UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wycena samochodu na sprzedaż – jak to zrobić?

Wielu posiadaczy samochodów, którzy planują sprzedać swoje używane auto, ma problem z dokładnym oszacowaniem jego wartości rynkowej. Jak wycenić samochód, aby móc sprzedać go z zyskiem, jednocześnie nie zniechęcając potencjalnych nabywców zbyt wygórowaną ceną? Co ma wpływ na ostateczną cenę pojazdu osobowego? Kto może nam pomóc w oszacowaniu wartości auta?

kluczyki do auta

Jak samodzielnie wycenić samochód na sprzedaż? 

Gdy samochód potrzebuje kolejnych napraw i inwestycji, jego koszty utrzymania rosną, zaczynamy rozważać sprzedaż. Jak dobrze wycenić samochód i sprzedać z korzyścią? Chcąc przeprowadzić prawidłowo wycenę samochodu na sprzedaż, należy uwzględnić model, markę i najważniejsze parametry techniczne. Prostym i wygodnym sposobem jest przeanalizowanie konkurencyjnych ofert sprzedaży tego samego pojazdu, co posiadany przez nas model, na aukcjach internetowych. Warto zastosować w wyszukiwarce kilku serwisów motoryzacyjnych z ogłoszeniami filtry, takie jak: 

  • marka i model pojazdu, 
  • rok produkcji (im starsze auto, tym niższa cena), 
  • kraj pochodzenia (auta z importu często są tańsze, ale taki zakup jest bardziej ryzykowny), 
  • rodzaj paliwa (benzyna, gaz, diesel),
  • pojemność i moc silnika, 
  • typ nadwozia (hatchback, kombi, sedan),
  • skrzynia biegów, 
  • przebieg (im wyższy przebieg, tym mniej korzystna wycena dla zbywcy pojazdu. Nie bez przyczyny handlarze tak często „cofają” liczniki kilometrów).

Dzięki temu możemy szybko i bez większego wysiłku dowiedzieć się, od jakich kwot rozpoczynają się oferty sprzedaży - jakie jest minimum i maksimum ceny pojazdu (ten prosty trik pozwoli nam określić widełki cenowe). W Internecie znajdziemy też wiele kalkulatorów, które oferują darmową wycenę samochodu. Jednak wycena uzyskana na serwisach internetowych jest uśredniona, gdyż nie są one w stanie wziąć pod uwagę aktualnego stanu technicznego auta, przebytych kolizji czy wyposażenia dodatkowego. Tak  więc, korzystając z kalkulatorów online, można uzyskać średnią wartość rynkową danego modelu samochodu. 

Profesjonalna wycena samochodu na sprzedaż 

Osoby, które nie chcą przeprowadzać wyceny samochodu samodzielnie, mogą skorzystać z usług firm zajmujących się skupem pojazdów osobowych. Wystarczy skontaktować się z daną firmą, umówić na termin przeglądu i spotkać z ekspertem. Uwzględni on dodatkowe cechy pojazdu, dzięki czemu finalna wartość samochodu może być wyższa. Doświadczony profesjonalista sprawdzi dokładnie stan techniczny i zewnętrzny auta. Tego typu firmy często mają oddziały w całej Polsce, oferują niezobowiązującą, darmową wycenę samochodu używanego oraz jego odkupienie (jeśli zaproponowana kwota będzie nam odpowiadać). Warto jednak mieć świadomość, że takie firmy często kuszą właściciela samochodu obietnicą wysokiej ceny odkupu, po czym zbijają kwotę tuż przed podpisaniem umowy sprzedaży, pod pretekstem zauważenia poważnych wad auta. To znana taktyka, z której korzystają również dealerzy i handlarze. 

Wyceny samochodu może podjąć się też komis, jednak, jako potencjalny kupujący, zwykle oferuje zaniżoną kwotę (w końcu zbyt wysoka cena pojazdu nie leży w jego interesie).

Wycena samochodu - co może obniżyć, a co podnieść wartość używanego pojazdu?

Osoby, które po raz pierwszy będą przygotowywać wycenę samochodu na sprzedaż, często zastanawiają się, jakie czynniki dodatkowe mają wpływ wysokość ceny pojazdu. Podwyższyć wartość samochodu przeznaczonego na sprzedaż może dodatkowe wyposażenie lub tuning. Znacząco cenę winduje również serwisowanie samochodu w ASO. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie seryjne i dodatkowe – czujniki parkowania, poduszki powietrzne, alarmy, blokady skrzyni biegów, hak holowniczy, skórzana tapicerka, klimatyzacja, ogrzewanie foteli czy relingi dachowe. Wyższą cenę transakcyjną możemy osiągnąć, jeśli samochód nie miał poza nami innego właściciela. W przypadku aut pochodzących z polskiego salonu, możemy spodziewać się większego zainteresowania potencjalnych nabywców. 

Natomiast obniżyć cenę auta mogą m.in. przebyte stłuczki (samochody z drugiej ręki, które są bezwypadkowe, cieszą się znacznie większym powodzeniem niż tzw. „rozbitki”). Co więcej, jeśli dysponujemy autentyczną książeczką serwisową, możemy liczyć na wzrost ceny samochodu o nawet 15-20%. 

Wartość pojazdu a wycena samochodu w polisie AC

W jaki sposób wyceny samochodu dokonują towarzystwa ubezpieczeniowe? W oszacowaniu wartości pojazdu, która jest niezbędna do podpisania umowy o polisę AC, wykorzystywane są specjalne katalogi wartości rynkowych pojazdów. Są one przygotowywane przez wyspecjalizowane firmy (najbardziej znane podmioty na rynku to Eurotax, InfoExpert i Audatex), które na bieżąco tworzą i aktualizują bazy danych o autach dostępnych na rynku motoryzacyjnym. W tego typu rozbudowanych bazach znajdziemy informacje dotyczące pojemności i mocy silnika, typu nadwozia, rodzaju paliwa, bazowej wartości rynkowej, przebiegu kilometrów (z wymienionych katalogów korzystają też handlarze samochodów, pracownicy banków i Urzędu Skarbowego). Firmy ubezpieczeniowe na podstawie wyceny samochodu wypłacają kierowcy odszkodowanie, w razie zdarzenia ubezpieczeniowego wymienionego w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Podsumowując, na liście czynników, które powinniśmy uwzględnić, gdyż mają one kluczowy wpływ na wartość samochodu, powinno znaleźć się przede wszystkim: pochodzenie samochodu, stan techniczny pojazdu, bezwypadkowość, przebieg kilometrów, dodatkowe wyposażenie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom wiecie już, co wziąć pod uwagę przy wycenie samochodu na sprzedaż, i uda się Wam szybko znaleźć nabywcę, który będzie skłonny zapłacić oczekiwaną kwotę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Kobieta właśnie sprzedała swój samochód, czekają ją teraz kolejne formalności

Jak zgłosić zbycie pojazdu? Gdzie trzeba złożyć zgłoszenie zbycia pojazdu?

Zbycie pojazdu może oznaczać jego sprzedaż albo przekazanie w formie darowizny. W obu przypadkach dotychczasowy właściciel przestaje nim być, co pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych ważnych formalności, a przekroczenie terminu na zgłoszenie zbycia pojazdu skutkować będzie nałożeniem wysokiej kary finansowej. Jak poinformować, że sprzedałeś pojazd? Gdzie złożyć zawiadomienie o zbyciu auta? Co w takim przypadku z ubezpieczeniem OC samochodu?

Czytaj dalej

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – do czego zobowiązuje?

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu zabezpiecza interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego pojazd. Na jej podstawie obie strony zobowiązują się do zawarcia transakcji w późniejszym terminie. Jak napisać ją poprawnie? Co jest lepsze: umowa przedwstępna sprzedaży samochodu z zaliczką czy zadatkiem? Jakie konsekwencje grożą stronom za niedotrzymanie jej warunków? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania w naszym poradniku.

Czytaj dalej
rzeczoznawca robiący notatki

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

W następstwie wypadku czy kolizji na drodze samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. W celu ustalenia kwoty odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC wartość powstałej szkody musi być właściwie oszacowana. Zajmują się tym rzeczoznawcy komunikacyjni. Jakie są uprawnienia i obowiązki takich osób? Jak wygląda likwidacja szkody przez rzeczoznawcę? Jaki jest koszt powołania niezależnego rzeczoznawcy samochodowego? Sprawdź w naszym artykule.

Czytaj dalej
Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Sprzedaż samochodu a OC - co dzieje się z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży auta?

W związku ze sprzedażą samochodu ubezpieczenie OC nie traci swojej ważności. Co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta? Czy poprzedni właściciel może odzyskać część składki za niewykorzystany okres trwania ubezpieczenia? Niestety nie jest to takie proste, ponieważ OC po sprzedaży auta powinno zostać przekazane nowemu nabywcy. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego samochód jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz…

Czytaj dalej
Śmiejący się ludzie w samochodzie

Darowizna samochodu w 2023 roku – jak jej dokonać?

Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe? Czy może konieczny jest notarialny akt darowizny samochodu? Możesz to sprawdzić z nami i dowiedzieć się, jak podarować samochód zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę