.,
  • sypialnia – 51 proc.,
  • pokój dziecięcy – 39 proc.

Aż 85 proc. ankietowanych przeprowadziło malowanie remontowanych pomieszczeń. Jeśli chodzi o inne prace, których najczęściej się podejmowano, to należy wymienić:

  • wykończenie podłogi,
  • biały montaż – czyli instalacja wanny, toalety, umywalki,
  • układanie płytek,
  • montaż drzwi,
  • modernizacja instalacji elektrycznej.

Co ciekawe, wiele zadań ankietowani wykonywali bez zatrudniania specjalistów. Aż 72 proc. zajęło się realizacją wybranych czynności samodzielnie lub z pomocą znajomego czy rodziny. Badani nie potrzebowali pomocy fachowców przy:

  • tapetowaniu – 67 proc.,
  • malowaniu ścian – 59 proc.,
  • naprawie lub wymianie podłogi – 42 proc.

Profesjonalistom zlecaliśmy natomiast remont instalacji elektrycznej, wymianę okien czy prace związane z konstrukcjami kartonowo-gipsowymi. Ile to wszystko nas kosztowało?

Z badania Kantar Polska wynika, że w 2019 roku średnio na remont wydawaliśmy blisko 20 tys. złotych. Tutaj należy wspomnieć o kluczowym problemie, który pojawia się w przypadku przeprowadzania takich prac, mianowicie – o niedoszacowaniu kosztów. 30 proc. respondentów stwierdziło, że wykonanie zadań kosztowało ich mniej niż zakładali, natomiast 47 proc. wydało więcej pieniędzy niż planowało. Jeśli posiadamy wolne środki, to taka sytuacja nie jest szczególnie kłopotliwa. Komplikacje pojawiają się wówczas, jeśli nie mamy więcej oszczędności, które moglibyśmy przeznaczyć na remont, a szczególnie wtedy, gdy jego koszty zdecydowanie przekraczają nasz budżet. Co możesz wtedy zrobić? Rozwiązań jest kilka. Możesz zostawić prace na takim etapie, na którym się zatrzymały i poczekać, aż zgromadzisz odpowiednią kwotę. Alternatywą dla tego rozwiązania jest znalezienie zewnętrznego źródła finansowania. Czasami decydujemy się na pożyczenie środków od znajomych, od firm pożyczkowych czy od rodziny, ale chyba najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest kredyt na remont mieszkania.

Pożyczka czy kredyt na remont mieszkania?

Kredyt jest produktem oferowanym wyłącznie w bankach, natomiast pożyczki może ci udzielić zarówno ta instytucja, jak i firma pozabankowa, znajomi, rodzina czy przypadkowe osoby. Jak wynika z raportu „Preferencje pożyczkowe Polaków”, remont jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną zaciągania w naszym kraju pożyczek lub kredytów. Aż 34 proc. respondentów wskazało taki powód wnioskowania o przyznanie takich środków. Na 2. pozycji znalazły się leki i leczenie, a na 3. – zakup wyposażenia, co ma związek z remontami.

Jak pożyczamy w Polsce pieniądze? Ze wspomnianego badania wynika, że największym powodzeniem cieszą się wśród Polaków:

  • karta kredytowa – 41 proc.,
  • kredyt konsumencki/gotówkowy w banku – 26 proc.,
  • kredyt ratalny – 25 proc.,
  • pożyczka od rodziny – 16 proc.,
  • kredyt hipoteczny – 15 proc.,
  • pożyczka w firmie pożyczkowej – 10 proc.,
  • pożyczka w banku lub SKOK-u – 9 proc.,
  • kredyt na określony cel – 9 proc.,
  • leasing/abonament na auto – 4 proc.,
  • kredyt studencki – 2 proc.,
  • żadne z wymienionych – 26 proc.

Część tych rozwiązań można wykorzystać jako sposób na zdobycie środków na remont.  Pojawia się jednak pytanie – które z nich będzie najbardziej opłacalne z twojego punktu widzenia? Poza tym znaczenie ma również to, czy w ogóle możesz skorzystać z takiego produktu.

Kredyt czy pożyczka na remont?

Żeby sfinansować prace remontowe, możesz skorzystać ze środków uzyskanych w ramach pożyczki i kredytu. Pierwszy z tych produktów jest dostępny zarówno w bankach, jak i w firmach prywatnych. Jakie zasady obowiązują w bankach? Przede wszystkim:

  • Stawiają one klientom dużo większe wymagania – w tych instytucjach każdy wniosek jest skrupulatnie analizowany. Sprawdzana jest zdolność kredytowa zainteresowanego ofertą, a także jego historia w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Na otrzymanie środków nie mają większych szans osoby zadłużone. Natomiast w przypadku firm pożyczkowych często wniosek jest akceptowany nawet w ciągu kilku minut, a pieniądze chwilę później mogą trafić na konto klienta. Nie są analizowane dokumenty dochodowe, ale firma może sprawdzać klienta w bazach dłużników. Dostępność pożyczek w firmach pozabankowych jest zdecydowanie większa.
  • Oferują wyższe kwoty – większość firm pożyczkowych daje możliwość uzyskania kilku tysięcy złotych lub jeszcze mniejszej sumy, kiedy będziesz wnioskować po raz pierwszy o środki. Zatem otrzymanie kwoty wystarczającej na duży remont wymagałoby skorzystania z oferty wielu firm. Niektóre parabanki oferują wyższe kwoty, ale wtedy wymagają już zabezpieczenia.
  • Ich produkty są tańsze – przeglądając oferty, zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która pokazuje, jaki będzie całkowity koszt kredytu. Pożyczki pozabankowe są zdecydowanie droższe, ale jeśli wystarczy ci niewielka kwota, to jako nowy klient wielu firm możesz skorzystać z darmowej pożyczki.
  • Umożliwiają spłacanie przez dłuższy okres – w przypadku popularnych chwilówek często na zwrot środków masz 30 dni, a każdy dzień opóźnienia wiąże się z naliczeniem przez parabank odsetek karnych.

Jak zatem widzisz, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt na remont domu czy mieszkania, a dokładnie – skorzystanie z oferty banku, w którym możesz wybrać produkt nazywany pożyczką. Na ofertę parabanków zdecyduj się wtedy, jeśli masz negatywną historię w BIK‑u albo bank nie przyznał ci środków. Pamiętaj jednak o rozsądnym zaciąganiu zobowiązań. Czy na pewno stać cię na ich spłatę? Jeśli masz wątpliwości, to lepiej wstrzymaj się z remontem mieszkania lub ogranicz prace do takich, na które masz odpowiednie środki.

Jak uzyskać kredyt na remont domu?

Zanim złożysz wniosek o kredyt na remont domu czy innej nieruchomości, powinieneś zastanowić się najpierw, o jaki produkt chcesz wnioskować. Możesz sfinansować prace, korzystając ze środków uzyskanych z:

  • Karty kredytowej – bank oddaje do twojej dyspozycji ustaloną kwotę, a ty możesz wykorzystać ją w dowolny sposób. Na zwrot pieniędzy masz określony czas, np. 54 dni okresu bezodsetkowego. Jeśli oddasz je w terminie, to nie poniesiesz kosztów takiej pożyczki. Należy jednak zwrócić uwagę na zasady – możliwe, że np. wypłaty środków z bankomatów nie podlegają okresowi bezodsetkowemu.
  • Pożyczki hipotecznej – ten produkt umożliwia uzyskanie dużej kwoty, ale spłata zobowiązania musi być zabezpieczona hipoteką na danej nieruchomości. Ta oferta jest stosunkowo tania, ale wymaga dopełnienia wielu formalności, zatem na uzyskanie środków trzeba z reguły poczekać. W tym przypadku możliwy jest długi okres spłaty.
  • Kredytu gotówkowego – decydując się na tę ofertę, również można uzyskać stosunkowo dużą kwotę, ale zobowiązanie to jest droższe ze względu na brak zabezpieczenia. Czas spłaty pieniędzy można rozłożyć na lata.  

Żebyś mógł skorzystać z tych produktów, musisz dopełnić kilku formalności. Co zatem masz obowiązek zrobić, żeby otrzymać kredyt na remont mieszkania?

Kredyt na remont domu – jak go uzyskać?

Zanim złożysz wniosek o zobowiązanie, skorzystaj na stronie banku z kalkulatora zdolności kredytowej. Sprawdź, czy w ogóle masz szansę na uzyskanie środków, a jeśli tak, to o jaką kwotę możesz wnioskować. Oczywiście satysfakcjonujący wynik kalkulacji nie oznacza, że bank przychyli się do twojej prośby. Oto kroki, jakie musisz podjąć, żeby ubiegać się o kredyt:

  • Wypełnij wniosek o dany produkt – najczęściej będziesz mógł to zrobić online. W niektórych przypadkach dostępne będzie nawet uzyskanie zobowiązania bez konieczności wizyty w placówce bankowej.
  • Zgromadź wymagane dokumenty – w zależności od banku, mogą istnieć pod tym względem pewne różnice. Podstawowe dokumenty to dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie o dochodach czy ostatnie zeznanie podatkowe PIT za ubiegły rok. Często banki wymagają również wydruku historii z rachunku bankowego za dany okres. Warto zwrócić uwagę na to, jakie źródła dochodów akceptuje dana instytucja. Np. może być tak, że zarobki z działalności gospodarczej będą brane pod uwagę dopiero po np. 12 czy nawet 24 miesiącach od jej rozpoczęcia.
  • Złóż dokumenty wraz z wnioskiem do banku – możesz zostać wezwany do uzupełnienia informacji. W przypadku pożyczki hipotecznej instytucje wymagają posiadania wkładu własnego, który musisz udokumentować.
  • Oczekuj na rozpatrzenie wniosku – w zależności od danego produktu, może to wymagać mniej lub więcej czasu. Proces ten prawdopodobnie najdłużej będzie trwać w przypadku pożyczki hipotecznej. Jeśli jesteś klientem danego banku, to najpewniej bardzo szybko dowiesz się, czy zostanie ci przyznany np. kredyt gotówkowy. Instytucja ma wgląd w twoje konto i może szybko ocenić twoją zdolność kredytową.

Kiedy otrzymasz środki, to pamiętaj o spłacaniu kredytu zgodnie z harmonogramem, gdyż każde opóźnienie może się wiązać z naliczeniem karnych odsetek i trudnościami w uzyskaniu zobowiązania w przyszłości. Koniecznie wykup również ubezpieczenie mieszkania lub domu – potrzebujesz go nie tylko w czasie remontu, ale także na co dzień, gdyż może zapewniać ono bardzo szeroką ochronę. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
remont mieszkania

Remont mieszkania krok po krok – ile może nas kosztować?

Kupujący mieszkania często nastawiają się na znalezienie nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. Decydują się na nią z tego względu, iż liczą, że ogólny koszt inwestycji będzie niższy niż zakup mieszkania po remoncie, ale też chcą w pełni dopasować lokum do swoich oczekiwań. Jak przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku i ile to może nas kosztować?

Czytaj dalej

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje, co warto wiedzieć

Zakup pierwszego mieszkania to duży i ważny krok w życiu. Jest początkiem samodzielności i wiąże się z wieloma rewolucjami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim. Pozwala to na jego samodzielne wykończenie i ingerencję nawet w najmniejszy szczegół. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co warto wiedzieć?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę